fbpx
GündemManşet
Trend

İllere göre son durum: Rakamlar ne söylüyor?

Türkiye korona virüsü salgını nedeniyle mart ayından bu yana yaşadığı karantina ve kısıtlama sürecinden ‘yeni normal’ koşullarına geçmeye çalışıyor. Ancak özellikle maske ve sosyal mesafe kurallarının uygulanması konusunda yaşanan sorunlar, kalabalık taziye ve ziyaretler hastalığın bazı illerde ‘ikinci dalga’ yaratma endişesine yol açacak oranda yükselmesine neden oluyor.

Bu nedenle yeniden bazı kısıtlamalara gidilebileceği yönünde öngörüler dile getirilse de dün gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısından bu yönde bir karar çıkmadığı açıklandı. Ancak yapılan açıklamalar ismi bir süredir gündemde olan bazı illerde daha dikkatli olunması gerçeğini de gösteriyor.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye, 1 milyon kişi başına 2 bin 151 vaka ile bu konuda dünyada 51. sırada yer alıyor. Toplam vaka sayısına kıyasla yüzde 2,67 ölüm oranıyla ise 81’inci sırada.

Türkiye’de Mart ayı sonunda günde 1500 civarı vaka varken bunların yarısı zatürre oluyor ve yoğun bakım tedavisi gerektiriyordu. Şimdi ise yüzde yüzde 9.4’ü bu durumda. Yine Sağlık Bakanlığı verilerine göre yoğun bakımda geçirilen süre ortalaması ise 18.2 günden 2.7 güne indi.

Son veriler ışığında vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek olduğu il 12.4 ile Gümüşhane olurken, en düşük olduğu il ise 0.33’le Kilis. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve diğer illerde de dikkat çeken veriler ortaya çıktı. İşte risk haritasında öne çıkan iller ve günlük vaka sayıları…

ANKARA GÜNLÜK VAKA SAYISI

Son 1 ayda  Ankara’da günlük ortalama vaka sayısı 127, son 1 haftada günlük ortalama sayısı 155, Son 3 günde ortalama vaka sayısı 177.

İSTANBUL GÜNLÜK VAKA SAYISI

Son bir ayda İstanbul’da ortalama vaka sayısı 653, son bir haftada ortalama vaka sayısı 620, son üçü günde ortalama vaka sayısı 610’du, düne göre baktığımızda bu sayı 700’leri geçti.

İZMİR GÜNLÜK VAKA SAYISI

Son bir ayda İzmir’de günlük ortalama vaka sayısı 32 son bir haftada günlük ortalama sayısı 38 son 3 günde ortalama vaka sayısı 34.

BURSA GÜNLÜK VAKA SAYISI

Son bir ayda Bursa’da, günlük ortalama vaka sayısı 64, son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 84, son 3 günde ortalama vaka sayısı 93. Son gün 100’e kadar çıkmış oldu. Bursa’da hızlı bir artış var.

KOCAELİ GÜNLÜK VAKA SAYISI

Son bir ayda  Kocaeli’de, günlük ortalama vaka sayısı 78, son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 91, son 3 günde ortalama vaka sayısının 113. Artış devam ediyor.

KONYA GÜNLÜK VAKA SAYISI

Son bir ayda Konya’da günlük ortalama vaka sayısının 41, son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 73, son 3 günde ortalama vaka sayısı 88.

KAYSERİ GÜNLÜK VAKA SAYISI

Son bir ayda  Kayseri’de, günlük ortalama vaka sayısı 14, son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 25, son üç günde ortalama vaka sayısı 28. Sağlık Bakanlığı’na göre durum daha kontrollü.

DİYARBAKIR GÜNLÜK VAKA SAYISI

Diyarbakır’da günlük ortalama vaka sayısı 58, bir ayda 81, son üç günde ise 87. Son günde 100’lere yaklaştı.

ŞANLIURFA GÜNLÜK VAKA SAYISI

Son bir ayda Şanlıurfa’da, günlük ortalama vaka sayısı 25, son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 42, son 3 günde ortalama vaka sayısı 43.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın