fbpx
Genel

Jandarmadan madenciye: Yananı görür Allah

Ermenek’ten hakları için Ankara’ya yürümek isteyen madenciler jandarma ve polis tarafından darpedilerek gözaltına alındı. Madencilerden İbrahim Yılmaz, gözaltına alınmayı kabul etmelerine rağmen jandarmanın kadın, çocuk demeden sert bir şekilde müdahale ettiğini anlattı. Darp edildiğini söyleyen Mesut Öner ise yüzüne biber gazı sıkıldığını ve gözaltı aracında “Yüzüm yanıyor” deyip su istediğinde jandarmanın “Yananı görür Allah” cevabıyla karşılaştığını söyledi.

Gazete Duvar’ın haberine göre; Manisa’nın Soma ilçesi ile Karaman Ermenek’ten maden işçileri hakları için Ankara’ya yürümek isterken polis ve jandarmanın engeli ile karşılaşmış, Soma’da madenciler vali ile görüşmelerini gerçekleştirirken, Ermenek’te ise madencilere yönelik jandarmanın sert müdahalesi gerçekleşmişti. Kitle içerisinde kadın ve çocuklar bulunmasına rağmen yoğun biber gazı, plastik mermi ve copla gerçekleşen müdahalede çok sayıda kişi yaralanarak hastaneye kaldırılmıştı. Olay esnasında darp edilen
madenciler yaşadıklarını anlattı.

“KIZIM HASTALANDI EVLİLİK YÜZÜĞÜMÜ BOZDURDUM”

Uyar Madencilik’te çalışan İbrahim Yılmaz, darp edilen madencilerden yalnızca biri. Yılmaz, işten çıkarılma sürecinden direnişe geçtikleri güne kadar geçen süreyi şu sözlerle anlattı: “Haksızlığa karşı öne çıkınca İş ahlakına uymadığımız gerekçesiyle işten attılar. Bize çıkış vermeden bizim yerimize yeni işçi almışlar. Biz de bunu duyunca direnişe başladık. Mayıs ayında benim kızım hastalandı. Hastaneye götürdüm. Pandemi nedeniyle devlet hastanesi kabul etmedi özele götürmek zorunda kaldım. Param yoktu 10 maaş alacağım vardı. Patrondan para istedim. Yol parası bile vermedi. Ben parmağımdaki evlilik yüzüğümü bozdurup Ermenek’e  dönmek zorunda kaldım. Ondan sonra herşey koptu zaten.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın