fbpx
Genel

İşitme engellilerin ‘sesimi duyan var mı?’ korkusu

İşitme engelliler, deprem sonrası arama-kurtarma çalışmalarında “Sesimi duyan var mı?” çağrısına yanıt veremedikleri için endişeli. İzmir Sağırları Koruma ve Kalkındırma Derneği’nden Ekici, birçok işitme engellinin deprem tedirginliğiyle uyurken boyunlarına düdük astığını aktardı.

Can kaybının 116 olduğu 6,9’luk İzmir depreminin yaralı sarılıyor. Yaşananlar sonrası depremle ilgili bilgilendirme çalışmaları yapılırken arama-kurtarma çalışmalarının önemi bir kez daha açığa çıktı. Ancak kurtarma çalışmalarında hayati öneme sahip olan ‘Sesimi duyan var mı?’ çağrısına yanıt veremeyenler var; konuşma ve işitme engelliler…

Deprem anında neler yapmaları gerektiği konusunda bilgilendirilmeyen engelli yurttaşlar, bu yüzden endişeli. Üstelik işitme engellilerin birçoğu ‘biyonik kulak’ cihazı kullanıyor ancak ‘ya cihaz kaybolursa’ endişesi taşıyor.

YA CİHAZ BOZULURSA…

İzmir Sağırları Koruma ve Kalkındırma Derneği’nden Ufuk Ekici’ye göre, konuşma ve işitme engelli kişiler okullarda depremle ilgili eğitimler almıyor. Ekici, “Üyelerimizin birçoğunun yaşanan depremin ardından bilgi eksikliği olduğunu gördük” dedi. Bu konudaki eksiklikleri hızlı bir şekilde kapatmaya çalıştıklarını belirten Ekici, ”Ancak deprem sırasında engelli arkadaşlarımızın birçok dezavantajlı durumu oluyor. Engelli arkadaşlarımızın kulağından cihaz çıkabilir ve görevlilerin ‘Sesimi duyan var mı?’ sorusunu duyamayabilir” ifadelerini kullandı.

BİRÇOK KİŞİ TEDİRGİN

İşitme engelli kişilerin birçoğunun geceleri boynunda düdükle uyuduğunu aktaran Ekici, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Üyelerimizin bir kısmının ailesi de çok tedirgin oldu. Depremden sonra birçok ebeveyn çocuklarıyla aynı odada uyuyor.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın