fbpx
GündemManşet

İzmir Tabip Odası, fuar açıldıktan sonra açılmaması için çağrı yaptı!

89’uncu İzmir Enternasyonal Fuarı tartışmaların ve salgının gölgesinde kapılarını açarken İzmir Tabip Odası’ndan gecikmiş bir açıklama geldi. İzmir Tabip Odası dün açılışı gerçekleşen fuar için bugün “açılmaması” yönünde çağrı yaptı.

Koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artarken uzmanlar toplu etkinliklerin yasaklanması, sosyal mesafe ve maske uyarılarını yinelemeye devam ediyor. Yurdun dört bir yanında vaka sayıları artış gösterirken İzmir Büyükşehir Belediyesi salgına rağmen 89’uncu İzmir Enternasyonal Fuarı’nın gerçekleşeceğini duyurdu. Salgının gölgesinde dün açılışı yapılan fuara kamuoyunda tepkiler yükselirken İzmir Tabip Odası’ndan gecikmiş bir açıklama geldi. İzmir Tabip Odası’nın açılıştan sonra yaptığı açıklamada, “İzmir Büyükşehir Belediyesini, toplum sağlığını göz önünde tutarak İzmir Enternasyonal Fuarı’nın açılması kararının uygulanmasından vazgeçmeye davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

İzmir Tabip Odası’ndan yapılan açıklama şu şekilde:

Dünya ve ülkemiz COVID-19 pandemisi nedeniyle zor günlerden geçiyor. Ülkemizde özellikle 1 Haziran’dan itibaren daha salgının birinci dalgasından tam çıkamadan uygulamaya geçilen  ‘normalleşme’ politikaları sonucu toplu yaşam alanlarının açılmasına izin verilmesi salgının tekrar alevlenebileceği konusunda bizleri kaygılandırmıştı.

Gelinen durum, salgının kontrol altına alınamaması, günlük vaka ve vefat sayılarının giderek artması ne yazık ki kaygılarımızı haklı çıkardı.

Sonbahara girerken ülke olarak Sağlık Bakanlığı’nın da kabul ettiği gibi birinci dalganın ikinci pikini yaşamaya başladık. İzmir’deki önceki aylara göre vaka sayılarındaki artış, gerek Sağlık Bakanı gerekse yerel otoriteler tarafından ifade edilirken, İzmir salgın açısından riskli iller arasında sayıldı.

Daha önce ilimizde düğünler, spor ve bilardo salonlarının, sinemaların açılmasından dolayı duyduğumuz kaygıyı 04.09.2020 tarihinde açılışı yapılan ve beş gün açık tutulacağı belirtilen, İzmir Enternasyonal Fuarı için de duyuyoruz. Birçok toplu organizasyon, salgının büyümemesi için iptal edilirken İzmir Enternasyonal Fuar’ının açılması bizi salgının yayılması açısından ciddi olarak kaygılandırmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesini, toplum sağlığını göz önünde tutarak İzmir Enternasyonal Fuarı’nın açılması kararının uygulanmasından vazgeçmeye davet ediyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın