fbpx
ManşetYerel Yönetimler

Gaziemir’de olaylı meclis: Toplantıya evrakta sahtecilik’ iddiaları damgasını vurdu!

Gaziemir Ekim ayı Olağan Meclis toplantısı ikinci oturumu Gaziemir Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Olaylı geçen Meclis’e AK Parti Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca’nın Halil Arda ile ilgili ‘evrakta sahtecilik’ iddiaları damgasını vurdu. Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ile Atmaca’nın arasındaki iplerin gerildiği oturumda Başkan Arda, “Evrakta sahtecilikle ilgi mahkemeye verin. O zaman görürüz kim suçluymuş. Ama yüklü bir tazminat ödemeye de hazırlanın” sözleriyle Atmaca’ya sert çıkıştı.

Gaziemir Belediyesi Ekim ayı Olağan Meclis toplantısı ikinci oturumu gergin başladı. Gaziemir Atatürk Kültür Merkezi’nde Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın idaresinde gerçekleştirildi. İplerin gergin olduğu mecliste Gaziemir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca’nın Halil Arda ile ilgili ‘evrakta sahtecilik’ konusu meclise damgasını vurdu. Gergin geçen mecliste Başkan Arda, Atmaca’yı edeceğini söylerken Atmaca da belgelerle konuştuğunu ifade etti.

Meclis gündemine geçmeden önce konuşan Başkan Arda, Eylül ayı oturumunda yaşananları hatırlatarak, “Bir gündem maddeleri konuşulduğunda söz alınmıyorsa o gündem maddesi geçirilir. O gündem maddesi geçirildikten sonra bir daha oraya dönülmez. Sayın Atmaca benimle ilgili ‘Yaşlandı, duymuyor, görmüyor’ demişsiniz. Bir ses verin isterseniz deneyelim” dedi ve Gaziemir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca’nın ses vermesini istedi.

Atmaca ise “Ses 1-2 deneme” diyerek Başkan Arda’ya alaycı bir şekilde karşılık verdi.

Atmaca’nın cevabının ardından, duyabildiğini dile getiren Başkan Arda, “Sağa sola bakacağınıza bana bakacaksınız. Ben size bugün dilek ve temenniler yaklaştığında size hatırlatma yapacağım. Siz hızlı hareket ederseniz ben söz vermekten yanayım. Bugüne kadar kimsenin sözünü kesmedik. Bugün tam tersi olarak konuşacağız. Hafta sonu çok başarılı bir Çalıştay yaptık. Siz CHP’yi çok yakından takip ediyorsunuz hatta Genel Başkan yardımcılarına direktif vermeye bile çalışıyorsunuz. Haberiniz olsun CHP AK Parti değildir. Belki farkında değilsiniz ama geçen meclisten bu yana peynir 70 lira olmuş. Meclisten önce özellikle sordum. Bunu hep yapacağım. Ben bu konuya taktım. Bundan sonra her meclisten önce peynir fiyatını sordurup size söyleyeceğim” ifadelerini kullandı.

“TEK YAPTIĞINIZ KİŞİSELLEŞTİRMEK”

Geçtiğimiz günlerde Uğur İnan Atmaca, Gaziemir Belediyesi’nden İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilen resmi evrakta daha önce alınan bir komisyon ve meclis kararının üzerinde değişiklik yapıldığını iddia etmiş ve Başkan Arda’yı ‘evrakta sahtecilikle’ suçlayarak etmesini istemişti. yapılan suçlamalara da değinen Arda, Atmaca’ya hitaben “Basında evrakta sahtecilikle suçladınız. Bu konuda size dava açıyorum bilginiz olsun. Büyükşehir’deki komisyonu üyenize keşke bu açıklamadan önce sorsaydınız. Bu konu teknik bir konu. Mesleki olarak bunu bilmeni gerekiyor. Bilmiyorsanız bu sizin eksiğiniz. Bildiğiniz halde manipüle etmek için söylüyorsanız bu apayrı bir şey. Bunca zamandır tek yaptığınız kişiselleştirmek. Bugüne kadar bir kere bile Gaziemir’le ilgili bir konu için kapımı çalmadınız.

“SİZE DAVA AÇACAĞIM”

İmar konusuna gelirsek… Müteahhit, şehir planlamasıyla ilgili şehir planları ya kendi birimimizdeki şehir planlamacıları tarafından ya da dışarıdan şehir planlamacılarına yaptırılarak buraya gelir. Buradaki konu, bir trafo yerinin önden arkaya alınması. Zaten 1/5000’lik planda trafo zaten öne alınmış. Biz de onu 1/1000 e uyarlayacağız. Orada emsal artışı da yok emsal değişikliği de yok. İster 150 2lik 8 kat yap. Yapabileceğin metrekare belli. Burada emsalle ilgili bir değişiklik var mı? Yok. Şehir plancısının çizdiği plana biz geliyor. Burada konu diye bir madde var. Onda da trafonun değiştirilmesi ve15-80 yükseklik verilmesi. Bu meclise geldi. Ben de komisyondaki arkadaşlara sordum. Birinize bir şey söylemedim, müdahalem olmadı. Bu meclis vatandaşın talebini kabul ediyor. İkincisine oy birliğiyle ret diyor. Biz de üstüne bir üst yazı yazıyorum. Çünkü bunun Büyükşehir Meclisi’nden de geçmesi gerekiyor. Burada 15/80 yazıyor çükü şehir plancısının yazdığı şey. Şehir plancısının yazdığı plan. Ama biz o planın üzerine bu meclisin kararını koyup oy birliğiyle reddettik diyoruz. Büyükşehir’e geliyor. Orada gidip sormuşsunuz. Size ne söylediğini bize de anlatın. Büyükşehir meclisinde de buradan oy birliğiyle geçen oybirliğiyle geçti, reddedilen de reddedildi. Siz beni evrakta sahtecilikle itham ettiniz. Bu konuda size dava açacağım” dedi.

“CHP İLE İLGİLENECEĞİNİZE KENDİNİZE BAKIN”

Başkan Arda, AK Parti meclis üyelerinden bazı kişilerin “Gaziemir’i çöplük götürüyor” yorumlarıyla paylaştıkları fotoğraflara da gösterdi. Arda, “Sarnıç Pazar yerine gidiyorsunuz. Akşam Pazar sonunda fotoğraf paylaşıp etrafı pislik götürüyor diye. Siz AKP ile yönetilen bir belediyeye gidin ben size bin tane fotoğraf çektiririm. Bizim temizlik ekiplerimiz çalışıyor” dedi ve paylaşılan fotoğrafı gösterdi. Fotoğraftaki temizlik kamyonuna dikkat çeken Arda, “Ne yapmaya çalışıyorsunuz” diye sordu ve “Artık kendi meclis üyeleriniz buraya gelmiyor. Kişisellikle ne kadar devam edeceksiniz? Siz CHP ile ilgileneceğinize kendinize bakın. AKP’nin Grup Başkanvekili gibi davranmıyorsunuz” diyerek yapılanlara tepki gösterdi.

Başkan Arda’nın açıklamalarının ardından gündem maddelerine geçildi.

BELEDİYE’DE ZORUNLU BAĞIŞ İDDİALARI

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından Dilek ve Temenniler bölümünde söz alan CHP’li meclis üyesi Levent Çağlarsu, belediyeye konulan bir kutuyla birlikte belediye çalışanlarından zorla bağış toplanıldığını iddia etti. Çağlarsu, konuyla ilgili şunları söyledi; “Ben geçtiğimiz mecliste MHP sözcüsü Selahattin Şahin beyin konuşması sonrası sayın başkanımızın kendine vermiş olduğu cevabı ben CHP’li bir meclis üyesi olarak kınıyorum. Geçtiğimiz günlerde yine MHP ile ilgili bu salonu kullandılar, ilçe meclislerini yaptılar. Burada neden posterleri kapattınız sayın Şahin? Kadın müdürümüzün yaptığı bir işi eleştirilelim dediğimizde kadın müdür olsa eleştiriyorsunuz erken olsa eleştirmezdiniz e getiriyorsunuz. Geçtiğimiz günlerde benim tanımadığım kişiler tarafından çok enteresan bilgiler gönderildi. İlk önce sahtedir diye dikkate almadım. Sonra bu arkadaşımızın Manisa’da yaşarken çok özel bir kişinin talimatı ile Gaziemir’de çalıştığını gördüm. 11 ay 20 gün belediyemizde çalışmış. 3 Ağustos 2011 tarihinde ilk olarak bana yazdı. ‘Çiçek olayının size verilmemesinin nedeni Deniz Arda’dır’ ifadelerini yazdı.  Ben bana yazılanları söylüyorum. ‘Deniz Arda bir çikolata kutusu koyarak buna her ay para atmamızı söyledi. Kutuyu bir dolaba koyarak para atınca anahtarı veriyordu para attıktan sonra alıyordu’ dedi. Bu paradan kişisel ihtiyaçlarını karşıladığını iddia etti. Buna da ortak kasa adını koyduğunu ifade etti. Maalesef ama maalesef bu anlattıklarım 100 yıllık geçmişi olan Gaziemir belediyesini getirdiği durumdur. Halil Arda ve Deniz Arda bu meclisi bu hale getirdi.”

“MHP BU SALONU KULLANAMAYACAK”

Çağlarsu’nun iddialarının ardından konuşan Başkan Arda, “Ben MHP’yi CHP’li savunur, CHP’yi AKP’li savunur, ben anlamış değilim. Demek ki peynirin 70 lira olması sizin gündeminiz değil. İşte halkın gündeminde olmayan Meclis üyelerinin kim olduğunu bütün Gaziemir görsün. Siz burada özel kalem müdürünün maaşını soruyorsunuz. Bunun Türkiye’de örneği var mı? Böyle bir soru olur mu? Siz ayakkabı kutularını eleştirmeyin öbür taraftan olmayan hayali kutuları eleştirin. Aseton ne değerli bir şeymiş de biz bunun için para topluyoruz. Siz de koskoca meclis üyesi olarak buna inanıyorsunuz. Yazık, çok yazık. Deniz Arda zaten savcılığa verdi. Sizin inandığınız kişi savcılığa verilmiş bir kişi. MHP’ye bu salon bir daha asla verilmeyecek. Ben bu salonu onlara verirken belediye meclisinde üyeleri var diye vermedik. Bir daha da ben burada olduğum süre boyunca MHP bu salonu kullanamayacak” dedi.

“BURASI SİZİN AİLE ŞİRKETİNİZ DEĞİL”

Dilek ve Temenniler bölümünde söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Atmaca, Başkan Arda’nın meclis başında yaptığı konulara cevaben şunları söyledi; “İmar tadilatından bahsederek teknik bir konu olduğunu söylediniz. Sizi bilgilendirenler yanlış bilgilendirmez. Normalde o konular tek konu olarak gelir kabul ya da reddedilir. Kabul olanlar buradan Büyükşehir’e gönderilir. Biz belgeyle konuşuyoruz. 27.01.2020 tarihli Gaziemir Belediye Başkanlığı’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yolladığı yazıyı okuyorum, ’73 sayılı karar doğrultusunda hazırlanan (Bu kararda, 2 komisyon kararımız vardı) imar planı öneri ve ekleri: Bunda Has9 olacak diyor. Bunu kabul etmiyoruz. Büyükşehir’de ne diyor?

Burada durum farklı. İki talep var biri reddediliyor diğer kabul ediliyor. Sayın Arda’nın mühürleyip imzaladığı planın örneğini gösterdi. Burada Has 15/80 yazıyor. Ama Has9 yazması lazım. Diğer kâğıtta da 15/80 yazıyor, onun üzerine büyükşehirdeki arkadaşlar çarpı atmış ve 9 yazmışlar. Zaten Sayın Başkanın imza konusundaki durumunu biliyoruz. Bu konuda kendisi sabıkalı. Ama burası sizin aile şirketiniz değil. Siz meclis yönetiyorsunuz. Siz mecliste alınan kararları içeren kararları imzalayabilirsiniz. Aksini yapamazsınız. Bu hukuki bir konu teknik değil. Siz meclisin aldığının aksi bir kararını imzalıyorsunuz. Büyükşehir belediyesine yazdığınız üst yazıda, gelen karar bu ancak bu kabul edilmemiştir. İlçe belediyesi çarpı atamayacağı için Büyükşehir’in yetkili olduğunu yazmanız lazımdı.  Bu teknik bir konu değil hukuki bir konu. Sizinle de karşısında sonuna kadar çarpışacağız. 2020 yılı içerisinde Gaziemir Belediyesi’nin yaptığı 3 LED ihalesi var…  Bunu EKAP’a girerek görebilirsiniz. Bana ibaresini kullandığım yönünde bir ifadeniz var … Meclisin bütün konuşmaların konuşmaları kayıt altında, benim böyle bir söylemim yok. Ancak sizin kayyum dediğiniz var. İftira atma huyunuzdan vazgeçin. Siz CHP İlçe Başkanına iftira attınız, bir kıza iftira attınız biz bunları kanıtladım. Adnan Yüksel’e de iftira attınız… Neden böyle yapıyorsunuz? Hiç bunları söylediğinizde yüzünüz kızarmıyor mu? Sizin bu duruma düşmenizden üzülüyorum. Geçen mecliste  Gaziemir’de ve Buca’da belediyemize ait olan mülklerin adi sermaye olarak bazı şirketlere devri konusunun iptali gündeme geldi ve görüşülecek. Ben bunları geçen mecliste sordum ve bunların haczi var… Bunların açığı çıkmayacağını mı düşünüyorsunuz? Bunlar siz bilmek zorunda değilsiniz ancak bunları bilgi taşımakla ilgili arkadaşlar size hiç bilgi vermiyor mu?  Sayın başkan olmuyor… Gerçekten başlangıçta gözünüz görüyor, kulağınız duyuyor ancak biz bunları söyleyeceğiz diye acelece kapatıp kaçıyorsunuz. Biz bu mecliste gündeme getiremediğimiz sürece ne anlamı kalır. Bu meclis halkın yüzde 100’ünün iradesini temsil ediyor ancak siz halkın yüzde 100’ünü temsil etmiyorsunuz. Meclise hakkettiği değeri verin, meclisimizdeki her bir meclis üyesi birbirinden kıymetlidir.”

Başka konularda da örnekler veren Atmaca, “Başkan olmuyor, olmuyor, olmuyor. En başında duyuyorsunuz ama işinize gelmeyince kapatıp gidiyorsunuz. Bu meclis halkın iradesinin yüzde 100’ünü gösteriyor. Ama siz halkın iradesinin yüzde 100’ünü temsil etmiyorsunuz. … Kral adilse… Sayın Başkan, meclise hak ettiği değeri verin. Her meclis üyesi arkadaşımızın meclise katacağı değerler vardır. Bunları değerlendirin. Eğer hukuk önünde çarpışacaksak bizim hiçbir sıkıntımız yok” dedi ve Başkan Arda’yı Facebook yorumlarının okunması konusunda da eleştirerek “En azından orada düşüncelerimizi görüyorsunuz” dedi.

“EŞİMLE İLGİLİ SÖYLENENLER YETTİ”

“Facebook yorumlarını okumuyorum. Bir ekip var onlar takip edip bana söylüyor. Yoksa benim sizin gibi boş zamanım yok. Ben bir ilçeyi yönetiyorum. Bugüne kadar size hep söz hakkı verdik. Ama siz diğerlerine bakarken maddeyi kaçırmayacaksınız. Hızlı olacaksınız. Bana laf söyleyeceğinize arkanıza bakın. Kaç kişisiniz. Meclis üyeleriniz bile sizin arkanızda durmuyor. Benim her şeyden haberim var. Gaziemir’de bütün mallarımızın üstünde haczimiz var, 2 yede neden yok? Çünkü kararını korkudan o alanların üzerine işletmedik. Evet güçlü bir şirket yaratmak istiyorum… Ne yapacaktık? Belediyenin malını başka bir şirkete sermaye olarak koyuyoruz. Ne var bunda? Yine Gaziemir’in malı. Tabi artık haciz konusunda iktidarımız çok iyi. Ne vatandaşın ne de belediye kurumlarının haczedilmemiş malı kalmadı. Eşimle ilgili söylenenler de yetti. Gönüllü olarak çalışıyor. Gelsin sizin eşleriniz de çalışsın gönüllü olarak” diye konuştu.

MECLİS’TE ÜSLUP TARTIŞMASI

Yaptığı açıklamalarına imar tartışmaları ile devam eden Arda, “Plan değişikliği konusunda hiç kıvırmayın… Uyarsaydınız o zaman. Burada iki konu gündeme geldiğinde ağzınızı açıp bir şey dediniz mi? O zaman konuşmadınız. Şimdi gittiniz şehir plancısından akıl aldınız, bu konu öyleydi şöyleydi” diye konuşurken Atmaca Halil Arda’ya “Tavrını düzelt başkan” deyince Halil Arda” Susun, ben konuşurken susacaksın” deyinde imar tartışması alevlendi. Arda ve Atmaca arasındaki karşılıklı atışmalar olayın adli mercilere taşınacağı konusuna geldi. Arda, “Evrakta sahtecilikle ilgi mahkemeye verin. O zaman görürüz kim suçluymuş. Ama yüklü bir tazminat ödemeye de hazırlanın” dedi.

Atmaca, “AK Parti Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca Halil Arda’nın ‘kıvırmayın’ sözlerine sert çıktı. Uğur “Biraz önceki kelimenizden kaynaklı sizi kınıyorum. Hala daha söylediğiniz yanlışları savunuyorsunuz. Sayın CHP Genel Başkan Yardımcısı’nın imza varsa ödenmesi gerekir dediğinizi çok iyi biliyoruz. Benim en önemli söylemek istediğim şey meclisi kandırıyor olmanızdı. Ben özellikle sordum bütün parsellerde var mı diye… Ayrıca Ticaret Sicil Müdürlüğü ile görüştüm, hiçbir şekilde sermaye artırımı dışında bir müracaat yok. Kim size yaparsınız yapamazsınız dedi onu bilmiyoruz. Burada farklı partili arkadaşların birbirini savunması gibi bir şey söz konusu değil. Bir arkadaşımıza yapılan haksızlık neyse ben onu savunmak zorunda değilim” diyerek Arda’nın üslubuna tepki gösterdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın