fbpx
GündemManşet

İzmir’de 811 bin kaçak bina ‘İmar Barışı’yla yasal hale geldi

6.9’luk depremle sarsılan İzmir’de 2018 yılındaki “İmar Barışı”na düzeyde olmuştu. Toplam 811 bin 453 başvurunun yapıldığı İzmir, nüfusa oranlandığında ’nin en yüksek kaçak yapı başvurusu yapılan kenti olmuştu.  

Türkiye’nin riski en büyük şehirlerinden biri olan İzmir’de ruhsatsız yapı stoku da çok büyük. Kentsel dönüşümünün bir türlü tamamlanamadığı İzmir’deki yapıların önemli bölümü hayati risk taşıyor.

2018 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu ve 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan ruhsatsız yapıları yasal hale getiren “İmar Barışı”nda nüfusa oranlandığında en çok başvuru İzmir’de gerçekleşmişti.

Türkiye genelinde 10 milyon 79 bin vatandaş barışından yararlandı. Bir başka deyişle 10 milyondan fazla kaçak yapı yasal hale geldi. 1 millyon 747 binle birinci sırada yer alırken ikinci sırayı 811 bin 452 başvuruyla İzmir izledi.

’da ise 459 bin başvuru yapılmıştı. İmar Barışı’ndan Hazine’ye 19 milyar 300 milyon lira girmişti. İzmir’den devletin kasasına giden toplam para ise 2 milyar 150 milyon lira olmuştu.

BAYRAKLI’DA 34 BİN KAÇAK “BARIŞ’TAN YARARLANDI

İzmir’deki İmar Barışı başvurularının en yoğun olduğu ilçe yüzde 15.9’la oldu. Buca yüzde 10.9’la ikinci, Karabağlar ise yüzde 7.8’le üçüncü sırada yer aldı. Başvuruların yüzde 4.3’ü, yani yaklaşık 34 bin başvuru depremin en ağır hasar verdiği Bayraklı ilçesinde gerçekleşti. Ağır hasar alan bir başka ilçe olan ’da ise yüzde 3 oranla yaklaşık 24 bin başvuru oldu. İzmir’de ilçelere göre imar barışı başvuru oranları şöyle:

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın