fbpx
GündemManşet

Hilton Oteli depremzedelere açılıyor!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı , Hilton Oteli’ndeki 380 odanın, Uzundere’deki 224 dairenin ve Gaziemir’deki 58 evin depremzedelerin barınma ihtiyacı için kullanıma açıldığını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Merkezi’nde (İZUM) basın mensuplarıyla bir araya geldi. Her gün tabloları kamuoyuyla paylaşan Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, “Depremin üstünden 5 gün geçti. Bugün itibariyle arama kurtarma ekiplerinin çalışmaları sona erdi. Kalbimiz bu 5 gün boyunca enkazdan kurtulacak tek canın umuduyla çarptı. Kurtulanlar oldu ama 114 vefatımız var. Başta İBB itfaiye ekiplerine, AFAD ekiplerine Türkiye’nin her bir yanından gelen arama kurtarma ekiplerine teşekkür ediyorum. Hepsine şükran duyuyorum” dedi.

Tunç Soyer’in açıklamalarından öne çıkanlar;

“Evleri yıkılan vatandaşlarımızın yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi için olağanüstü bir çaba ve kusursuza yakın bir çalışma yürütüyoruz” diyen Soyer, “Sahada 8 bin üzerinde personelimiz hizmet veriyor. 786 bizim tarafımızdan bin 200 civarında AFAD tarafından kurulan çadırda vatandaşlarımız yaşamlarını sürdürüyor. 223 seyyar tuvalet 120 duş kabini yerleştirdik. 4 noktada psikososyal hizmet veriyoruz. Vatandaşlarımız sağlık durumları kontrol ediliyor. Yorgan, battaniye ve daha birçok destek var. Enkaz ve çadır alanlarını gezdim. Olağanüstü büyük bir hizmet var ortada. Çadırlarda yaşayan insanlarımızın tüm ihtiyaçlarını giderilerek hazırlıklar yapıldı. Neredeyse festival alanına dönmüş vaziyette… Her şey vatandaşlarımızın hizmetinde… Bütün desteği veren, Türkiye’den destek veren herkese teşekkür ediyorum. Halkın Bakkalı’ndan alınan erzak destekleri 13 milyona yaklaştı. 81 ilden değil 340 ayrı noktadan destekler alıyoruz.

Bir kira bir yuva’ kampanyamıza 10 milyon 180 bin TL ulaşmış durumda. Bu ne demek? Bin 100 ailenin 5 aylık kirasını ödeyecek noktaya gelmiş durumdayız. 24 saat dolman muazzam bir talep var. Bunu hiçbirimiz düşünmemiştik. Herkese çok teşekkür ediyoruz. Ağır hasar, acil yıkım kararı ve yıkılan binalar var. 3 bin 680 bağımsız birim var. Bu 3 bin 680 hane, aile demek! Bu kadar insanımızın evi yok. Dolayısıyla bizim hedefimiz 3 bin 680 haneye dairdir. 4 mahallemizde çok büyük hasar var. Adalet, , Mansuroğlu ve Manavkuyu mahalleleri… Buradaki hasar tespit çalışmaları yüzde 95-97 seviyelerinde tamamlanmış vaziyette. Buradan sonra olsa olsa 4 bin rakamına ulaşır. Buradaki hedefimiz 4 bin ailedir. Biz bunun üzerine 662 haneyi de olanaklarıyla başını sokacakları bir yuva yaratıyoruz.

HİLTON, UZUNDERE AÇILDI

Hilton’da yüzde 23 buçuk hissemiz var. Büyük hissedar Ata Holding ile görüştük. Bu 380 odanın tamamını en az 3 ay vatandaşlarımızın kullanımına açıyoruz. Yarından itibaren depremzedeler için kullanılacak. Uzundere’de 4 bloğumuz var. Her birinde 56 daire var. Bunlardan 56 daireyi hemen yarın açabilecek durumdayız. 3 ayrı blokta ufak tefek eksikler tamamlanacak. Toplamda 224 konutu da 380 üzerine ilave edebilirsiniz. Bir de Gaziemir eski semt terminal alanında 58 yaşam alanını depremzedelerimiz için kullanacağız. Bin 100 hane için 5 aylık bedeli garanti altına almış durumdayız. 662 evi yine vatandaşlarımızın emrinde kullanabilecek durumdayız. Bin 162 hanemiz için bugünden itibaren yaşam alanı sunacak durumdayız. Bakanlık ve AFAD’a rica ediyoruz. Bin 162 ismi bize verirlerse biz kaynağımızı onlarla buluşturacağız. Bununla da bitmeyecek. Biz Uzundere konutlarındaki 224 konutumuzun çamaşır makinesi, buzdolabı, ocak, fırın, karyola ve yatak ihtiyaçlarını da biz temin edeceğiz. Bin 162 hanemiz için yarından itibaren bu imkanları devreye sokacak durumdayız. Hedefimiz bugün 2 bin 900 çadırda hayatını devam ettiren vatandaşlarımızın tamamını çadırlardan kurtarıp başlarını sokacak bir evle buluşturmaktır. Zamana karşı bir yarışımız var. Yağmurlar başlamadan bunları yapmak istiyoruz. Yıkılan binalardan öncelik apartman bakıcısı olanlar olacak” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca Tunç Soyer, sosyal medya hesabından depremin beşinci günündeki güncel duruma ilişkin raporu, İzmirlilerle paylaştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın