fbpx
GündemManşet

Fuat Oktay’dan ‘deprem vergileri’ açıklaması: Bu bir algı yönetimi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İzmir depreminin ardından yeniden gündeme gelen vergileri konusunda “Bu bir algı yönetimi, sadece bir polemik konusu yapılmaya çalışılan şeyler. Vatandaşımız bunu görüyor, bizim ne yaptığımızı çok net görüyor. Dolayısıyla bu da böyle klasik şeye dönüştü ‘şuradan aldınız ne yaptınız, öbür taraftan aldınız ne yaptınız.’ Her bir kuruşuna kadar hesabını verebileceğimiz şeyler bunlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kanal 7’de katıldığı programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı. Oktay İzmir depreminin ardından gündeme gelen ‘deprem vergilerine ne olduğu’ konusuna ilişkin, bu sorunun deprem konusu gündeme geldiğinde sürekli sorulduğunu söyledi.

Vergilerin 99 depremi sonrası koyulduğunu hatırlatan Oktay, sadece 99 depreminden sonra konulan vergilerin toplamına bakıldığında 66 milyar liraya yakın bir toplandığını belirtti. Sadece 99 depreminde, Bolu’dan başlayıp, Bursa ve ’a devam eden boyutta bütün illerde 133 bine yakın binanın kullanılamaz hale geldiğini belirten Oktay, sadece bu döneme ilişkin öncesinde ve sonrasında 80 milyar liraya yakın bir harcama yapıldığını söyledi.

Marmara depremi sonrasında da Bingöl, , Van, Kütahya Simav depremleri olduğunu aktaran Oktay, “Deprem vergisi burada ayrı bir hesapta ve oradan sadece kullanacağız deseniz onun yetme şansı yok. Ben başka bir şey söylüyorum, onun çok ötesinde bir rakama ihtiyacımız var. Biraz önce bahsettiğimiz ulaşımdır, okulların sağlamlaştırılmasıdır, adliye binalarınıza kadar, haberleşme sistemlerine kadar sağlık alt yapınıza kadar yaptığınız tüm çalışmalar aslında bununla alakalı. Hepsine baktığınızda 2019 rakamlarıyla bile 1,2-1,3 trilyonu aşıyor harcamalar” diye konuştu.

Oktay, 2020 harcamalarının bu rakamlara eklenmediğine işaret ederek, “Bu bir algı yönetimi, sadece bir polemik konusu yapılmaya çalışılan şeyler. Vatandaşımız bunu görüyor, bizim ne yaptığımızı çok net görüyor. Dolayısıyla bu da böyle klasik şeye dönüştü ‘şuradan aldınız ne yaptınız, öbür taraftan aldınız ne yaptınız.’ Her bir kuruşuna kadar hesabını verebileceğimiz şeyler bunlar” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın