fbpx
EkonomiManşet

Elektrikte kayıp ve kaçak bedelini beş yıl daha dürüst tüketici ödeyecek!

AK Partili milletvekilleri tarafından ’ye getirilen Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne göre, ülke genelindeki kayıp ve kaçak elektrik kullanımının bedeli bölgesel ayrıma tabi tutulmadan önümüzdeki beş yıl boyunca ulusal düzeyde tüm halkın elektrik faturalarına yansıtılacak.

Dürüst tüketicinin elektrik faturalarını haksız yere yükselten kayıp ve kaçaklar, beş yıl daha bölgesel yerine ulusal düzeyde hesaplanarak faturalara yansıyacak.

2013 yılında çıkarılan Elektrik Piyasası Kanunu ile elektrikte 21 dağıtım bölgesine ayrılan ’de kayıp ve kaçakların bölgesel bazda faturalara yansıtılmasına karar verilmiş, ancak geçiş süreci konularak 31 Aralık 2015 tarihine bölgesel hesaplamaya ara verilmişti. Yasa uygulanmış olsa, 1 Ocak 2016’dan itibaren kayıp kaçakla ilgili 21 dağıtım bölgesinin birbiriyle bağı koparılacak, her bölgenin kendi kayıp ve kaçağı hesaplanıp o bölgede yaşayan halkın elektrik faturalarına yansıtılacaktı.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, AK Parti’nin getirdiği yasa teklifi kabul edilirse bir beş yıl daha uzatılarak ülke genelindeki tüm kaçak elektrik kullananların faturası “eşit” olarak 82 milyon vatandaşın sırtına yüklenmiş olacak.

Bir grup AK Parti milletvekilinin TBMM’ye sunduğu kanun teklifinde kritik düzenlemeler yer alıyor. Madencilik, doğalgaz ve elektrik alanlarında değişiklikler öngören teklifte, elektrikteki kayıp ve kaçakların ulusal bazda hesaplanarak faturalara yansıtılması yöntemine 31 Aralık 2025 tarihine kadar devam edilmesine, gerekli görmesi halinde de Cumhurbaşkanının bu süreyi beş yıl daha uzatması konusunda yetki verilmesine ilişkin maddeler yer alıyor.

Yasa teklifi ayrıca madencilik, doğalgaz ve elektrik alanlarında da değişiklikler öngörüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın