ManşetPolitika

İzmir’de ‘Millet İttifakı’ krizi… CHP’li başkan ihtiyacı olan desteği MHP’den aldı!

Millet İttifakı ortakları CHP ile İYİ Parti arasında, Ödemiş Belediye meclis toplantısında gündeme gelen yaklaşık 27 milyon liralık 88 adet taşınmazın satılığa çıkarılması yönündeki önergede kriz yaşandı. İki parti taşınmazların satılığa çıkarılmasında anlaşamadı ve CHP’li Belediye Başkanı Mehmet Eriş, MHP ile ortak hareket ederek önergeyi meclisten geçirdi. Taşınmazların satılmasına İYİ Parti ile AK Parti ret oyu verirken Başkan Eriş, MHP’den aldığı destekle önergeyi meclisten geçirdi

Millet İttifakı’nın ortakları CHP ile İYİ Parti arasında fikir ayrılıkları yaşanması kamuoyunda “İttifak çatlıyor mu?” sorusunu gündeme getirdi. Millet İttifakı, 31 Mart Yerel Seçimleri’nde rakibi Cumhur İttifakı’na karşı özellikle büyükşehirlerde zafer kazanarak ‘birlikteliğin’ devam edeceğine dair önemli mesajlar verdi. Geçtiğimiz hafta İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar’ın “Başkan Soyer’e CV verdik, 6 ay geçti ancak henüz hiçbir arkadaşımız belediyede işe başlamadı” çıkışına cevap veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ‘Art niyet’ olmadığını ifade etti. İki parti arasında soğuk rüzgarlar eserken Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş belediye meclis toplantısında gündeme gelen yaklaşık 27 milyon liralık değeri olan 88 taşınmazın satılması yönündeki önergede MHP ile ortak hareket ederek Millet İttifakı ortağı İYİ Parti’yi devre dışı bıraktı. Başkan Eriş’in bu hamlesi İYİ Parti cephesinden tepkilerin gelmesine sebep oldu. 

88 ADET TAŞINMAZIN SATILMASINA İYİ PARTİ’DEN RET 

Ödemiş Belediyesi’ne ait piyasa değeri yaklaşık 27 milyon lira olan 88 adet taşınmazın satılığa çıkarılması için geçtiğimiz Eylül ayı meclis toplantısında gündeme gelen önerge İYİ Parti ile CHP arasında krize sebep oldu. İYİ Parti grubu 88 adet taşınmazın satılığa çıkarılması yönünde verilen önergenin komisyonlara havale edilmesini istedi. Ekim ayındaki meclis toplantısında komisyonlarda görüşülerek gündeme gelen önerge İYİ Parti ile CHP arasında tekrar anlaşmazlığın yaşanmasına neden oldu. İYİ Parti grubu komisyon 88 taşınmazdan 60 taşınmazın satılmasına onay verirken Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, 88 taşınmazın tamamanın satılmasını istedi. İYİ Parti’nin muhaletine karşılık Başkan Eriş, MHP grubu ile hareket ederek taşınmazları satılığa çıkaran önergeyi meclisten geçirdi. 

“SATILACAK YERDE KİRACILAR VAR“

Taşınmazların satılmasıyla ilgili tartışmalar hakkında açıklama yapan İYİ Parti İlçe Başkanı Güven Kılıç, İYİ Parti olarak Ödemişlilerin sesine kulak verdiklerini ancak Başkan Eriş’in bu sesi kulak ardı ederek MHP ile ortak hareket ettiğini dile getirdi. Başkan Kılıç, “Taşınmazların satılığa çıkarılması geçtiğimiz ay gerçekleşen mecliste gündeme geldi. Biz geçtiğimiz ay meclis toplantısında komisyona havale edilmesini istedik. Satılığa çıkarılan taşınmazlar arasında 80 bin metrekareden büyük araziler de var. Biz ön araştırmasını yapmıştık mesela Ödemiş Sanayisi’nde 14 adet dükkan var ve içinde kiracılar var. Sonuçta bunlar devletimizin ve köylümüzün malı, satılığa çıkarılan taşınmazların içinde kiracı olarak Ödemişli vatandaşlarımız da var. Biz vatandaşın sesine kulak verdik, Ödemişlilerden gelen talep doğrultusunda bu taşınmazların satılma işleminin komisyona havale edilmesini istedik. Daha sonra komisyonlarda görüşüldü. 88 taşınmazın 60’ına biz komisyonda onay verdik. Geri kalan taşınmazların satılmasına onay vermedik” ifadelerini kullandı. 

İYİ PARTİ VE AK PARTİ RET CHP VE MHP’DEN ONAY 

Başkan Kılıç, İYİ Parti grubu olarak önergeye ret oyu verdiklerini ancak CHP ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla önergenin meclisten geçtiğini ifade etti. Başkan Kılıç, “Ekim ayı meclis toplantısında gündeme gelen önergede komisyondan 60taşınmaza onay verilmişti. Ancak  Belediye Başkanı Mehmet Eriş, 88 taşınmazın tamamının satılmasını istedi. Taşınmazlar içinde köylünün malı ve şu an içinde kiracı olan dükkanlar var. Başkan Eriş’in bu isteğine MHP de onay vererek 88 adet taşınmaz satılığa çıkarıldı. AK Parti grubu da satılmasına hayır dedi. Ancak yanlış anlaşılmasın biz AK Parti ile ortak hareket etmedik Ödemişlilerin sesine kulak vererek hareket ettik, bizim ittifakımız milletimizle.Sonuçta 27 milyon liralık bir satış söz konusu” dedi. 

“BELEDİYENİN HER AY 2 MİLYON LİRALIK AÇIĞI VARMIŞ”

Ödemiş Belediyesi’nin satış yerine tasarruf tedbirlerini hayata geçirmesi gerektiğini ifade eden Başkan Kılıç, “Belediyenin aylık 2 milyon lira açığı var şeklinde savunma yaptılar, ama satılığa çıkarılan taşınmazlar ancak 10-11 aylık açığı kapatır. Daha sonra ki aylarda ne yapılacak?  Yapılması gereken şey belediyenin tasarruf tedbirlerini devreye sokması, farklı yerlerden kaynak elde etmesi” şeklinde konuştu. 

BAŞKAN KIRKPINAR İL BAŞKANLIĞINA ÇAĞIRDI 

Öte yandan İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, tartışmalı meclis sonrası Ödemiş İlçe Başkanı Güven Kılıç’ı il başkanlığına çağırdı. Başkan Kırkpınar’ın Kılıç’tan meclis toplantısının detayları hakkında bilgi aldığı öğrenildi. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın