fbpx
ManşetPolitika

İYİ Parti, İzmir’in üzerini çizdi!

İYİ Parti’nin Ankara’da gerçekleşen 2. Olağan kurultayında İzmir şoku yaşanıyor. TBMM Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu’nun aday olmadığı Genel İdare Kurulu (GİK) seçimlerinde İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, GİK üyesi Cem Özdemir Akşener’in anahtar listesinde olmalarına karşın seçilmedi. Çıray, seçim öncesinde sosyal medya hesabından bir liste paylaşarak, “Bu listede asıl hedef merkez siyasetçilerin tasfiyesidir. Demirel’in doktoru…İsmet Sezgin’in yeğeni…Ve bendeniz bunun işaretidir. Başarıp başaramadıklarını göreceğiz. Onlar da görecek. Samimiyet ve ilkeler testidir bu” diye yazdı.

İYİ Parti 2. Olağan Kurultayında Meral Akşener, oy kullanan tüm delegelerin oyunu alarak yeniden genel başkan seçildi. Genel başkan seçiminden GİK seçimi gerçekleştirildi. 50 kişilik listeye 187 kişi aday oldu. GİK için İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Cem Özdemir ve Gençlik Kollarından Furkan Tuna aday oldu. İYİ Parti İzmir Milletvekili ve TBMM Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu aday olmadı.

ANAHTAR LİSTEDE YER ALDILAR

Çarşaf liste yöntemiyle yapılan seçimde Çıray ve mevcut GİK üyesi Cem Özdemir Akşener’in anahtar listesinde yer almayı başardı.

ÇİZİK OPERASYONU

Ancak seçim öncesi Teşkilat Başkanı Koray Aydın’ın başını çektiği öne sürülen bazı milletvekilleri “maymuncuk” bir liste çıkardı ve bu listede birçok kişinin çizik yediği görüldü. Çizik yiyen isimler arasında Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray’ın olduğu da görüldü.

SOSYAL MEDYA HESABINDAN TEPKİ GÖSTERDİ

Çıray, seçim öncesi sosyal medya hesabından bir liste paylaşarak, “Bu listede asıl hedef merkez siyasetçilerin tasfiyesidir. Demirel’in doktoru…İsmet Sezgin’in yeğeni…Ve bendeniz bunun işaretidir. Başarıp başaramadıklarını göreceğiz. Onlar da görecek. Samimiyet ve ilkeler testidir bu” diye yazdı.

İZMİR’DEN KİMSE GİREMEDİ

Açıklanan seçim sonucuna göre; Özdemir 555, Çıray 455, Tuna ise 418 oy alabildi. Bu üç isimde 50 kişilik GİK’e girmeyi başaramadı. Bu sonuçla beraber genel başkan yardımcılarının seçildiği GİK’e İzmir’den kimse girememiş oldu.  

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın