fbpx
GündemManşet

Go-Kart krizinde flaş iddia: “Bizden bağış istediler”

Güzelbahçe’de krize neden olan Go-Kart Pisti’nin yapım işini yürüten İzmir Karting Kulübü Başkanı Mehmet Yaman’dan flaş bir iddiada bulundu. Yaman, “Buraya ne yapıldıysa belediye başkanının bilgisi, onayı ve izni ile yapıldı. İşlerin yüzde 90’ı bitmişken ne olduğunu anlamadığım bir şekilde benden bağış istediler. Kabul etmeyince bu hale geldi” dedi

İzmir’in Güzelbahçe ilçesi Yelki Mahallesi sınırlarında yapılması planlanan ve büyük ölçüde tamamlanan Go-Kart Yarış Pisti nedeniyle çıkan kriz devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın planlarını onayladığı yarış pistine CHP’li Belediye Başkanı Mustafa İnce karşı çıkarken bölge halkının ve vatandaşların nöbet ve eylemleri ise sürüyor.

Pistin yapılması çalışmalarını yürüten bir numaralı isim olan İzmir Karting Kulübü Başkanı Mehmet Yaman flaş bir iddiada bulundu. Yaman, “Benden bağış istediler” dedi.

Konuyla ilgili Egedesonsoz’e açıklamalarda bulunan Yaman, “Bu arazide tarım yapılmıyor. Yerli bir aileden kiralanarak alınan arazide projeyi geliştirdik. Bu fikri ilk olarak Belediye Başkanı Mustafa İnce’ye açtım. Bize, ‘yapalım, çok iyi olur, süper proje’ dedi. Biz de yola çıktık. Belediye başkanı bize yol gösterdi. SİT alanı olduğu için kendilerinin plan yapma yetkisinin bulunmadığını, tüm işlerin bakanlıktan yürütülmesi gerektiğini söyledi. Ben, arazinin imar durumuna ilişkin belgeleri, plan notlarını belediye başkanının onayı ve bilgisi dahilinde belediye biriminden aldım. Tüm bilgileri, bakanlığa başvuru dosyasının içinde yer alacak teknik raporları belediye verdi. Sonrasında bakanlığa başvuru yaptık. Bize bakanlık ‘vaziyet planı getirin’ dedi. Mimar ve harita mühendislerinden oluşan ekibe projeyi çizdirdik. Öyle sunduk. Sonra da planımız bakanlık tarafından onaylandı. Tüm kamu kurum görüşlerimiz var. Burada usulsüz bir işlem yok” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kendilerine “burası imar planlarında tarım alanı görünüyor” dediğini ve yeni güncel görüş istediğini anlatan Yaman, “Biz bu kez tarım bakanlığına gittik. Bakanlık bize ‘siz şahsi olarak görüş alamazsınız, bunu belediye aracılığıyla yapmanız gerekir’ dedi. Ben tekrar belediyeye gidip durumu anlattım. Belediye ilgili bakanlıklara resmi yazı yazarak görüş sordu. Aramızda hiçbir problem yoktu. Bize kimse ‘burada işlem yapamazsın’ demedi. Ayrıca, bölge SİT alanı olduğu için tüm çalışmaları yapmadan önce ilgili komisyonlardan izin aldık. Kurul toplantılarından onaylarımız çıktı. Biz, işlerimizin yüzde 90’ını bitirdikten sonra bir anda farklı şeyler olmaya başladı. Sürecin başından bu yana ne belediye ne de bir zabıta ile muhatap olmamışken bir anda ‘yapamazsınız’ dediler. Bizimle temas kuranlar oldu. Açık ve net söylüyorum. Bizden bağış istediler” diye konuştu.

Yaman, “bağışın kimler tarafından ve niçin istendiği” sorusuna ise yanıt vermezken, “İsteyenler de kendini biliyor. Niçin ve kimlerin adres gösterildiğini de bilenler biliyor. Ben buradan isim söylemem” ifadelerini kullandı.

Yaman ayrıca, projenin sadece İzmir için değil Türkiye açısından önemli bir yatırım olduğunu vurgularken ekonomik kazanç ve gelir getirecek bir iş olmadığını, buranın bir eğitim yarış pisti olarak kullanılacağını söyledi. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın