fbpx
GündemManşet

Eczane listeleri iptal: Grip aşısı olabilecekler belli oldu

salgını nedeniyle olağanüstü talep olan arttığı grip aşısı ’ye geldi. Grip aşısı alabilecekler e-Nabız sistemlerine yüklendi. fiyatı 72.64 lira olarak duyuruldu.

virüsü salgını nedeniyle, bu kış için grip aşısına talep, geçen yıla göre iki kattan fazla artış gösterdi. Sonbaharla birlikte Türkiye genelinde grip aşısı olmak isteyenler eczanelere giderek adlarını sıraya yazdırmaya başladı. Ancak sistem değişti ve eczanelerde yapılan listeler iptal oldu. Bu yıl grip aşısı olacak kişilere aile hekimleri karar verecek. 72.64 liradan satılacak aşılar renkli reçete kapsamında hastaya özel olacak şekilde eczanelerden temin edilebilecek.

Türkiye’de geçen yıl 1 milyon 150 bin civarında grip aşısı yapıldı. Bu yıl artan talep üzerine 1.5 milyon ve 860 bin adetlik iki ayrı sipariş onaylandı ve depolara sevk edileceği öğrenildi.

YENİ SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Aşılar renkli reçete sistemi üzerinden entegre edilecek. Aşılamaya öncelikle kronik hastalıkları bulunanlar ve öncelikli hasta gruplarından başlanması bekleniyor. Uygulama ile ilgili ayrıntılar resmen açıklanmasa da aile hekimleri aşı yapılacakları reçete sistemine girecek. Hasta reçete yönlendirmeye gidecek ve renkli reçete sisteminden oluşan reçetesi de eczane ekranında görülüp işlem yapılıp stoktan aşı istenecek. Depo talebi sistemden teyit ettikten sonra aşıyı sevk edecek.

Türkiye’de kronik hastalar ve 65 yaş üstü nüfus toplamının 10 milyon kişi civarında olduğu belirtiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın