fbpx
EkonomiManşet

Fiyatlar fırladı, konutta talep satışa dönüşmedi

Kamu bankalarının düşük faizli konut kredisi, konuta olan talebi katladı. Ancak ev sahibi ve gayrimenkul şirketlerinin fırsatçılık yaparak konut fiyatlarını artırması ve yeterli peşinat bulamama gibi nedenlerle talep satışa dönüşmedi. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa da konut fiyatlarında bir köpük oluştuğunu söyledi.

Kamu bankalarının en düşük faizli konut kredi kampanyası sonrası satılık dairelere ilgi yüzde 50 arttı. Sektör temsilcileri, satılık dairelerin müşteriyle dolup taştığını ancak talebin satışa dönüşme oranının düşük kaldığını belirtti.

Kamu bankalarından 1 Haziran’da yapılan ortak açıklamada, konut kredilerinin sıfır veya birinci el dairelerde yüzde 0,64, ikinci elde ise yüzde 0,74 olacağı duyuruldu. Kredi taleplerinin kabulüne ise 2 Haziran’da başlanmıştı. Kredi kampanyasıyla ilk yıl ödemesiz ve 180 ay vade gibi seçenekler de sunuluyor.

AŞA: HAKSIZ ZAM HAYAL KIRIKLIĞINA NEDEN OLDU

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, kredilerin düşmesi sonrası satılık konuta ilginin yarı oranında arttığını, özellikle orta gelir grubunun ciddi konut talebi bulunduğunu söyledi. Bazı ev sahipleri ve gayrimenkul şirketlerinin haksız zam yapması yüzünden ev almak isteyenlerin hayal kırıklığına uğradığını ifade eden Aşa, yeterli peşinat bulamamanın da önemli bir sıkıntı oluşturduğunu söyledi.
Şu anda piyasada bir köpük olduğunu ifade eden Aşa, bu yangının söneceğini, köpüğün gideceğini, haksız zam yapanların konutlarını istedikleri fiyatlara satamayacağını söyledi.

HAYALLERDEKİ EV AZ KATLI, BALKONLU, BAHÇELİ

Demand Grup İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Demirbaş da yüksek kredi faizi nedeniyle son yıllarda ertelenen konut talebinin, 2019’un son çeyreğiyle birlikte harekete geçtiğini ancak salgınla birlikte sektörde martta tekrar durgunluğun başladığını ifade etti.

Tekrar beklemeye geçen talebin, kredi kampanyasıyla hareketlendiğini belirten Demirbaş, şu bilgileri verdi:

“Hem yatırımlık hem oturumluk konut talebi var. Tüm konut tiplerine rağbet oluyor ancak en yüksek talep 3+1 ve 4+1 dairelere. Konutta yaşanan hareketlilik, 200’den fazla sektöre yansıyor. Sadece inşaatı yapmak için kullanılan malzemeleri bir yana bırakırsak daire alanlar mobilya, aksesuar, halı gibi çok farklı eşya alıyor. Taşırken nakliyeci kazanıyor. Yani konut sektörü hareketli olursa ekonomimiz kazanıyor.”

Demirbaş, salgın sonrası özellikle bahçeli, balkonlu ve az katlı dairelere talebin arttığını aktararak, “Haksız zamların önüne geçilir, bankalar bu oranları sağlamaya devam ederse bir yılda yapılamayan daire satışını 2 ayda yapabiliriz. Bu satışların olması yastık altındaki paraların ekonomiye kazandırılması açısından da çok önemli” diye konuştu.

Haksız zam yapan ev sahipleri ve gayrimenkul şirketlerine tepki gösteren Demirbaş, “Herkes konutun nerede ne kadar olduğunu biliyor. Fiyatı suni olarak yükselen konutlar talep görmeyecek, elde kalacak” öngörüsünde bulundu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın