GündemManşet

İmamoğlu İzmir’in o projesini İstanbul’da uygulayacak!

İzmir Büyükşehir Belediyesi adına süt projelerini 11 yıldır başarı ile sürdüren Tire Süt Kooperatifi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile sözleşme imzaladı. Proje 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde başlayacak. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, “1453 yılında İstanbul’un fethinde gemileri karadan geçirip Haliç’e indirmek için kullanılan halatlar Tire’den gitmişti. 566 yıl sonra İstanbul’daki çocukların içeceği süt de Tire’den gidecek” dedi

Süt kalitesi konusunda oluşturduğu altyapısı ve 11 yıldır  hiçbir çocuğun sağlık sorunu yaşamadan projeyi sürdürmesinden dolayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tercih edilen Tire Süt Kooperatifi’nin Başkanı Mahmut Eskiyorük, projenin çocukların sağlıklı gelişimi ve üreticinin desteklenmesi konusunda büyük önem arz ettiğini belirterek;

“İzmir’de Aziz Kocaoğlu ile başlattığımız süt projesini şu anda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ile geliştirerek devam ettiriyoruz.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu da bu projeyi uygulama kararı alarak örnek bir adım attı. Tüm çocuklarımız ve üreticilerimiz adına kendisine teşekkür ediyorum. Ayrıca Denizli Merkez Efendi Belediyemiz de aynı şekilde projeyi başlatmak üzere. Yerel Yönetimler ve kooperatifler el ele verip Ülkemizde güzel bir hareket başlatıldı, büyüyerek devam edeceğine inanıyorum.

Tüm belediye başkanlarımıza çağrıda bulunuyorum. İzmir ve İstanbul’daki çocuklarımız gibi ülkemizin tüm çocukları süt içerek sağlıklı büyüsün, üreticinin emeği değer kazansın.

Bu projeler; çocuklarımızın sağlıklı büyümeleri ve sütün değer kazanarak üreticinin emeğinin karşılığını alması açısından çok önemli. Ayrıca yeterince süt içilmeyen ülkemizde süt içme alışkanlığı kazandırılması da sağlanacaktır. Bu sayede tüketim artacak; ambalajlı süt tüketiminin artmasıyla da sanayici kazanç sağlayacaktır.” dedi.

Çocukların gelişim çağında süt tüketiminin önemine değinen Eskiyörük, aynı zamanda proje sayesinde kırsalda yaşayan küçük aile işletmelerinin desteklendiğini vurgulayarak;

“İzmir, bu konuda öncülük yaparak Türkiye’ye süt projelerinin, ne denli önemli olduğunu kanıtlamıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi sayesinde, 11 yıldır İzmir’in çocukları Tire Süt ile büyüyor.

Tire Süt Kooperatifi olarak projeyi, 63 aracımız ve ekibimizle en ince ayrıntılarına kadar planlayıp titizlikle yürütüyoruz. Bugüne kadar hiçbir çocuk sağlık sorunu yaşamadı. Biz bunu kaliteli sütümüzle, bilgimizle, tecrübemizle, kadromuz ve altyapımız ile başardık. Kooperatif olarak bu hizmeti ülke çapında vermeye hazırız.

Bu projeyi uygulamak isteyen hangi belediye olursa olsun, geliriz projeyi başlatırız. O bölgede bu projeyi yürütecek bir kooperatif oluşturup, onları eğitir, öğretir projeyi devrederiz. Bu sayede projeden o yörenin üreticisi kazanır. Ülke genelinde kooperatifleşme gelişir ve tarımda yaşanan yapısal sorunlarımızı kooperatifleşme ile çözeriz.” dedi.

ÖNEMLİ SONUÇLAR ALINDI

Birleşmiş Milletler tarafından “En İyi Kırsal Kalkınma Modeli” seçilerek Dünyada örnek gösterilen Tire Süt Kooperatifi aynı zamanda Tarım Bakanlığı tarafından “Güvenilir Gıda Ödülü”nü tek alan kooperatif oldu.

Projeler sayesinde Küçük Menderes Havzasında önemli sonuçlar kaydedildiğini belirten Başkan Eskiyörük şunları söyledi:

“10 yıl boyunca 250 okulda 220.000 öğrenciye süt dağıtımı yapıldı. Şu anda ise 135.000 aileye hiçbir aksaklık ve sağlık sorunu yaşanmadan süt dağıtımı devam etmektedir. Kooperatifimiz; sütleri soğuk zincirde, yerinde antibiyotik kontrolü yaparak alır.Daha sonra kendi laboratuvarımızda tekrar analizlerden geçirilir ve gıda güvenirliliğine uygun olarak işlenir. Bu güne kadar hiçbir çocukta rahatsızlanma vakası yaşanmamıştır. Süt projeleri sonucunda İzmir’in çocukları süt ile büyürken, bölgemizde süt üretimi, verimlilik, kalite, sanayileşme ve üreticinin geliri artmıştır. Tire Süt Kooperatifi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı güçle tüm bölgede üreticiyi koruyan, piyasayı üretici ve tüketici lehine regüle eden güçlü bir kuruluş ve güvenilir bir marka haline gelmiştir.”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kooperatifler işbirliğiyle uyguladığı projeler sonucunda İzmir’de Türkiye’ye örnek bir tablo yaratıldığını hatırlatan Mahmut Eskiyörük,

“Bu projeler İzmir’de çok önemli sonuçlar sağladı. Türkiye genelinde 10 yılda tarımsal büyüme 2.1 iken İzmir’de 5.5 oldu. Türkiye’de kooperatifleşme yüzde 15 seviyelerinde iken İzmir’de yüzde 30 seviyelerine yükseldi.Türkiye’de son 10 yılda süt üretim artışı yüzde 100 olurken İzmir’de yüzde 250 olmuştur. İzmir’deki üretici diğer illerdekine göre krizlerden daha az etkileniyor çünkü üreticiyi koruyan güçlü kooperatifler var. Sonuçlar ortada. İzmir’de belediye ve kooperatifler iş birliği ile büyük başarı sağlandı. Bunu daha da ileriye taşıyacağız.

Türkiye’deki tüm Belediye başkanlarımız, kentinin geleceği olan çocuklara sağlıklı bir gelecek hazırlamak, kentin ekonomisinin canlanmasını sağlamak ve tarımsal büyümelerini hızlandırmak için kooperatiflerle yapılan bu projelere önem vermelidir.” dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın