fbpx
Genel

İlişkilere dair

İlişkilerde belki de en çok tartışılan konulardan biri kıskançlıktır. Kişiler arası güven, sevgi, saygı kavramları ile bir arada tutulan kıskançlık aslında onlardan çok mu uzaktır? Bunun cevabı bireysel yaşantılarda gizlidir. İlk ilişki olarak tanımladığımız anne baba arasındaki ilişki kıskançlık üzerindeki tutumumuz için belirleyici ilk faktördür. Annenizin babanızla ilişkisinde kıskançlık üzerine başlattığı tartışmalar ya da tam tersi babanızın bu konuyla başlattığı tartışmalar şahit olduğunuz durumlarla öğrenilen bir kavram olan kıskançlık hayatınızdaki yerini almaya başlar.

Aslında kişiden kişiye ilişkiden ilişkiye değişen kıskançlık tanımsal olarak da farklılık gösterir. Yapılan araştırmalarda kıskançlık tanımları kişiler tarafından oldukça farklı anlamlarla ortaya konmuştur. Örneğin 2011’de Chicago’da yapılan bir araştırmada çiftlerin kıskançlık durumlarının birlikte yaşayıp yaşamadığına bağlı olduğu saptanmıştır. Çalışmanın sonucunda ortaya çıkan verilerde evli çiftlerin ilişkilerinden daha fazla doyum aldığı için kıskançlık krizlerini daha az yaşadığına, ayrı yaşayan çiftlerin kıskançlık krizlerinin daha yoğun yaşandığına işaret edilmiştir.

Kültürel farklılıklar, yaşanılan ortam ilişki kurma dinamiklerimizi etkilese de sonuçlar gösteriyor ki; ilişki kurduğunuz kişiyle paylaşımınız, iletişiminizin doğru yönlü olması, açık ifadelerde bulunmanız ilişkideki olumsuz krizleri (kıskançlık vb.) etkiliyor. İlişkiye kimi olumlu, kimisi olumsuz anlamlar yüklerken hayatında kıskançlık kavramına yer vermeyen insanlara da rastlarız.

Peki siz bu gruplardan hangisine aitsiniz?

Uzm. Psikolog & Aile Danışmanı Simay Erinç

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın