fbpx
GündemManşet

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden ‘izdiham’ özrü

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Konak’ta muhtarlık aracılığıyla yaptığı yardım kolisi dağıtımına katılan onlarca yurttaşlar virüsü unuttu, izdiham oluştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi görüntülerden dolayı özür diledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak’ta mahalle sakinlerine yardım kolisi dağıttı. Sokağa çıkma yasağında mahallede bir kamyondan yapılan dağıtımlara onlarca kişi katılınca izdiham oluştu. Salgın tedbirlerinin de uygulanmadığı görüntülere yansıdı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Konak’ta izdihama sebep olan yardım kolisi dağıtımına ilişkin açıklama yaparak özür diledi.

Açıklamda şu ifadelere yer verildi;

*İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım ekiplerinin bir mahallemizdeki ihtiyaç sahibi ailelere erzak dağıtımı sırasında ortaya çıkan görüntüler nedeniyle son derece üzgünüz.

*Tüm kamuoyuna ve öncelikle de yaşanan izdiham nedeniyle yardıma ulaşamayan gerçek ihtiyaç sahiplerine bir özür borcumuz olduğunun da farkındayız.

*Bu yıl 250 bin paketinin dağıtımını sessiz sedasız yapan, özellikle pandeminin patlak verdiği mart ayından beri “Biz Varız” sloganıyla kusursuz bir dayanışma tablosu çizen, deprem sonrası binlerce hemşerimiz evsiz kalmışken bile en ufak karmaşaya izin vermeyen organizasyon başarısını bu son olayda neden tekrarlayamadığımız elbette sorgulanacak, bu görüntüler üzerinden eleştirilerde bulunulacaktır.

“BÖLGEDE DAĞITIM DURDURULDU”

Dağıtımların özellikle personelin ve vatandaşın sağlığını korumak amacıyla sokağa çıkma yasağının uygulandığı günler içerisinde gerçekleştirildiğini belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi, şu ifadeleri kullandı;

*İzdiham yaşanmasına neden olan süreç ise sadece bir mahallemizde iletişim kopukluğu ve personelimizin bu duruma hazırlıksız yakalanması sonucu ortaya çıkmıştır. Yetkili amirlerin talimatı üzerine bölgede dağıtım durdurulmuş, araçlarımız mahalleden geri çekilmiştir.

*Söz konusu görüntüler nedeniyle büyük üzüntü yaşadığımızı bir kez daha belirtir, sosyal yardımlarımızı ülkede ve kentimizde kimsenin yardıma ihtiyaç duymadığı güne kadar yine sessizce sürdüreceğimize söz veririz.

*Ortaya çıkan bu üzücü tablo İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tüm yetkili kadroları için çıkarılması gereken dersler içerse de bugüne dek İzmir’de sergilenen gerçek dayanışma tablosunu gölgeleyemeyecektir.

*15 Aralık 2020 – 3 Ocak 2021 tarihleri arasında, Konak ve çevresinde Hemşeri İletişim Merkezi’nden (HİM) gelen talepler, muhtarlıkların yaptığı bildirimler ve mahallelerin dezavantajlılık durumlarının değerlendirilmesi sonucunda belirlenen 10 mahallede 10 binden fazla gıda ve hijyen paketi dağıtıldı.

*Yenişehir Mahallesi’nde 1360 adet, Ege Mahallesi’nde 750 adet, Hilal Mahallesi’nde 1200 adet, Güney Mahallesi’nde 1500 adet, Emir Sultan Mahallesi’nde 840 adet, Zeytinlik Mahallesi’nde 3000 adet, Yenidoğan Mahallesi’de 590 adet, Kocakapı Mahallesi’nde 300 adet, Dolaplıkuyu Mahallesi’nde 360 adet, Halkapınar Mahallesi’nde 158 adet paket dağıtıldı. Şu ana kadar hiçbir sıkıntı yaşanmadı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın