fbpx
GündemManşet

Facianın boyutları gün aydınlandığında ortaya çıktı… 2 tonluk arabalar havalanıp sağa sola fırladı!

’in Çeşme ilçesinde gece çıkan hortumda otomobillerin 100 metre savrulduğu görüldü. Evinde hasar oluşan Tava yaşananları, “2 tonluk arabaların havalanıp sağa sola fırlaması bizleri çok şaşırttı” diyerek anlattı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı , “Sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle vatandaşlar dışarıda olmadığı için daha hafif atlatılmış oldu” dedi.

İzmir’in Çeşme ilçesinde dün gece 16 kişinin yaralanmasına neden olan hortumun verdiği büyük hasar, günün aydınlanmasıyla anlaşıldı. 

Sahilde başlayıp sonrasında denize yakın alanlarda etkisini artıran hortum, birçok ev, araç ve teknede hasar oluşturdu. Özellikle hortumun en çok etkisini gösterdiği ve bir vincin devrilmesi sonucu 16 kişinin yaralandığı inşaat sahası, adeta alanına döndü.

Hortum, inşaat sahasında işçilerin konakladığı konteynerleri parçalayıp, ağaçları devirdikten sonra çok sayıda otomobili 100 metre kadar ileriye savurdu. Denize yakın bir yerdeki yazlık villaların çatılarının uçtuğu, ağaçların kökünden koptuğu görüldü. Hortum nedeniyle 8-10 metre yüksekliğe çıkan birçok araç ters döndü, çatılardan savrulan kiremitler de hem evlere hem de araçlara zarar verdi.

“BÖLGEDE AZ SAYIDA KİŞİ VARDI”

Çeşmeliler günün ağarmasıyla birlikte evlerinde ve araçlarında temizlik çalışmalarına başladı. Alaçatı Mahallesi Port mevkisinde yazlık evi hasar gören Metin Oktay Tava, “2 tonluk arabaların havalanıp sağa sola fırlaması bizleri çok şaşırttı. Bizim evin çatısında hasar ama genelde diğer evlerde çok daha fazla hasar oluştu” dedi.

Aybeniz Polat da evde oturduğu sırada, şiddetli yağmurla fırtınanın etkili olduğunu belirtti. Bir anda gürültüyle dışarı çıktığını anlatan Polat, “Evimin önüne bir araç düştü, sahile gittiğimde de teknelerin battığını gördüm” dedi. Polat, evlerin yazlık olması nedeniyle bölgede az sayıda kişinin bulunmasının büyük bir felaketin önüne geçtiğini söyledi.

SOYER: KISACIK SÜREDE BÜYÜK BİR FELAKET YAŞANMIŞ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, hortum felaketinin yaşandığı Çeşme’de incelemelerde bulundu. Soyer, “Sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle vatandaşlar dışarıda olmadığı için daha hafif atlatılmış oldu” dedi. Soyer, “Kısacık bir sürede büyük bir felaket yaşanmış. Gördüğümüz tablo çok üzücü ve ne kadar büyük bir felaket yaşandığını gösteriyor. Çatılar büyük ölçüde uçmuş vaziyette. Araçları yerden kaldırıp yere çarpmış, yani inanılır gibi değil. Demek ki iklim değişikliği dediğimiz şey, bu doğa felaketleri, afetleri bize de o kadar uzak değilmiş. Bunu da görmüş olduk. Doğanın dengesini bozdukça ve onun üzerinde bir güç olduğumuzu zannettikçe biz, doğa da herkese ağzının payını veriyor. Çok üzücü” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın