fbpx
GündemManşet

İzmir Valisi’nden korona açıklaması: Durum vahim, depremden sonra patladı

Valisi Yavuz Selim Köşger, kentteki salgının seyrine ilişkin yaptığı açıklamada, “Durum vahim. Depremden sonra patladı” yorumunu yaptı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ’in gönüllü karantina çağrısına destek verene Vali Köşger, “Vatandaşın uymasını bekliyoruz” dedi.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir’de 30 Ekim’de gerçekleşen deprem sonrası vakaların tırmanışa geçtiğini açıkladı. Vali Yavuz Selim Köşger salgının seyrine dair bilgi verirken, “Durum vahim. Depremden sonra patladı. Biz söylüyoruz ama olacak olan oldu. Engellemeye çalışıyoruz. Alacağımızın tedbirlerin bir kısmını aldık. Özel sektöre mesai farklılaştırması yaptık, organize sanayi bölgelerinin saatlerini sabah 07:00’ye çektik. Buna benzer bir takım tedbirler aldık. Esnek mesaiyi biraz daha fazla esnettik. Hamileleri tamamen idari izinli saydık. Başka çalışmalar da yapıyoruz ama vatandaşın dikkat etmesi lazım. Tamam deprem gibi elim bir hadise yaşandı ama o gün pozitif, temaslı kim varsa sokağa çıktı birbirine karıştı. Şu net şekilde görüldü; bu iş pozitif ve temaslıların izole olmasıyla kontrol altında tutulabiliyor. O gün yarım saatlik, bir saatlik ya da yarım günlük bir karışma şu an İzmir’de durumu patlattı” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in gönüllü karantina çağrısına destek verene Köşger, “Vatandaşın uymasını bekliyoruz. Vatandaşın kendi kendini izole etmesini bekliyoruz” dedi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELECEK Mİ?

Olası bir sokağa çıkma yasağıyla karşılaşıp karşılaşılmayacağıyla ilgili konuşan Köşger, “Şu an öyle bir şeye ihtiyaç duyulmuyor ama bu bir genel hükümet politikası. Hükümetin vereceği bir karar. Eğer ilerlerse bazı ülkelerde öyle şeyler de devreye girdi. Şu an öyle bir şey gündemde yok. Vatandaşa rica ediyoruz; kendi sağlıkları için kendi canlarını korumak için herkes kurallara riayet etsin. Mecbur kalınmadığı sürece sokağa çıkmaktan, temastan, toplu mekanlarına gitmekten imtina etsinler” ifadelerini kullandı.

KARŞIYAKA VE KEMALPAŞA HAREKETE GEÇTİ

Karşıyaka Belediyesi önlemleri kapsamında kontrolündeki tesisleri kapatma kararı alırken Kemalpaşa Belediyesi’nden de, “Temizlik İşleri Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü personellerimizde Covid-19 teşhisi konulan ve hasta kişilerle temaslı olduğu için karantina süreci başlatılan personellerimizin sayısındaki artış sebebiyle faaliyetlerimizde yaşanan ve yaşanması olası aksaklıklar nedeniyle tüm halkımızdan özür dileriz” açıklaması yapıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın