fbpx
GündemManşet

Ege Ajans’tan gündemi değiştirecek iddia: Büyükşehir’in ihalesi FETÖ bağlantılı şirkete verildi!

Deniz araçlarının atıklarının entegre anlayışı ile değerlendirilerek toplanması için hem atıkların alınması hem de atık kabul tesisi kurulması ve işletilmesine yönelik ihalesinde FETÖ ile bağlantılı firma olduğu iddia edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, deniz araçlarının atıklarının entegre yönetim anlayışı ile değerlendirilerek toplanması için hem atıkların alınması hem de atık kabul tesisi kurulması ve işletilmesine yönelik 18 Mart 2021 tarihinde ihale yaptı.

Yapılan ihaleyi; “İzmir Büyükşehir Belediyesi doğal kaynakların en iyi şekilde korunarak gelecek kuşaklara aktarılması kapsamındaki çalışmalarını sürdürüyor. Yüzülebilir hedefi doğrultusunda deniz araçlarına ait atıkların entegre yönetim anlayışı ile toplanması için önemli bir çalışma başlattı. Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan deniz ve kara yetki sahalarında her türlü yerli ve yabancı bandıralı deniz araçlarına ait atıkların alınması, atık kabul tesisinin kurulması ve işletilmesi için 18 Mart 2021 tarihinde ihale yapıldı. İhale sonucunda İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZDOĞA A.Ş. ve İZBETON A.Ş.’nin içinde bulunduğu 4 firmadan oluşan iş ortaklığı yüklenici olmaya hak kazandı. Yüklenici ile yapılacak sözleşmenin ardından başlayacak çalışmalar kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanında bulunan liman, iskele, rıhtım, yat limanı, şamandıra, tersane, demir yerleri, balıkçı barınaklarından karadan ve denizden atıklar toplanacak ve toplanan atıkların bertaraf ve geri kazanımına kadarki tüm süreç yürütülecek. Atık kabul tesisinin kurulması ile ilgili de çalışmalara başlanacak” şeklinde kamuoyuna duyuruldu.

2 FİRMANIN İSMİ AÇIKLANMADI!

Açıklamadan anlaşılacağı gibi ihaleyi İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZDOĞA A.Ş. ve İZBETON A.Ş.’nin içinde bulunduğu 4 firmadan oluşan konsorsiyum kazandı. İZDOĞA A.Ş. ve İZBETON A.Ş.’nin yanı sıra ihaleyi kazanan diğer 2 özel şirketin isimleri açıklanmadı.

İDDİA VAHİM: İKİ MİLYONLUK İHALE İÇİN İKİ YÜZ MİLYON ÖDENECEK!

Egeajans.com’un ortaya attığı iddiaya göre; ihaleye katılan diğer 2 firmanın merkezli olduğu ve ihalenin bu 2 firmaya adrese teslim yapıldığı yönünde.

İddialar bununla da sınırlı değil. Egeajans’ın haberine göre; bu firmalardan birinin FETÖ ile bağlantılı olduğu ve yapılacak işin yıllık iki yüz milyon TL civarında olması gerekirken, ihale rakamının iki milyon TL gösterildiği yönünde.

TERÖRİST ADİL ÖKSÜZ’ÜN AKRABASI MI?

Site ayrıca güncellediği haberinde ihaleyi kazanan 2 firmadan birinin sahibi FETÖ firarisi Adil Öksüz’ün akrabası olduğu, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından “Öksüz” olan soyadını Remzioğlu olarak değiştirdiği yönünde. İddialarını sürdüren Egeajans.com; firma sahibi Erkan Remzioğlu’nun (Öksüz) Adil Öksüz’ün yakını olması nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ihale adrese teslim şartname ile yapıldığı ifadelerine yer verdi. Habere göre yıllık 2,7 milyon gösterilen işin gerçek gelirinin yıllık birkaç yüz milyon TL olduğu, işi İYİ Parti kontenjanından İZDOĞA A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Ersagun Yücel’in ve eski Yönetim Kurulu Başkanı Erdal İZGİ’nin organize ettiği iddialar arasında.

“MİLYARLIK YOLSUZLUK YAPILMIŞ”

Ajans yayınladığı haberde ayrıca şu ifadeler yer verdi; “İhale teknik şartnamesinde işin yıllık tahmin edilen bedeli 2.745.720TL gösterilmiş. Rakam olarak küçük gösterilen bir ihaleye İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük iki şirketi İZBETON A.Ş., İZDOĞA A.Ş. ve adı açıklanmayan 2 firma iş ortaklığı yaparak tek bir teklif vermişler. BER ÇEVRE firmasını tarif eden teknik şartnameden dolayı da başka çevre firmalarının ihaleye katılması mümkün olmamış.

Neredeyse doğrudan temin yapacaklarmış diyeceğimiz bir rakamla; yıllık birkaç yüz milyonluk iş basit ve önemsiz gibi gösterilmiş, MİLYARLIK İHALE YOSUZLUĞU YAPILMIŞ ve 29 YIL SÜRECEK TARİHİ HORTUM BU ŞEKİLDE GİZLENMİŞTİR.”

Haberde ayrıca İZDOĞA A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Ersagun YÜCEL ve eski Yönetim Kurulu Başkanı Erdal İZGİ’ye sorular yöneltildi.

Soru 1: Yıllık 2.745.720TL tahmini bedeli nasıl hesapladınız?

Soru 2: Bu işe bütçeniz mi yetmedi neden sadece kendiniz yapmadınız?

Soru 3: İstanbullu Firmalar kim?

Soru 4: İstanbullu firmaları nasıl seçtiniz, nasıl belirlediniz?

Soru 5: Hangi oranda İstanbullu firmaları ortak ettiniz, bunda yasal gerekçe neydi? Belediye şirketleri göstermelik kullanılıp, büyük pay İstanbullu firmalara mı verildi?

Soru 6: Belediye firmaları dışında firma kullanmadaki amaç, gizlenen bu büyük gelir üzerinden birilerinin çıkar sağlaması olabilir mi?

Soru 7: Neden açık ihale yapmadınız?

Soru 8: Neden ihaleyi canlı yayınlamadınız?

Haberin detaylarına https://www.egeajans.com/izmir/izmir-buyuksehir-de-milyarlik-ihale-yolsuzlugu-h92467.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın