fbpx
Genel

Ege’de sığınmacı teknesi battı: Altı yaşındaki bir çocuk boğuldu

Türkiye’den Yunanistan’ın Sisam adasına geçmek üzere yola çıkan bir tekne battı. Teknede bulunan altı yaşındaki bir çocuk boğulurken 17 kişi kurtarıldı.

Türkiye’den Yunanistan’ın Sisam Adası açıklarında sığınmacıları taşıyan bir teknenin batması sonucu altı yaşındaki bir çocuk boğularak öldü. Yunan Sahil Güvenlik sözcüsü Alman ajansı dpa’ya yaptığı  açıklamada, iki Yunan Sahil Güvenlik teknesinin 17 sığınmacıyı kurtardığını söyledi.

Sözcü, yedi kişinin yüzerek sahile çıkmayı başardığını belirtti. Aynı kaynak,  Türkiye’nin kıyılarından Sisam’a doğru  yola çıkan teknenin pazar günü (dün) battığını kaydetti.

Öte yandan BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) bu yıl Türkiye’den ’ndeki Yunan adalarına kaçak geçmeye çalışan insan sayısının önemli ölçüde azaldığını açıkladı. UNHCR’den yapılan açıklamada, bu yıl 1 Kasım 2020 tarihine kadar Türkiye’den Yunan adalarına geçen sığınmacıların sayısı 9 bin 247 olarak kaydedildi.

Geçen yılın aynı döneminde 52 bin 553 sığınmacı Türkiye’den Yunan adalarına geçmişti.

Rakamlardaki güçlü düşüşte Yunan Sahil Güvenliği’nin  Türkiye ile Yunanistan  deniz sınırlarındaki denetimlerini  sıkılaştırmasının yanı sıra salgını ve Türkiye’de salgınla ilgili alınan kısıtlama kararlarının etkili olduğu belirtiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın