fbpx
GündemManşet

İzmir’de şiddetli deprem: Can kaybı yükseliyor!

İzmir’deki depremden sonra yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. AFAD ölü sayısının 39’a yükseldiğini, toplam 885 kişinin yaralandığını açıkladı.

İzmir Seferihisar’da deprem meydana geldi. AFAD depremin büyüklüğünü 6.6 olarak açıkladı. Kandilli 6.8 olarak kaydetti. Çevre illerde de şiddetli sarsıntıya yol açan deprem İstanbul’da hissedildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: 20’ye yakın binanın yıkıldığı ihbarı var. AFAD’ın ilk belirlemelerine göre 4 ölü, 120 yaralı var.

İzmir Seferihisar açıklarında deprem meydana geldi. Sarsıntı Marmara Bölgesi’nden de hissedildi. AFAD depremin büyüklüğünü 6.6 olarak kaydetti. Kandilli Rasathanesi ise 6.8 olarak verdi. Deprem saat 14.51’de yerin 11 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

Bayraklı ve Bornova’da bazı binaların çöktüğü bilgisi geldi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer “20’ye yakın binanın yıkıldığı ihbarı var” dedi.

Resim

BAKAN KURUM: BORNOVA VE BAYRAKLI’DA 5 BİNANIN YIKILDIĞI BİLGİSİ GELDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da “Bornova ve Bayraklı’da 5 binanın yıkıldığı bilgisini aldık. Enkaz altında da vatandaşlarımız var. Afet Koordinasyon Merkezi valilik bünyesinde oluşturuldu. Tüm bakanlıklarımız, AFAD’ımız İzmir ve ilçelerine yönlendirilmiş durumda. Tüm ekiplerimizi seferber etme suretiyle vatandaşlarımızın yaralarını hızlı şekilde saracağız” diye konuştu.

AFAD: 4 ÖLÜ, 120 YARALI

Adliye binası yakınında çok sayıda avukatlık ofisinin bulunduğu bir binanın yıkıldığı öğrenildi. Bornova Belediye Başkanı İduğ, “Bayraklı’da iki kişi hayatını kaybetti” dedi. Bayraklı ilçesi 1593 Sokak’ta deprem nedeniyle yıkılan binanın enkazından dört kişi yaralı çıkarıldı.

AFAD’ın ilk belirlemelerine göre dört kişinin öldüğü, 120 kişinin ise yaralı olduğu bildirildi. AKOM’dan yapılan açıklamada, “SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre 1’i boğulma olmak üzere 4 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 120 vatandaşımız yaralanmıştır. Depremden etkilenen tüm illerde, alan tarama çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca TSK tarafından havadan tarama çalışmaları yürütülmektedir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye göre İzmir, Muğla ve Aydın illerinde toplam 115 sahada enerji ve 10 sahada ise servis kesintisi bulunmakta olup kesintilerin giderilmesi için ekipler çalışmaktadır” denildi. 

 ULAŞTIRMA BAKANI: İLETİŞİM VE ULAŞIMDA SIKINTI YOK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “Ulaşım ve iletişim açısından herhangi bir sıkıntı yok. İnşallah en az hasarla atlatacağımız bir deprem olur” dedi.

4.9’LUK ARTÇI SARSINTI

Kandilli Rasathanesi’ne göre saat 14.59’da bir artçı sarsıntı meydana geldi. İkinci sarsıntının büyüklüğü 4.1 olarak ölçüldü. Saat 16.10 itibarıyla ilk depremden sonra en büyüğü 4,8 olmak üzere 10’u şakın artçı sarsıntı gerçekleşti.

Resim

MANİSA’DA BİR BİNA BOŞALTILDI

Deprem özellikle çevre illerden Manisa ve Muğla’da şiddetli hissedildi. Manisa Turgutlu’da Yılmazlar Mahallesi Bulvarı’nda bulunan 5 katlı apartmanda çatlaklar oluştu.

SEFERİHİSAR BELEDİYE BAŞKANI: HERKES TELAŞLI

İstanbul Vali Yerlikaya “AFAD verilerine göre; saat 14.51’de merkez üssü Ege Denizi- Seferihisar olan 6.6 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Tüm vatandaşlarımıza ve İzmir’e geçmiş olsun” dedi.

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin CNN Türk’te “Şu an için gelen bir ölüm vesaire haber yok. Herkes telaşlı evlerinden dışarda. 3-4 adet de artçı yaşadık. halen artçı sarsıntılar devam ediyor. Olumsuz bir haber gelmedi. Şu an herkes dışarda” diye konuştu.

BERGAMA BELEDİYE BAŞKANI: ÇOK ŞİDDETLİ DEPREMDİ

Bergama Belediye Başkanı ise, “Deprem olduğu esnada belediyedeydik. Tek tek şu anda köylerimiz aranıyor, muhtarlarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Arkadaşlarımız işimizin başında. Gerçekten çok şiddetli bir depremdi. Umarım tekrarlamaz. Şu ana kadar buradan gelen bir yıkım haberi yok. Artçı sarsıntı da hissetmedik” dedi.

PROF. PAMPAL: DENİZDE OLMASI ŞANSTIR

CNN Türk canlı yayınına katılan Prof. Dr. Süleyman Pampal “Sevindirici yanı büyük deprem sıklığı azdır bu fayda. 6.6 ile 7 arasında 10-15 kat fark var. 6.6 yine de ülkemizde yıkıcı etkiye sahiptir. Depremin ivmesi üst merkezden itibaren uzaklaştıkça azalır. Depremin denizde olması bir şanstır, yıkıcı etkisini de azaltır. Derin bir deprem geniş bir alanda hissedilir” diye konuştu.

‘O KADAR SARSILDI Kİ MERKEZİ ATİNA SANDIK’

Gazeteci Stelyo Berberakis, “Atina’da çok hissedildi, o kadar sarsıldı ki merkezi Atina sandık” dedi.

CHP’DEN İZMİR’E HEYET

İzmir’deki depremin ardından CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ve Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ile Ali Öztunç kriz yönetimine ve arama kurtarma çalışmalarına destek amacıyla bölgeye gitti.

AFAD: 15.68 SANİYE SÜRDÜ

AFAD’dan yapılan açıklamada, “Büyüklükleri 3.3 ile 4.8 arasında değişen 19 artçı deprem kaydedilmiştir. Depremin belirgin süresi ise ilk hesaplamalara göre 15.68 saniye olarak belirlenmiştir” denildi.

İZMİR VALİSİ KÖŞGER’DEN YENİ AÇIKLAMA

Vali Köşger yaptığı açıklamada, “Şu an kan ihtiyacı yok, olursa açıklarız. Bütün binalara ulaştık, işin ehli olmayanlar binaların üstüne çıkmasın.  Trafik yoğunluğu yaşıyoruz. Lütfen araçlarınızla trafiğe çıkmayın. Devletimiz tüm imkanları ile seferber olmuş durumda” dedi.

ÖLÜ SAYISI 6’YA YÜKSELDİ!

AFAD’ın aktardığı bilgiye göre İzmir depreminde yaşamını yitirenlerin sayısı 6’ya, yaralı sayısı 202’ye yükseldi. 12 binada arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

CAN KAYBI ARTIYOR!

AFAD, depremde yaşamını yitirenlerin 12’ye yükseldiğini, yaralı sayısının 419 olduğunu açıkladı.

17 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, YARALI SAYISI EN AZ 709

AFAD, İzmir’deki depremde hayatının kaybedenlerin sayısının 17’ye, yaralananların sayısının 709’a yükseldiğini açıkladı.

SAĞLIK BAKANI KOCA: 21 CAN KAYBIMIZ VAR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada “21 can kaybımız var, 435 kişi halen tedavi görüyor. 25’i yoğun bakımda, 9 ameliyat devam ediyor” dedi.

Koca, “364 kişinin tedavisi tamamlanarak taburcu edildi. 112 Acil Yardım ekipleri, UMKE timleri ile acımızı azaltmak için İzmir’de görev başındayız” bilgisini verdi.

DEPREMDE YAŞAMINI YİTİRENLERİN SAYISI 26’YA YÜKSELDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir Depremi’nde hayatını kaybedenlerin sayısının 26’ya yükseldiğini, 25’i yoğun bakımda olmak üzere 381 vatandaşın tedavisine devam edildiğini açıkladı.

Bakan Koca, İzmir Depremi’ne ilişkin son gelişmeleri paylaştı. Yaşamını yitirenlerin sayısının 26’ya yükseldiğini belirten Koca, “25’i yoğun bakımda, 381 kişi halen tedavi görüyor. 4 ameliyat daha başarıyla sonuçlandı. 504 kişinin tedavisi tamamlanmış durumda” dedi. 

CAN KAYBI 28’E YÜKSELDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir Depremi’nde hayatını kaybedenlerin sayısının 28’e yükseldiğini, 3’ü ağır 7 kişi yoğun bakımda olmak üzere 243 vatandaşın tedavisine devam edildiğini açıkladı.

Bakan Koca, İzmir Depremi’ne ilişkin son gelişmeleri paylaştı. Yaşamını yitirenlerin sayısının 28’e yükseldiğini belirten Koca, “28 can kaybımız var. 3’ü ağır 7 kişi yoğun bakımda, 243 kişi halen tedavi görüyor. 642 kişinin tedavisi tamamlanmış durumda. 112 Acil Yardım Ekipleri, UMKE Timleri, ambulanslarımız ve hastanelerimizle, acımızı azaltmak için İzmir’de görev başındayız” dedi. 

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 35’E YÜKSELDİ!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir Depremi’nde hayatını kaybedenlerin sayısının 35’e yükseldiğini açıkladı. Deprem bölgesinde incelemelerde bulunan Bakan Koca, “Yoğun bakımda 8, servislerde 243 kişi tedavi altında. Deprem afetiyle mücadele ederken salgına yenik düşmemeliyiz” dedi.

ERDOĞAN: ENKAZDAN 103 KİŞİ KURTARILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deprem yaşanan İzmir’e geldi ve yetkililerden bilgi aldıktan sonra açıklama yaptı.

Ölü ve yaralı sayılarını aktaran Erdoğan, “Şu itibariyle 37 vefatımız var, 885 yaralımız var. Bunlardan 667’si taburcu olmuş vaziyette. 218 vatandaşımızın tedavisi devam ediyor. 8 yoğun bakım var, bunların içinde 3 tane ağır hastamız var. Ve şu ana kadar enkazdan kurtarılan vatandaşlarımızın sayısı 103” dedi.

Bakanların deprem bölgesindeki çalışmaları takip ettiğini söyleyen Erdoğan, çalışmaları İzmir Valiliği’nin koordine ettiğini aktardı.

Erdoğan, “Belediye başkanımız aynı sürecin içinde o da yer aldı. Bütün bunlarla birlikte milletvekili arkadaşlarımdan İzmir Milletvekilimiz Binali Bey, süreci yakından takip etti” diye konuştu.

“EN KISA SÜREDE VATANDAŞLARIMIZIN TAŞINMASINI SAĞLAYACAĞIZ”

Evleri yıkılanlara kira ve eşya yardımı yapılacağını belirten Erdoğan, “Enkaz kaldırma çalışmalarımız devam ederken bir taraftan da nerede rezerv alan var, bu çalışmaları yapıp rezerv alanlara göre de Çevre Şehircilik Bakanlığımız buralarda süratle adımları atacak. Elazığ ve Malatya deneyimini burada değerlendireceğiz. İnşallah inşaat çalışmalarına başlayacağız ve en kısa sürede vatandaşlarımızın taşınmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, okulların 1 hafta süreyle kapalı olacağını ve yeni değerlendirmenin süre sonunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacağını söyledi. 

AFAD: 658 ARTÇI YAŞANDI

AFAD’ın saat 22.15’de yayınladığı bilgilendirme notuna göre ise son durum şöyle: 

– 30.10.2020 Cuma günü, saat 14.51’de Ege Denizi Seferihisar açıklarında 6.6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Yerin 16,54 km derininde meydana gelen depremin en yakın yerleşim birimi olan İzmir ilinin Seferihisar ilçesine uzaklığı 17,26 km’dir. Deprem sonrasında, büyüklüğü 4’ün üzerinde 40 artçı olmak üzere, toplam 658 artçı sarsıntı yaşanmıştır.

– SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre 1’i boğulma sonucunda olmak üzere toplam 39 vatandaşımız hayatını kaybetmiş; 885 vatandaşımız yaralanmıştır. İzmir’de halen 9 binada arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir.

– Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan alınan bilgiye göre meydana gelen deprem sonrası 19 tekne batmış, 23 tekne ve 1 kara aracı Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarılmış, 43 tekne karaya oturmuştur. Sahil Güvenlik Komutanlığınca kurtarma çalışmaları devam etmektedir.

MANAVKUYU’DA GÜVENLİK ARTIRILDI

Öte yandan Manavkuyu’daki enkaz çalışmalarında güvenlik önlemleri artırıldı. Herkes bariyerlerin arkasında bekliyor. Çevik kuvvet de ambulansın etrafını çevirdi.

Manavkuyu’daki Rızabey Apartmanı enkazının bulunduğu alana polis eşliğinde aparmanda oturan iki aile getirildi.

Arama ve kurtarma ekibi tarafından ailelere bilgi verildi. Bunun yanı sıra birinci katta ulaşılan çocuğun olduğu yere güvenli geçiş sağlamak için tahta direkler çakılmaya başlandı.

ÖLÜ SAYISI 39’A YÜKSELDİ!

AFAD, saat 22.15 itibariyle İzmir Seferihisar açıklarında meydana gelen depremde ölü sayısını 39’a yükseldiğini duyurdu. Toplam 885 kişinin yaralandığı aktarılan açıklamada, 9 binada arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın