fbpx
GündemManşet

İlk uluslararası maratonumuz fiyaskoya dönüştü!

tarafından düzenlenen İzmir’in ilk uluslararası maratonunun fiyaskoya dönüştü. Saat 12:00’da yapılması gereken ödül töreni 17:00’a alındı, güzergâhında su bitti fenalık geçiren yarışmacılar oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İzmir’in ilk uluslararası maratonu 42 ve 10 kilometrelik iki etapta koşuldu. Günler öncesinden birçok uyarı ve eleştiri yapılmasına rağmen Kovid-19 salgın kurallarına uyulmayan haller gözlemlendi. Maratona Burundi, Kenya ve Etiyopyalı atletler damga vurdu.

SOYER, KATILMADI

Geçtiğimiz ay 4 Ekim Pazar günü 10 ve 42 kilometre olarak koşulacağı ayrıca 10 kilometrelik yarışa İzmir Büyükşehir Başkanı Tunç Soyer’in de katılacağı açıklanmasına rağmen Başkan Soyer koşuya katılmadı.

Maratonun kayıtları 1 hafta önce kapandı. Alışılmışın dışında yarış numaraları kayıt sırasından ya da yarış öncesi yarışmacılara dağıtılmadı. Geçtiğimiz perşembe günü sporcuların cep telefonlarına “Gelin yarış numaranızı alın” mesajı gönderildi. Bu durum şehir dışından gelecek yarışmacıları zora soktu. Birçok yarışmacı apar topar İzmir’e gelerek numaralarını aldı ve yaşadıkları şehre geri dönmek zorunda kaldı.

65 YAŞA ÖNCE SERBEST, SONRA YASAK!

Maratona katılmak için başvuran 65 yaş üstü sporcuların önce kayıtları ve başvuru ücretleri alındı, ardından yarışa 1 hafta kala telefonla aranarak yarışa katılamayacakları söylendi. Ücretlerini yatıran sporcuların paraları geri ödenip ödenmeyeceği konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

Yaşanan aksaklıklar bunlarla da sınırlı değil. Maraton kayıtları 1 hafta öncesinden kapatılmış olmasına rağmen, edindiğimiz bilgiye göre yarışma sabahı tam 50 yeni sporcuya yeni göğüs numarası verilerek yarışa dahil edildi.

START ÇİZGİSİNDE KAOS!

Start çizgisinde tam bir kaos hakimdi. Pandemi sebebiyle 5’er saniye arayla 4’erli gruplar halinde yarışa başlanacağı açıklanmasına rağmen bu kural uygulanamadı. Start çizgisi gerisinde oluşan yoğun kalabalık sebebiyle birçok elit sporculardan ısınmayı kaçırdı, sosyal mesafe kuralları uygulanamadı. Alışıldığı gibi bu tip maratonlarda elit sporcular ilk yarışa başlayan grup olurdu ama bu konuda da tam bir kaos oluşması sebebiyle birçok elit sporcu yarışa arka sıralardan başlayabildi.

SU BİTTİ!

Yaşanan fiyaskoların en büyüğü ise yarış güzergahı üzerinde kurulan stantlarda içme suyunun bitmiş olmasıydı. Suya ulaşamayan birçok sporcu yarış sırasında ve yarış sonunda fenalık geçirdi.

YARIŞMACILARIN İTİRAZ HAKLARI ELLERİNDEN ALINDI!

Saat 08:00’de başlayan 10 km yarışı 09:00’da bitti. Saat 12:00’da yapılacağı önceden açıklana ödül töreni saat 17:00’a alındı, yeri değiştirildi. 17:00’a kadar açıklanmayan yarış sonucu şehir dışından gelen yarışmacıları zor durumda bıraktı. Dönüş saatlerini 12:00’a göre ayarlayan birçok yarışmacı göstermesine rağmen ödül töreni saati değiştirilmedi, yarışma sonucu açıklanmadı. Ayrılmak zorunda kalan yarışmacılara “ilk üçe giren yarışmacıların cep telefonlarına mesaj atılacak” şeklinde açıklamada bulunuldu. Böylelikle yarışmacıların itiraz hakları ellerinden alınmış oldu.

NE BİR KUPA VAR NE BİR MADALYA!

Asıl fiyasko ise ödül töreninde gerçekleşti. Saat 17:00’a alınan ve yeri değiştirilen ödül töreni İzmir’e yakışmayacak şekilde gerçekleşti. Maratonu kazanan yarışmacılara sadece kazandıkları ödülünü temsil eden kağıtlar verildi. Sporculara ne bir madalya ne bir kupa ne de çiçek verildi. Apar topar sonlandırılan ödül törenine katılan sporcuların yüzündeki şaşkınlık ifadesi görülmeye değerdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın