fbpx
3. SayfaManşet

Ekrem Demirtaş hakim karşısında… Yurtdışına çıkışı yasaklandı!

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Ekonomi Üniversitesi’ndeki yapılan bazı işlemlerle ilgili bugün Cumhuriyet Savcısı’na ifade verdi. Uzun süre Savcı’nın sorularını yanıtlayan Demirtaş, adli kontrol talebiyle serbest bırakılmak üzere nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesine sevk edildi. Nöbetçi Mahkeme, Demirtaş’ı adli kontrol şartı ve yurt dışı yasağı koyarak serbest bıraktı. Öte yandan aralarında eski Ekonomi Üniversitesi Rektörlerinin bulunduğu 10 kişinin soruşturmaya dahil edildiği öğrenildi. İfadeye çağrılan Kuryap İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı, EBSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Dönmez’in ise yurt dışına gittiği öne sürüldü. Bu yüzden Dönmez’in ifadesi alınamadı.

İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, İzmir Ticaret Odası’nın uzun süre başkanlığı yapan Ekrem Demirtaş döneminde EÜ yapılan bazı işlemlerin araştırılması için harekete geçmişti. Bugün flaş bir gelişme yaşandı. İzmir Cumhuriyet savcılığı Demirtaş’ı hakkındaki iddialarla ilgili ifadeye çağırdı.

UZUN SÜRE CEVAPLADI

Demirtaş, uzun süre Savcı’nın sorularını yanıtladı. Daha sonra Savcılık Damirtaş’ı adliye kontrol talebiyle serbest bırakılmak üzere nöbetçi mahkemeye sevk etti. Mahkeme,  Demirtaş’ı serbest bıraktı. Demirtaş’a adli kontrol şartı ve yurt dışı yasağı getirildi. 

KİMLER VAR?

Özgener göreve geldikten sonra Demirtaş’ın son 10 yılına ait ihaleler, doğrudan teminler mercek altına alındı. Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyeti bazı usulsüzlükler olduğu iddiasıyla Savcılığı suç duyurusunda bulundu. Savcılık konuyla ilgili araştırma başlattı ve bilirkişi atandı. İncelenen dosyalarla ilgili gizlilik kararı alındı. Bilirkişi dosyaları uzun süre inceledi ve soruşturmayı genişletti. Savcı bugün haklarında şikayette bulunulan Ekrem Demirtaş, Firuz Özçelik, Kuryap İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Dönmez, EÜ Eski Genel Sekreteri Levent Gökçeer ve eski inşaatçı Hüseyin Alpan’ı ifadeye çağırdı.

Bu isimlerin yanı sıra  Eski Rektörler Prof. Dr. Oğuz Esen, Prof. Dr. Can Muğan, eski Mütevelli Heyeti üyesi, iş kadını Asuman Nardalı, Simay Özbey, Korhan Gürcan, Erdinç Özdalak da ifadeye çağrıldı.

İHALEYE FESAT KARIŞTIRMA VE…

Savcı tüm bu isimlere ihaleye fesat karıştırmak, nitelikli dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanma iddialarıyla ilgili sorular yönelttiği öğrenildi. Dosyaların son 10 yılı kapsadığı bildirildi.  Öte yandan Dönmez’in Savcı’nın ifadeye çağırmasından haberi olunca yurt dışına gittiği iddia edildi.

Bu yüzden de ifadesinin alınamadığı öğrenildi.  Tüm isimler adli kontrol şartı ve yurt dışı sayağı getirilerek serbest bırakıldı. 

KARAKOLA GİDİP İMZA VERECEKLER

Tüm bu isimler her ay bir kez bulundukları ilçedeki karakola imza verecekleri bildirildi.  

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın