fbpx
GündemManşet

İzmir Büyükşehir Belediyesinden Hilton Oteli bahanesi: Ticari sır!

Büyükşehir Belediyesi, 1992’den beri Hilton Oteli’nden alacağını tahsil etmiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, konuyla ilgili soruya “Ticari sır” bahanesiyle cevap vermedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Tekel Genel Müdürlüğünden 33 yıl önce 101 milyon liraya satın aldığı arsanın üzerine 33 yıl önce yapılan Hilton Oteli’ndeki sorular belirsizliğini koruyor. Avukat Senih Özay, İzmir Hilton Oteli’nden 1992 yılından bu yana, İzmir Büyükşehir Belediyesinin alacaklarını tahsil edilememesini gündeme taşımıştı. Özay konuyla ilgili belediyeden “Ticari sır” yanıtının geldiğini söyledi.

OTELİN FİNANSMANSI KİMDEN?

Konunun gündeme geldiği günlerde Evrensel’e açıklama yapan Özay, Hilton Oteli’nden yaşanan belirsizlikleri ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin alacakları ile ilgili birçok kamu kurumuna bir dizi sorular sormuştu.

Avukat Senih Özay’ın “Hilton Oteli yağması” ile ilgili sorular sorduğu kurumlardan ilk yanıt İzmir Büyükşehir Belediyesinden geldi. Belediyenin yanıtına ilişkin Özay, “İzmir Büyükşehir Belediyesinin 1987 yılında satın aldığı arsa uçmuş, tek kuruş da gelir alamamış” dedi. İzmir Hilton Oteli’nin finansmanıyla ilgili olarak, “Bina yapımı Hilton’un, General ’in, Cerrahoğlu ortaklığının, Nazif Günal’ın parasıyla değil Vakıflar Bankası kredisiyle yapıldı. Vakıflar Bankası’na kredi borcu ödenmeyince epey borcu İzmir Büyükşehir Belediyesi ödemiş” şeklinde iddiada bulunan Özay, farklı bir konuyu da gündeme getirdi. 

“BELEDİYEMİZİN HİÇ ZARARI YOKTUR”

İzmir Valiliğine, Avukat Senih Özay tarafından yazılan dilekçeye, İzmir Büyükşehir Belediyesinin 07.10.2020 tarih ve E.222899 sayılı yazısıyla cevap verilmiş. İzmir Büyükşehir Belediyesinden gelen cevabı değerlendiren Özay, karşılarına “Ticari sır” müessesinin çıktığını belirtiyor. Özay, “Öyle bir cevap vermiş ki bizi bir anlık şaşkınlığa bile düşürmedi. Yok, ilgili taraf değilsiniz, yok hemşeri olduğunuz için lütfedip cevap veriyoruz ama bu bir ticari sır, bu bir kişisel veri, bu bir ilam değil demişler. Hatta Belediyemizin hiç zararı yoktur diyebilmişler” dedi.Reklam

HİLTON YAĞMASI NE OLACAK!

Kamu kurumlarına verdikleri dilekçelere bu şekilde cevapları beklediklerini söyleyen Özay, “Bize verilen bu cevapları öncesinde tahmin ederek Amerikalılar Arası İnsan Hakları Mahkemesinin yolunu tutma kararı almıştık. Süreci de oraya taşıma kararı vermiştik” dedi. Bundan sonraki hukuk sürecini değerlendiren Özay, “Amerikalılar Arası İnsan Hakları Mahkemesine doğrudan hakkına yalnızca Amerika Kıtası Komisyonu ve Amerika Sözleşmesine taraf devletler sahiptir. Bir birey, grup veya organizasyon ise şikayetini öncelikle Inter-American Komisyonuna iletmeli Şikayet belirli şartları karşılarsa, Komisyon davayı mahkemeye gönderecektir” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın