fbpx
ÇevreGündemManşet

İzmir Orman Bölge Müdür Vekili: THK iki misli fiyat istediği için uçak kullanılamadı

Türk Hava Kurumu’na (THK) ait yangın söndürme uçaklarının kullanılmamasıyla ilgili konuşan İzmir Orman Bölge Müdür Vekili Mehmet Erol, “THK helikopter ihalesine girdi, ihalede başka firma kazandı. Çok yüksek rakam verdi. Uçak da öyle. Aynı rakam üzerinde mutabık olmamıza rağmen iki misli fiyat istediği için uçak kullanılamadı” dedi

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) ağustos ayı olağan meclis toplantısına katılan İzmir Orman Bölge Müdür Vekili Mehmet Erol, toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erol, İzmir’in Karabağlar ilçesinde çıktıktan sonra Menderes ve Seferihisar ilçesine sıçrayan ve üçüncü gününde kontrol altına alınabilen yangından etkilenen alanın ağaçlandırılması için önce yanan ağaçları temizleyeceklerini, sonra da iş makineleriyle toprak işlemesi yapacaklarını söyledi.

Yanan alanın 5 bin hektar olduğu yönündeki açıklamaların hatırlatılması üzerine Erol, “Proje mühendislerimizi görevlendirdik, geçen cuma çalışmaya başladılar. Saha çok parçalı. Alan büyük, tam net bir rakam söylesem yanlış olur. Proje mühendislerimiz çalışmalarını tamamladığında ortaya çıkacak” dedi.

Erol, “500 hektardan daha mı büyük” sorusu üzerine de “Büyük, biraz daha büyük” yanıtını verdi.

‘RÜZGAR 80-90 KİLOMETREYE KADAR ULAŞTI’

Karabağlar’da, 18 Ağustos’ta başlayan yangınla aynı gün 5 yangının daha olduğunu söyleyen Erol, “Güçlerimiz bölünmüştü. Bugün bile 5-6 yangınımız oldu. Meteorolojik faktörler çok önemli. O gün sıcaklık 35 derece, nem düşük, rüzgar hızı saatte 80-90 kilometreye kadar çıktı. Helikopterlerin bazıları kalkamadı, bazıları kalkmakta zorlandı. Yangın Alo 177’ye geldi, 10 dakika içinde müdahale edildi. Yangın 53 saat sürdü. Sebebi ve faili güvenlik güçlerince araştırılıyor” diye konuştu.

‘SAAT BAŞINA HESAPLANDIĞINDA HELİKOPTER DAHA FAZLA SU TAŞIYOR’

Meclis üyelerinin de sorularını yanıtlayan Erol, “Uçak olsaydı söndürme çalışmalarında uçakları tercih eder miydiniz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Uçak çok tartışma konusu oldu. 2008 yılından bu yana uçak kiralıyoruz. Uçaklar havuzlardan su alamıyor, denizden, büyük barajlardan su alabiliyor. Kıvrımlı barajdan da su alamıyor. Denizden uzak yerler için uçak elverişli değil. Uçak 4,5 ton su alıyor, helikopter 2,5 ton. Helikopter 16 sorti yapıyor saatte, uçak 4-5 sorti yapabiliyor. Saat başına hesapladığınızda helikopterle daha fazla su atılıyor. İsabet oranı da helikopterde yüksek. Uçak kötü değil, uçak da iyi.”

‘HELİKOPTER KİRALAMAYLA YANGINLA MÜCADELEDE ZAAF OLMADI’

“Tabi bunlar ihale konusu” diyen Erol, “THK helikopter ihalesine girdi, ihalede başka firma kazandı. Çok yüksek rakam verdi. Uçak da öyle. Geçtiğimiz yıllarda ödediğimiz rakam var. Aynı rakam üzerinde mutabık olmamıza rağmen iki misli fiyat istediği için uçak kullanılamadı. Onun yerine her uçak için fazladan helikopter kiralayarak yangınla mücadelede zaaf söz konusu olmadı” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın