fbpx
Genel

Gazeteci Erbil Tuşalp hayatını kaybetti

Gazeteci-Yazar Erbil Tuşalp, bir süredir tedavi gördüğü İzmir Başkent Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. 75 yaşındaki Tuşalp, KOAH hastalığı nedeniyle üç gün önce yoğun bakıma alınmıştı. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Tuşalp’in vefat haberinden sonra sosyal medya hesabından “Dik duruşundan asla taviz vermeden mesleğini yapan, bağımsız gazeteciliğin üstadı Erbil Tuşalp’i İzmir’de yitirdiğimizi üzüntüyle öğrendim. Yakınlarına ve tüm sevenlerine sabır diliyor, acılarını paylaşıyorum” şeklinde paylaşım yaptı. 

Tuşap’in üyesi olduğu Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD) başsağılğı mesajı yayımladı:

“Derneğimizin üyesi, Gazeteci -Yazar Erbil Tuşalp’i kaybettik. Mesleğin onurlu kalemlerinden Erbil Tuşalp, bir süredir tedavi gördüğü İzmir Başkent Hastanesi’nde yaşama veda etti. Sevgili Erbil ağabeye Allah’tan rahmet; ailesine, dostlarına, meslektaşlarımıza sabır ve başsağlığı diliyoruz. Toprağı bol olsun, ışıklar içinde uyusun” deildi.  

ERBİL TUŞALP KİMDİR?

Tuşalp, 9 Eylül 1945’te Konya’nı Akşehir ilçesinde doğdu. Çocukluk yıllarını Akşehir’de geçirdi. Kara Harp Okulu’nu kazandı ve okuldan 1965 yılında mezun oldu. TRT’de haber kameramanı olarak 1974 yılında başlayan Tuşalp, TRT’nin ardından Günaydın, Vatan, Dünya, Radikal, Posta ve Milliyet gazetelerinde, İSTA, ANKA Haber Ajansı, UBA Haber Ajansı ve ATV ve Show TV’de Olay, 32. Gün, Dünya Değişirken ve 40 Dakika programlarında çalıştı.

Cumhuriyet gazetesinin Ankara bürosunda siyasi muhabir olarak görev yaptı. Türkiye Gazeteciler Sendikası’nda iki dönem Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. İnsan Hakları Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. Tuşalp, insan haklarını sorgulayan, yakın dönemin  “Susurluk Kazası” vb. karanlıkta kalmış siyasal olaylarına ışık tutan araştırmalarıyla tanındı.

Araştırmacı kimliğiyle tanınan Tuşalp’in Bin İnsan, Bin Tanık, Bin Belge, Eylül İmparatorluğu, Artık Demokrasi İsteyin, Ben Tarihim Bay Başkan, Paşa ile General, Önce Çocuklar Öldü, Evreninki mi Özalınki mi?, Çürüme, Plastik Papatya Kokusu, Şeriatı Beklerken, Demokrasi Sizin Neyinize, Şeriat A.Ş, Sen Sofi’nin Oğlusun, İslam Faşizmi, Bozkurtlar, Çete Parti Mafya, Aldanma, Kuklaturka, İslam İmparatorluğu  gibi kitapları yazdı. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın