fbpx
Genel

Elde kalan salatalıklar çöpe gitti!

Menderes’te Değirmendere Köyü’ndeki, üreticiler, salatalığın fiyatının 10 kuruşa düşmesi ve hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağı nedeniyle satıcıların ürünlerini almamasından dolayı mağdur oldu. Ürettikleri salatalıkları boş araziye döken üreticiler isyan etti.

Koronavirüs salgını nedeniyle ülke ekonomisi ciddi yaralar alırken, çiftçiler de zor günler geçiren kesimlerin başında geliyor.

İzmir Menderes ilçesi Değirmendere Köyü’nde de salatalık üreticileri isyan noktasına geldi. Ürünün satış fiyatının 10 kuruşa kadar düşmesi ve hafta sonu uygulanacak sokağa kısıtlaması nedeniyle mağduriyet yaşayan çiftçiler salatalıkları boş araziye döktü!

Menderes Değirmendere Köyü’nde 30 yıldır çiftçilik yapan Erol Akyer (55) üreticilerin yaşadığı mağduriyeti dile getirdi. Pandemi sürecinde uygulanan sokağa çıkma yasaklarından dolayı üreticilerin zaten mağdur olduğunu belirten Akyer, salatalığın satış fiyatının 10 kuruşa düştüğünü ve hafta sonu yapılacak Yüksek Öğretim Sınavı (YKS) nedeniyle uygulanacak kısmi sokağa çıkma yasağından dolayı satıcıların ürün almak istemediğini belirtti. Üretim maliyetlerini karşılayamadıklarını ve ürünlerini satamadıklarını ifade eden Akyer, yerel yönetimlere ve hükümet yetkililerine çağrıda bulundu. Pandemi döneminde de çiftçilerin zarar ettiğini ve yalnızca borçlarının ötelendiğini söyleyen Akyer, üreticinin çaresiz kaldığını kaydetti.

“SU GİDERLERİMİZİ BİLE KARŞILAYAMADIK”

Yaşanan mağduriyeti anlatan Akyer, “Salatalığın satış fiyatı 10 kuruş oldu. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var, ürünün en geç 1 gün sonra satılması lazım ama yasak olduğu için satıcı almak istemiyor, tezgah açamayacak neden alayım diyor. Üretim maliyetimizi karşılayamadık, mağdur olduk, biz de bu durumu protesto etmek için ürünlerimizi çöpe döktük. Zaten çok az bir fiyata bile satamayacağımız ürünü ne yapacağız. Ne belediye ne hükümet yetkilileri gelmediler, durumumuzu sormadılar bile. Bizim zaten korona sürecinde de ürünlerimiz ziyan oldu, sokağa çıkma yasakları oldu ürünlerimizi satamadık. Yalnızca borçlarımız ertelendi. Bu durumda o borçları zamanında nasıl ödeyeceğiz bilmiyoruz. İşin üzücü tarafı da ne belediyeden gelen var, ne ilçe tarım müdürlüğünden… Ektik, diktik, o kadar emek verdik, maliyet harcadık ama su giderimizi bile karşılayamadık. Çiftçiler olarak mağdur durumdayız” açıklamasını yaptı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın