fbpx
Genel

İzmir’de gazetecilerin artık yeni bir derneği var!

İzmir’deki medya kuruluşlarının temsilcileri İzmir Basın Yayın Derneği (İBYAD) çatısı altında birleşiyor

İzmir’de gazeteci sivil toplum örgütlerine bir yenisi daha eklendi. İzmir merkezli yayın yapan bir çok medya kuruluşu bir araya gelerek yeni bir dernek kurma kararı aldı. Derneğin kuruluş tarihi ise İzmir’in düşman işgalinden kurtulduğu gün olan 9 Eylül.

Kurucuları arasında Salih Erkek, Erdoğan Gezer, Uğur Şener, Hasan Eser, Erol Diker, Remzi Doğan, Bünyamin Kütük, Nalan Gazezoğlu, Emir Ahmet Atilhan, Halil Kocakabak, Erkan Sevinç, Gülay Altınbaş, Koray Akyürekliler, Erdal Ataklı, Gülcan Gençtürk, Yusuf Erkek ve Feyziye Meletli gibi isimlerin bulunduğu derneğin vizyonu; haber siteleri ve internet televizyonlarının yasal bir zemine oturmaları için mücadele etmek, ulusal ve uluslararası basın örgütleri arasında etkin, saygın ve kucaklayıcı bir sivil toplum kuruluşu olmak.

Kahvaltılı toplantıda bir araya gelen 11 gazeteci kurucu dernek başkanlığına oy birliği ile Gazetem İzmir İmtiyaz Sahibi Salih Erkek’i getirildi. Oylamanın ardından söz alan Erkek katılımcılara teşekkür ederek yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi,

“HEDEFİMİZ İNTERNET HABERCİLİĞİNİ YASALLAŞTIRMAK”

“İlk hedefimiz internet haber partallarını ve internet üzerinden yayın yapan TV kanallarını yasalaştırmak olacak. Konuyu geçmiş Başbakan Binali Yıldırım’a elliye yakın gazetecinin katıldığı toplantıda arz etmiştim. Arzum kabul görmüştü. Derneğimizin kuruluşunu tamamladıktan sonra konunun uzmanı olan arkadaşlarımızla Ankara’ya giderek temaslarda bulunacağız. Siyasi parti liderleri, temsilcileri ve İzmir milletvekilleriyle görüşülerek desteklerini alacağız” dedi.

Çağımız teknoloji çağı olduğunun altını çizen Erkek, “Hepimizin malumu artık yazılı basın yani gazeteler okunmuyor. Herkes internet üzerinden yayın yapan haber sitelerini okuyor. Basılı gazeteler okunmaz haldeler. Lakin bizleri gazete çıkarmaya geçmiş yasalar mecbur ediyor. Basın Yayın Kanunu ve Basın İlan Kurumu’na tabi olmayan haber siteleri belediyelerden ilan alamıyorlar. Hâlbuki; gazete baskısı her konuda yurdumuza çok büyük zararlar veriyor. Gazetelerin kâğıdı da mürekkebi de kalıbı da ithal. Ayrıca ağaçların kesilmesinin yanı sıra baskı makinaları da ithal, elektrik sarfiyatı zaten külliyen zarar. Haksızlığa gelince de belediye başkanları kendi yandaşlarına diledikleri ilanları veriyorlar, haksızlıklar diz boyu. Belediyeler bunların çiftliği olmamalı. Bu olumsuzluğa dur diyeceğiz. İstanbullu iş adamları İzmir kurum ve kuruluşlarından ihaleler alıyorlar. Lakin reklam ve ilanlarını İstanbul basınına veriyorlar. Hele beyefendilere bakın! İzmir’den paranı kazan, İstanbul medyasına reklam ve ilanlarını ver. Eee İzmir basını ne işe yarıyor? Buna İzmir iş adamları da dahil. Folkart ve İZKA hariç. Hak yemeyelim FOLKART ve İZKA yerel basınına sahip çıkıyor. İşte bu olumsuzluğa haksızlığa İzmir Basın Yayın Derneği karşı çıkacak. İzmir belediye başkanlarının bir çoğu kendi yandaşlarına ilanlarını veriyorlar. Lakin diğer basın yayınlarını görmezden geliyorlar. Bu olumsuzluğa da karşı geleceğiz” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın