fbpx
GündemManşet
Trend

İdlib’den kahreden haberler: 33 şehit

Dakika dakika gelişmeler: Suriye’de neler oluyor?

Hatay Valisi Doğan açıklamasında, “İdlib’de rejim kuvvetleri tarafından TSK unsurları hava saldırısına uğramıştır. Bu saldırı sonucu 33 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur” ifadelerini kullandı…

İdlib’den gün boyu şehit olduğuna dair haberler geliyordu. Resmi açıklama Hatay Valisi Rahmi Doğan’dan geldi. Vali Doğan, İdlib’te 33 askerin şehit olduğunu 34 askerin de yaralandığını açıkladı. Şehit sayısının zaman geçtikçe artması endişesi gerçek oldu. Önce 9 olarak açıklanan sayı daha sonra 22, ardından 29 olarak duyuruldu. Hatay Valisi Doğan, son ve kesin şehit sayısının 33 olduğunu aktardı. Doğan, yaralı askerlerin hayati tehlikesi olmadığını aktardı.

Milli Savunma Bakanlığı, saldırıdan 24 saat geçmişken bir topçu atışının daha yapıldığını açıkladı.

Bakanlık açıklamasında, “Ateşkesi sağlamak üzere İdlib bölgesinde bulunan unsurlarımıza Rejim tarafından düzenlenen topçu saldırısında 1 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 2 kahraman silah arkadaşımız da yaralanmıştır. Bölgede ateş altına alınan Rejim hedefleri vurulmaya devam edilmektedir”ifadeleri kullanıldı.

Şehit olan 33 askerden 27’sinin isimleri açıklandı. İşte İdlib’te şehit olan 27 Türk askerinin isimleri:

Hatay Valisi Doğan ilk açıklamasında, “İdlib’de rejim kuvvetleri tarafından TSK unsurları hava saldırısına uğramıştır. Bu saldırı sonucu 9 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur” ifadelerini kullandı. Doğan daha sonra bir açıklama daha yaparak şehit sayısının 22’ye yükseldiğini açıkladı. Doğan gecenin ilerleyen saatlerinde 7 ağır yaralı askerin daha şehit olduğunu açıklayarak şehit sayısının 29’a yükseldiğini duyurdu. Vali Doğan son açıklamasında şehit sayısının 33’e yükseldiğini aktardı.

Hatay Valisi Doğan şunları söyledi:

“Ağır yaralılarımız var, yaralılarımızı Cilvegözü Sınır Kapısından Türkiye’ye aldık. Tedavileri devam ediyor. Hastanelerimizde yaralılarımız için herhangi bir kan ihtiyacı yoktur. Tüm tedbirler alınmış, tüm sağlık personelimiz görevi başındadır. Yaralılarımıza gerekli müdahaleler yapılmaktadır.”

İşte en başından itibaren dakika dakika İdlib saldırı ve gelişmeler…

TBMM’DE DÖRT PARTİDEN ORTAK BİLDİRİ: ALÇAK SALDIRIYI KINIYORUZ!

23.00: TBMM’de grubu bulunan dört parti ortak bildiri yayınlayarak, İdlib saldırısını kınadı. AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti’nin imza attığı bildiride “Bu alçak ve menfur saldırıyı millet iradesinin tecelligahı olan TBMM’deki parti grupları olarak, şiddet ve nefretle kınıyoruz” denildi.

ERDOĞAN’IN TELEFON SİYASETİ: MERKEL VE TRUMP İLE GÖRÜŞTÜ

20.40: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Trump ve Almanya Başbakanı Merkel ile İdlib’de yaşanan son gelişmeler üzerine telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki ülke telefon görüşmeleri sonrası yapılan açıklamalarında saldırıyı kınadı.

ERDOĞAN İLE PUTİN’İN GÖRÜŞME TARİHİ BELLİ OLDU

19.30: Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 veya 6 Mart’ta bir araya gelmesi olasılığına ilişkin çalışma yürütüldüğünü belirtti.

Putin-Erdoğan zirvesine ilişkin açıklamada bulunan Peskov, “Şu anda, iki liderin bugünkü telefon görüşmesinin sonuçları bağlamında, 5 veya 6 Mart’ta yani önümüzdeki hafta en üst düzeyde görüşme olasılığına ilişkin çalışma yürütülüyor” dedi.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: YARIN GENEL KURULU TOPLANTIYA ÇAĞIRAMAYACAĞIM

18.59: TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İdlib’e ilişkin kapalı oturum çağrıları üzerine “Yarın verimli bir sonuç alınamayacağı için Genel Kurulu toplantıya çağıramayacağımı ifade etmek isterim” dedi.

Şentop “Yarın verimli bir sonuç alınamayacağı için Genel Kurulu toplantıya çağıramayacağımı ifade etmek isterim. Salı günü, hem verilecek bilgilerin niceliği hem de niteliği bakımından Meclisimizi daha çok tatmin edecek bir görüşmenin yapılabileceğine dair kanaatim var” dedi.

YUNANİSTAN BAŞBAKANI MİÇOTAKİS: YASA DIŞI GİRİŞLERE İZİN VERİLMEYECEK

18.39: Türkiye’nin ‘Avrupa’ya geçişleri durdurmayacağız’ açıklamasının ardından göçmenler sınırlara akın ederken, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’ten “Ülkeye yasa dışı girişlere izin verilmeyecek. Başkalarının aldığı kararların sonuçlarına biz katlanamayız” açıklaması geldi.

ERDOĞAN’DAN PUTİN’E: REJİMİN HER UNSURU TÜRKİYE İÇİN MEŞRU HEDEF

17.19: Sessizliğini koruyan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir görüşme gerçekleştirdiği belirtildi. Erdoğan’ın Putin’e “Rejimin her unsurunun Türkiye için meşru hedef olduğunu ve ateş altına alınacak” dediği aktarıldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından Erdoğan ile Putin arasındaki görüşmeye dair açıklama geldi. İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Sayın Cumhurbaşkanımız, sayıları milyonu bulan insanları sınırlarımıza yığan rejimin yol açtığı milli güvenlik sorununa bir de askerlerimizin kanlarının eklendiğini belirtmiş, şehitlerimizin kanlarının asla yerde bırakılmayacağını vurgulamıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, doğrudan ülkemize saldırıldığı bir ortamda, rejimin her unsurunun Türkiye için meşru hedef olduğunu ve ateş altına alınacağını kaydetmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye heyetinin Ankara’da önerdiği çerçevede bir an önce kalıcı bir ateşkes ilan edilmesini ve rejimin Soçi Muhtırasına uymaya mecbur edilmesini beklediklerini dile getirmiştir.”

NACİ BOSTANCI: MECLİS’İN ACİL TOPLANMASINI GEREKTİRECEK BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL

16.15: AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, İdlib’de Suriye ordusunun hava saldırısında 33 askerin yaşamını yitirmesiyle ilgili olarak acil toplantı çağrılarına, TBMM’nin acil toplanmasını gerektirecek bir durum olmadığı savunmasıyla yanıt verdi.

RUSYA: TÜRK ASKERLERİN TAMAMI GÖZLEM NOKTALARININ DIŞINDA HAYATINI KAYBETTİ

15.40: Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türk askerlerin İdlib’de yalnızca gözlem noktalarının dışında hayatını kaybettiklerini ve bunun teröristlerin saldırısı sırasında gerçekleştiğini belirtti.

RUS FIRKATEYNİ İSTANBUL BOĞAZI’NDAN GEÇTİ

15.25: İdlib’de yaşanan saldırının ardından Rusya’nın, “Suriye’ye fırkateyn göndereceğiz” açıklaması sonrasında yeni bir gelişme yaşandı. Rusya’ya ait Admiral Makarov isimli Rus fırkateyni İstanbul Boğazı’ndan geçerken görüntülendi. 

BULGARİSTAN TÜRKİYE SINIRINA ASKER GÖNDERECEK

15.15: Bulgaristan, Türkiye’nin “açık kapı” politikası izleme kararının ardından sınıra asker gönderme kararı aldı. Bulgaristan Savunma Bakanlığı, göçmen akınına karşı Türkiye sınırında bin asker göndermeye hazır oldukları açıklamasını yaptı.

AVRUPA’DAN AÇIKLAMA: TÜRKİYE’DEN SIĞINMACI ANLAŞMASINA SADIK KALMASINI BEKLİYORUZ

14.45: Türkiye’nin sığınmacıların Avrupa’ya geçişi için sınırlarını açacağı iddiasıyla ilgili Avrupa Komisyonu açıklama yaptı. Avrupa Komisyonu’nun sözcüsü, düzenlediği basın toplantısında, sığınmacı politikasında değişiklikle ilgili resmi bir açıklama yapmamış olan Ankara’dan AB’ye sığınmacı akışını kontrol etmekle ilgili taaahhütlere bağlı kalmasını beklediklerini belirtti.

RUSYA’DAN AÇIKLAMA: PUTİN’LE ERDOĞAN İDLİB’DEKİ DURUMUN NORMALLEŞMESİ İÇİN ANLAŞTI

14.15: Rusya lideri Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İdlib’deki gerilimin nedeniyle yaptıkları görüşmenin içeriğine ilişkin Kremlin’den yapılan açıklamada, “Liderler Suriye’nin kuzeydoğusundaki durumun normalleşmesi için ek tedbirler alınması hususunda anlaştı” denildi.

NATO: RUSYA VE SURİYE’YE SALDIRILARI DURDURMA ÇAĞRISI YAPIYORUZ

14.00: Türkiye’nin talebi üzerine gerçekleşen ve İdlib konusunun ele alındığı olağanüstü NATO toplantısının ardından konuşan Genel Sekreter Jens Stoltenberg, “Rusya ve Suriye’ye saldırıları durdurma ve uluslararası hukuka uyma çağrısı yapıyoruz” dedi. Stoltenberg, NATO’nun hava savunması dahil Türkiye’ye destek verdiğini söyledi.

CHP’NİN TBMM’NİN OLAĞANÜSTÜ TOPLANMASI ÇAĞRISI REDDEDİLDİ

13.55: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve milletvekilleri, İdlib’de yaşanan gelişmelerin üzerine TBMM Genel Kurulu’nu yarın olağanüstü toplantıya çağırdı. Ancak CHP’nin teklifi kabul görmedi. CHP’li Özel, “Önümüzdeki hafta Salı günü bir kapalı oturum yapılması yönünde olduğu izlenimini aldık. Bu kadar hayati, bu kadar can yakıcı bir süreçte, olağanüstü toplantı çağrısını, bu yetkiyi kullananların yetkisini suiistimal ettiği anlamına gelir. Bunu kabul etmemiz doğru değil” dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: ENDİŞEYE KAPILAN SIĞINMACILAR SINIRLARA DOĞRU HAREKETLENMEYE BAŞLADI

13.45: Dünden beri “açık kapı” politikasına yönelen Dışişleri Bakanlığı’nın Sözcüsü Hami Aksoy, “Gelişmelerden endişeye kapılan ülkemizdeki bazı sığınmacı ve göçmenler, Batı sınırlarımıza doğru hareketlenmeye başlamışlardır” dedi.

HDP’DEN İDLİB AÇIKLAMASI: BÜTÜN GÜÇLERİ SORUMLULUK ALMAYA ÇAĞIRIYORUZ

13.40: HDP’den yapılan yazılı açıklamada, “Savaş karşısında barışı savunan bütün güçleri sorumluluk almaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi.

CHP HEYETİ HATAY’DAN BİLDİRDİ: SEKİZ ASKER YOĞUN BAKIMDA, HALK HASTANE ÖNÜNDE

13.30: CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, bölgede yaşananları anlattı. Kentte bir yas havasının hakim olduğunu bildiren CHP’li Topal, “Şu anda burada bulunan herkes adına söyleyebilirim ki çok üzgünüz. Sözün bittiği yerdeyiz. Şehitlerimizin yanı sıra yaralanan askerlerimizin sekizi yoğun bakımda” dedi.

DAVUTOĞLU’NDAN İDLİB SALDIRISI AÇIKLAMASI

13.10: Eski Dışişleri Bakanı ve eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu hiç sorumluluğu yokmuş gibi konuştu: İdlib’deki saldırının nasıl olduğu kamuoyuna açıklanmalı…

AB’DEN ‘İDLİB’ AÇIKLAMASI: BÜYÜK ÇAPLI ULUSLARARASI BİR ÇATIŞMAYA EVRİLEBİLİR

13.00: AB Dış İlişkiler yetkilisi Josep Borrell, İdlib’le ilgili uyarılarda bulunarak yaşananların “büyük çaplı uluslararası bir askeri çatışmaya” evrilebileceğini ifade etti.

HULUSİ AKAR: İLK ATIŞIN ARDINDAN UYARI YAPILMASINA RAĞMEN SALDIRI DEVAM ETTİ

11.50: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye’de yaşananlarla ilgili açıklama yaparak “Birliklerimizin bulunduğu yerler önceden Rusya’nın sahadaki yetkilileri ile koordine edilmesine rağmen bu saldırı gerçekleştirilmiştir” dedi.

CAMİLERDEN SELA OKUNDU

11:35:  İdlib’de dün akşam Suriye ordusunun düzenlediği hava saldırısında yaşamını yitiren askerler için camilerde sela okundu.

ERDOĞAN SESSİZLİĞİNİ KORUYOR

11.30: Suriye’deki saldırıda 33 askerin yaşamını yitirmesi ve ardından yaşanan gelişmeleri kamuoyuna Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın açıklaması sosyal medyada tepkilere neden oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın saatlerce bir açıklama yapmaması dikkat çekti. 

SURİYE SINIRINA ASKERİ ARAÇ VE KOMANDO SEVKİYATI

08.45: Türkiye’nin farklı kentlerinden yola çıkarılan askeri araç ve personellerin oluşturduğu konvoylar Kilis ve Gaziantep’e ulaştı. Güvenlik önlemleri altında ilerleyen araç ve personellerin başta İdlib olmak üzere Suriye’de üs bölgelerinde konuşlandırılacağı belirtildi.

NATO’DAN OLAĞANÜSTÜ TOPLANMA KARARI

08.00: NATO, İdlib’deki saldırının ardından Türkiye’nin talebi üzerine bugün olağanüstü toplanacak. İdlib’de gerçekleşen saldırı sonucu 33 askerin yaşamını yitirmesinin ardından Türkiye’nin talebi üzerine NATO olağanüstü toplanacak. Toplantının NATO Anlaşması’nın dördüncü maddesi kapsamında toplantı düzenleneceği duyuruldu.

RUSYA’DAN İLK AÇIKLAMA

06.45: Reuters’ın son dakika haberine göre Rusya açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“Suriyeli muhalifler çatışmasızlık bölgesinde büyük bir saldırı planlıyordu. Türkiye bu bölgede Türk askerlerinin olduğu konusunda bizi bilgilendirmedi. Hava saldırısında Rus uçağı görev almadı. Rusya ateşkesin sürmesi için elinden geleni yaptı.”

Rusya tarafından yapılan açıklamada hedef alınan Türk askerleri için şu ifadeler kullanıldı:

“Türk askerleri Suriye ordusu tarafından 27 Şubat’ta Behun kasabasında hedef alındıklarında terörist grupların savaşçı birliklerinin içindelerdi.”

İDLİB SALDIRISI DÜNYA BASININDA: ‘SAVAŞIN SEYRİNİ DEĞİŞTİREBİLİR’

06.00: İdlib’de 33 Türk askerinin yaşamını yitirdiği saldırı dünya basınında geniş yer buldu.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR, İDLİB’DE YARALANAN ASKERLERİ ZİYARET ETTİ

05.45: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib’deki saldırıda yaralanan askerleri hastanede ziyaret etti.

RUSYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE PROTESTO: ‘KATİL RUSYA, KATİL PUTİN’ SLOGANI ATTILAR

05.15: Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan bir grup, “Mehmetçiğe uzanan eller kırılsın”, “Katil Rusya, katil Putin”, “Katil Putin hesap verecek” sloganları attı.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR VE KOMUTANLAR, HATAY’DAKİ TAKTİK KOMUTA MERKEZİ’NDE

05.00: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile İdlib’deki faaliyetlerin sevk idare edildiği Hatay’daki Taktik Komuta Merkezi’ne gitti. Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen “Güvenlik Zirvesi” sonrasında, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Dündar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Küçükakyüz ile Suriye sınırına gitti.

SOSYAL MEDYADAKİ YANILTICI PAYLAŞIMLARLA İLGİLİ YASAL SÜREÇ BAŞLATILDI

04.55: Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, İdlib’deki saldırı sonrası sosyal medya mecralarında paylaşılan asılsız ve yanıltıcı haberler konusunda uyarıda bulundu.

CHP VE İYİ PARTİ’DEN TBMM’DE ACİL KAPALI OTURUM ÇAĞRISI

04.45: CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın ardından İYİ Parti Genel Başkanı Akşener de, TBMM’de kapalı oturum düzenlenmesi için çağrıda bulundu.

BM GENEL SEKRETERİ: SURİYE’DE ASKERİ ÇÖZÜM YOK, TEK YOL BM DENETİMİNDE SİYASİ ÇÖZÜM

04.30: Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric aracılığıyla yazılı bir açıklama yapan Genel Sekreter Antonio Guterres, Suriye’nin kuzeybatısında artan gerginliği ve “düzinelerce” Türk askerinin hava saldırılarında hayatını kaybetmesini endişeyle takip ettiğini bildirdi.

“İdlib’de derhal ateşkes ilan edilmesi gerektiğini” yineleyen Guterres, artan askeri gerginliğin siviller için teşkil ettiği riskin özellikle endişe verici olduğunu belirtti. Suriye’deki krize askeri çözüm bulunamayacağını belirten Guterres, sürdürülebilir tek yolun BM denetiminde siyasi çözüm olduğunu da kaydetti.

ABD’DEN İLK AÇIKLAMA: NATO ORTAĞIMIZ TÜRKİYE’NİN YANINDAYIZ

04.00: ABD Dışileri Bakanlığı, İdlib’de 33 Türk askerin şehit olduğu saldırıya ilişkin açıklamada bulundu. Yapılan yazılı açıklamada, “Saldırı haberlerinden derin endişe duyuyoruz. NATO ortağımız Türkiye’nin yanındayız” denildi.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY: BU ALÇAKÇA SALDIRININ BEDELİNİ ÖDEYECEKLER

03.50: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Tarihe savaş suçlusu olarak geçecek terör devletinin başı Esed ve rejim unsurları bu alçakça saldırının bedelini ağır ödeyeceklerdir”açıklamasında bulundu.

HATAY VALİSİ’NDEN DÖRDÜNCÜ AÇIKLAMA: 33 ŞEHİDİ DUYURDU

03.40: Hatay Valisi Rahmi Doğan, İdlib’deki saldırıya ilişkin yaptığı dördüncü açıklamada, yaralı dört askerin daha şehit olduğunu duyurdu. Vali Doğan, “TSK mensuplarımızdan ağır yaralı olan 4 Mehmetçiğimiz tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştır. Yapılan hava saldırıları sonucu 33 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur. Diğer yaralılarımızın tedavileri devam etmektedir. Şu an itibariyle 32 yaralımız var ve bu yaralı askerlerimizin hiçbirinin hayati tehlikesinin olmadığını söyleyebilirim.Bu yaralılarımızın bütün tedavileri sağlık personelimiz tarafından yerine getirilmektedir” dedi.

NATO’DAN RUSYA VE SURİYE’YE ÇAĞRI: SALDIRILARA SON VERİN

02.50: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Suriye ordusu ve Rusya’nın İdlib’deki saldırılarını kınadı ve saldırılara son vermeleri çağrısında bulundu.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK: MÜLTECİLERİ TUTABİLECEK DURUMDA DEĞİLİZ

02.20: AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Türkiye, sınır kapılarını açıyor” iddialarıyla ilgili açıklamada bulundu. Çelik, “Mülteci politikamız aynıdır ama ortada bir durum var, artık mültecileri tutabilecek durumda değiliz” ifadelerine yer verdi.

CHP’DEN TBMM’YE OLAĞANÜSTÜ KAPALI OTURUM ÇAĞRISI

02.10:  CHP Sözcüsü Faik Öztrak açıklamalarda bulundu. CHP’nin İdlib toplantısının sürdüğünü belirten Öztrak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni acil toplantıya çağırdı.

ŞEHİT ASKER SAYISININ 29’A YÜKSELDİĞİ DUYURULDU

02.00: Hatay Valisi Rahmi Doğan, yaptığı üçüncü açıklamada şehit olan askerlerin sayısının 29’a yükseldiğini, 36 askerin ise yaralı olduğunu duyurdu. Doğan, 29 askerin şehit olduğunu belirterek, “Ağır yaralılarımızdan yedi Mehmetçik şehit oldu” dedi. Turan, “Hastanede 36 yaralımız var. Milletimizin başı sağ olsun” açıklamalarında bulundu.

NATO’DAN İLK AÇIKLAMA: UMARIZ TÜRKİYE, RUSYA’NIN NE OLDUĞUNU GÖRÜR

01.45: ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison İdlib’deki son gelişmelere ilişkin değerlendirmede bulundu. ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison, İdlib’deki son gelişmelere ilişkin değerlendirmesinde “Umarız Türkiye Rusya’nın ne olduğunu görür” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN İLK AÇIKLAMA

01.30: Cumhurbaşkanlığı’ndan İdlib’te dokuz askerin şehit olmasının ardından ilk açıklama geldi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, “Kahraman askerlerimizin kanı yerde bırakılmayacak, Suriye sahasında devam eden faaliyetlerimiz, bayrağımıza uzatılan eller kırılana dek sürecek” açıklamasında bulundu.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU, NATO GENEL SEKRETERİ’YLE GÖRÜŞTÜ

00.55: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İdlib’deki saldırı sonrasında NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü. Görüşmenin içeriğine ilişkin bilgi paylaşılmadı.

REUTERS: TÜRKİYE, AVRUPA’YA GİDECEK SURİYELİLER İÇİN SINIRI AÇACAK

00.50: İdlib’deki saldırının ardından Reuters tarafından kritik bir iddia ortaya atıldı. Saldırı sonrası Türkiye’nin Suriyeli sığınmacıların kara ya da deniz yoluyla Avrupa’ya geçişlerini durdurmama kararı aldığı öne sürüldü.

VALİ’NİN AÇIKLAMALARI DEVAM ETTİ

00.40: Vali Doğan, yaklaşık bir saat sonra yaptığı açıklamada, şehit olan asker sayısının 22’ye yükseldiğini duyurdu.

SOSYAL MEDYAYA ERİŞİM SORUNU BAŞLADI

00.10: Twitter, Facebook, İnstagram ve Ekşi Sözlük’e erişim sorunu yaşandı. Bunun nedeninin “İdlib’te yaşanan son olaylardan sonra bilgi dezenformasyonunun önüne geçmek olduğu” iddia edildi.

İLK AÇIKLAMA HATAY VALİSİ’NDEN

23.45: Hatay Valisi ilk açıklamayı yaptı. Hatay Valisi Rahmi Doğan, ilk açıklamasında “İdlib’de rejim kuvvetleri tarafından TSK unsurları hava saldırısına uğramıştır. Bu saldırı sonucu dokuz Mehmetçiğimiz şehit olmuştur” dedi.

23.30: Sosyal medyada çeşitli manipülatif haberler ve görüntüler paylaşılmaya başlandı. Çok sayıda askerin şehit olduğu öne sürüldü.

İLK HABERLER GELMEYE BAŞLADI

23.00: 27 Şubat 2020 saat 23.00 sularında İdlib’de bir saldırı gerçekleştiğine ilişkin parça parça haberler gelmeye başladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın