fbpx
GündemManşet
Trend

İZSU’dan vatandaşa şok: İzmirliler ‘İnsani Su Hakkı’nı beklerken, Belediye saatleri mühürlendi!

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü aldığı karar ile 20 Ocak 2020 tarihiden itibaren 1 fatura borcu bile olan abonelerinin saatlerini mühürlemeye başladı. Uygulamaya tepki büyük!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Eylül ayından suya indirim yapması ve kullanılan suyun 500 litresinin ‘İnsani su hakkı’ olarak ücretsiz verilmesinin ardından İzmirli vatandaşlar sosyal medyadan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu tebrik etmiş, aynı uygulamayı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den de istemişlerdi. Konuyla ilgi sessiz kalan Başkan Soyer şok bir kararla İzmir’de suya yüzde 15 zam yapmıştı. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi kasım ayı altıncı oturumunda AK Parti ve MHP’li üyelerin red oyu vermesine rağmen CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilmişti. Konuyla ilgili İZSU ve İzmir Büyükşehir Belediyesi adına açıklamada bulunan Başkan Vekili Mustafa Özuslu, yüzde 15’lik artışın Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlardan dolayı normal olduğunu savunmuştu.

İZSU KESME KARARI ALDI AMA VATANDAŞIN HABERİ YOK!

“Önceliği arka sıradakilere vereceğiz” sloganıyla İzmirli vatandaşların gönlünü kazanan ama ‘Halk Taşıt’ uygulaması dışında verdiği sözü yerine getirmeyen Başkan Soyer’in uygulamaları vatandaşın tepkisine neden oluyor. Yüzde 15’lik su zammının ardından tepki çeken bir uygulamaya daha imza atan Başkan Soyer yönetimindeki İzmir Büyükşehir Belediyesi, özel şirketlerin ‘tek fatura’ uygulamasını İZSU’da da hayata geçirdi.

Önceki uygulamada meskenlerde 250 TL ve üzeri borcu bulunan abonelerin su saatleri mühürlenirken, 20 Ocak 2020 tarihinden itibaren tutar gözetmeksizin son ödeme tarihi geçmiş 1 fatura olsa bile kesilme kararı alındı. Kararla ilgili kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı hissetmeyen İZSU, 20 Ocak 2020 tarihiden itibaren faturasını ödemeyen birçok abonesinin su saatlerini mühürledi.

Uygulamaya tepki göstermek için Hemşehri İletişim Merkezi’ni (HİM) arayan vatandaşlar ikinci bir şok yaşadı. HİM personeline şikayetlerini belirten vatandaşlar “Size gönderilen faturalar bir ödeme emridir. Ödemek zorundasınız” cevabıyla ikinci bir şok yaşayan İzmirliler, Büyükşehir Belediyesi’nin bu tutumuna tepki gösterdi.

Ayrıca Ocak ayı döneminin okuma işlemini ortalama 40 günün ardından yapan İZSU’nun, gecikmeyi su faturalarına nasıl yansıtacağı da ayrı bir merak konusu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın