fbpx
Genel

İçişleri, belediyelere yönelik “hizmet damgalı pasaport” soruşturmasını genişletti

İçişleri Bakanlığı altı belediyenin sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği protokolü düzenlenerek, yurtdışına bazı kişileri gönderdiğinin tespit edildiğini, bununla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Malatya’da AK Partili Yeşilyurt belediyesince ’ya gönderilen 43 kişinin geri dönmediğinin ortaya çıkmasıyla, benzer yöntemle pek çok kişinin yurtdışına kaçtığı belirlenmişti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, belediyeler aracılığıyla kamu görevlisi olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport sağlanarak yurtdışına çıkış yapmalarına yönelik 12 Mart’ta başlatılan soruşturma genişletiliyor.

Bu kapsamda CHP’li Gömeç, Adıyaman Gölbaşı ve Burdur Yeşilova, İYİ Partili Yozgat Yerköy, 2019 yılında atanan HDP’li Şanlıurfa Suruç ve AK Partili Ordu Korgan belediyelerince dans (folklor) gösterisi, kültür turu, gençlik programları adı altında sivil toplum kuruluşları ile işbirliği protokolü düzenlenerek, yurtdışına kişiler gönderildiği tespit edildi.

Söz konusu olaylarla ilgili mülkiye müfettişi görevlendirerek, soruşturma başlattı.

İçişleri Bakanlığı’nca, belediyelere imkan sağlayan mevzuatın suistimalinin önlenmesi amacıyla tedbirleri arttırıcı yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar, mahalli idarelerce yurt dışına görevlendirilen kamu personeli olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport düzenlenmesi uygulaması geçici olarak durdurulmuştu.

Malatya Yeşilyurt Belediyesi ile bir dernek arasında düzenlenen uyarınca, çevre duyarlılığını geliştirme konulu proje kapsamında, hizmet damgalı pasaport alarak yurt dışına giden bazı kişilerin yurda dönmediğine dair iddialar üzerine 12 Mart’ta soruşturma başlatılmış ve söz konusu olayda sorumlulukları bulunduğu değerlendirilen ilgili Vali Yardımcısı ve Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü ile 2 kamu görevlisi olmak üzere dört personel görevden uzaklaştırılmıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın