fbpx
GündemManşet

Evinde hayali seçmen yazan isme ödül gibi atama!

31 Mart Yerel Seçimlerinde sahte seçmen taşımakla adından söz ettiren Yunus Değer’e ödül gibi görev verildi.

31 Mart Yerel Seçimlerinde sahte seçmen taşımakla adından söz ettiren Yunus Değer’e ödül gibi görev verildi. 

Torbalı’da 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri öncesinde evinde hayali seçmen yazdırdığı tespit edilen ve hakkında şikayette bulunulan Torbalı eski Başkan Yardımcısı Yunus Değer, Belediyesi’nde özel kalem müdürü olarak göreve başladı. 

Burak Oğuz’un görevden alınmasıyla kayyım atanan Urla Belediyesi ilginç bir atamaya sahne oldu. 31 Mart Yerel Seçimleri sürecinde evinde 11 hayali seçmen bulundurmakla gündeme gelen dönemin Torbalı Belediye eski Başkan Yardımcısı Yunus Değer yine adından söz ettirecek bir atamayla gündeme geldi. Değer’in kayyımla yönetilen Urla Belediyesi’nde özel kalem müdürü olarak göreve başlamasının Urla halkı ve muhalefet tarafından nasıl karşılanacağıysa merak konusu. 

NE OLMUŞTU?

Hayali seçmen yazdırma skandalıyla iki yıl önce yerel ve yaygın basında adından epey söz ettiren Değer’in yeni görevinin de tartışılacağı düşünülüyor. İki yıl önce CHP İlçe Sekreteri Ayhan Kaya ve Meclis Üyesi Adayı Özkan Altun’un   Başsavcılığı’na etmesiyle açığa çıkan hayali seçmen konusu Torbalı halkı kadar siyaset gündemini de işgal etmişti. 

Değer’in evinde 8 ayrı şehirden toplamda 13 kişinin kayıtlı olduğu ortaya çıkması üzerine yapılan şikayette, şu ifadeler yer almıştı: 

“Torbalı Belediye Başkan Yardımcısı Yunus Değer 2019 mahalli idareler seçimleri için Torbalı ilçesinde oy kullandırmak amacıyla kendi ikametgahında; 11 kişinin yaşadığı tarafımızca haricen tespit edilmiştir. Bu aile konutunda bu kadar fiili insanın yaşıyor olması mümkün değildir. Aile konutu sahibi Yunus Değer ikametgahında yaşamayan birçok insanı sadece Torbalı ilçesinde mahalli idariler seçimlerinde oy atması için hayali olarak taşımıştır. Bu kesinlikle kanununa ve nüfus kanuna acıka muhalefet etmek yoluyla suç teşkil etmektedir. Şikayet dilekçemizin kabulü ile şüpheli Yunus Değer hakkında ilgili suçlardan ve sayın başsavcılığımız tarafından tespit edilecek suçlar çerçevesinde soruşturma başlatılmasını ve şüphelinin cezalandırılması için kamu davası ikamesini talep ediyoruz.” 

Değer’in evinde eşi Çiğdem Değer’in yanı sıra Kırklareli nüfusuna kayıtlı Atilla Alço, Mardin nüfusuna kayıtlı Abdullah ve Muhammet Altay, Şanlıurfa nüfusuna kayıtlı Abdülkadir Azamlı, Muş nüfusuna kayıtlı Hüseyin Değer, İzmir nüfusuna kayıtlı Murat Günay ve Salih Umaç, Bartın nüfusuna kayıtlı Erdinç Keleş, Diyarbakır nüfusuna kayıtlı Emin Gökçan Örücü ve Ankara nüfusuna kayıtlı Görkem Üzel yaşıyor gösterilmişti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın