fbpx
PolitikaSür Manşet

Erdoğan: İstanbul Finans Merkezi 2022’de hayata geçirilecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul’u küresel finans merkezi yapma hedefinde ‘çok geciktiklerini’ belirterek, “İstanbul Finans Merkezi’nin (İFM) en geç 2022 yılı başında hayata geçirilmesini bekliyoruz” dedi. Erdoğan günümüzde dünyayı yeni bir ekonomik durgunluk korkusunun da sardığını söyledi

Bankacılık dışı finansal kesimin büyümesine yönelik adımlar attıklarını belirten Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önümüzdeki dönemde ‘alternatif finans’ konusunda ‘daha cesur’ adımlar atacaklarını duyurdu. Katılım bankacılığı kavramını da doğru bulmadığını vurgulayan Erdoğan, bunun yerine ‘katılım finans sistemi’ denilmesini istedi. Erdoğan, İstanbul Finans Merkezi projesinin de hızlandırılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi Rektörlük Binası’nda düzenlenen ‘Alternatif Finansta Yeni Ufuklar’ programına katıldı.

Erdoğan’ın şu sıralar burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

ALTERNATİF FİNANS MODELLERİ YAYILIYOR

2008’deki küresel finans krizinin ABD ve Avrupa olduğu bir gerçektir. Bizim medeniyetimiz ve kültürümüz insanı merkeze alır. Bize göre adaletsizliği sürekli büyüten sistem tüm unsurlarıyla tartışılmalı. Faize dayalı sisteme karşı çıkmamızın nedeni inancımızın yanı sıra sistemin insani yükünün ağırlaşmış olmasıdır. Alternatif finansal işlemler dünyada süratle yayılmaktadır. Geleceğin dünyasında faize dayalı sistemin yeni bir finansal mimariye bırakacağına inanıyorum. Yeni finans modellerini tercih oranı giderek artıyor.

GEZİ’YLE EKONOMİ HEDEF ALINDI

Önümüzdeki dönemde alternatif finans konusunda daha cesur ve kararlı adımlar atacak ve ülkemizi bu alanda da hak ettiği yere getireceğiz. Gezi olaylarıyla sokakları kaosa sürükleyenler ekonomimizi de hedef alıyordu.

TÜKETMEYİN ÇAĞRISIYLA EKONOMİMİZ HEDEF ALINIYOR

Tüketmeyin çağrısıyla ekonomimizi hedef alıyorlar. Tüm tuzakları milletimizle birlikte boşa çıkardık. Güçlü bir ekonomiye sağlam bir finans sistemine ihtiyaç duyduğumuz esastır. 2008 krizinin ardından sistemin sürdürülemez olması görülmüştür. Bugün dünyayı yeni bir ekonomik durgunluk korkusu sarmış durumda.

REEL SEKTÖRÜN ALTI BOŞALTILDI

En ihtiyaç duyulan durumda kredi muslukları kapatılan reel sektörümüzün adeta altı boşaltıldı. Birçok firma bilançolarında sorun olmamasına rağmen üretimi durdurmak zorunda kaldı.

KATILIM BANKACILIĞI DEĞİL

Başından beri katılım bankacılığı derler. Ben buna hep karşı çıktım. Faizsiz sistem katılım finans sistemidir. Birbiriyle ters düşen kavramı neden kullanalım? Birisi sömürüyü ifade ediyor. Reel sektöre gereken destek verilmeli.

KATILIM FİNANSINDA HEDEF YÜZDE 15

Yeni kalınma planında katılım finansını istediğimiz yere getirme konusunda önemli hedefler koyduk. Hedefimiz 2025 itibarıyla katılım finansın bankacılık varlıkları içindeki payının yüzde 15 seviyesine çıkmasıdır. Bu konuda herkesten destek bekliyoruz. Katılım finansı bankacılık sisteminin faiz oranları ile hareket etmemeli.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın