fbpx
GündemManşet

İzmir’in koku sorununu TÜBİTAK araştıracak!

İzmir’de geçtiğimiz hafta özellikle Çiğli, Karşıyaka ve Bayraklı ilçelerinde etkili olan kötü kokunun kaynağı İZSU’nun yaptığı detaylı araştırmaya rağmen bir türlü bulunamadı. Bunun üzerine İZSU Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’ndan (TÜBİTAK) destek istedi. TÜBİTAK, farklı noktalardan numuneler aldı, ölçümler yaptı.

İzmir’in kronikleşmiş sorunu haline gelen ve özellikle aşırı sıcaklarda baş gösteren “kötü koku” geçtiğimiz hafta kenti etkisine aldı. Özellikle Çiğli, Karşıyaka ve Bayraklı’da vatandaşlar evlerinin balkonuna çıkamadı, cam açamadı. Kuzeyli esen rüzgarlar nedeniyle kötü koku neredeyse kent genelinde hissedildi.

İZSU ARAŞTIRDI

İZSU, vatandaşlardan gelen şikayet sonrası harekete geçti ve birçok noktada ölçüm yaptı, sudan numune aldı. Ancak tüm veriler normal çıktı.

TÜBİTAK’TAN DESTEK İSTENDİ

İZSU, kötü kokunun kaynağını bulamayınca TÜBİTAK’ın kapısını çaldı. TÜBİTAK, kötü kokunun kaynağını bulmak için araştırma yaptı, ölçümler aldı. Sonuçların önümüzdeki günlerde belli olacağı ifade edildi.

2018’DE DE AYNI TARTIŞMA OLMUŞTU

2018’de kentte benzer bir tartışma yaşanmıştı. Dönemin Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürü, “Tespitlerimize göre kötü koku, Çiğli’deki atıklar sonucunda oluşan çamur alanından geliyor. Atık kanalları kokuyor. İZSU yapması gereken rutin temizlikleri yapmıyor” açıklamasında bulunmuş. Bu açıklama uzun süren tartışmanın fitilini ateşlemişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın