fbpx
GündemManşet

Depremde yıkılan binaların öncesi ve sonrası

’de meydana gelen ve Kandilli Rasathanesi tarafından büyüklüğü 6,8 olarak kaydedilen depremde birçok bina yıkıldı. Ancak hikayeleriyle ve uzun süren çalışmalara sahne olmalarıyla bazı binalar öne çıktı. İşte öncesi ve sonrasıyla Rıza Bey Apartmanı, Emrah Apartmanı, Yağcıoğlu Apartmanı, Barış Sitesi, Doğanlar Apartmanı ve Yılmaz Erbek Apartmanı…

İzmir’de cuma günü gerçekleşen depremden en çok etkilenen nokta Bayraklı oldu. 17 bina yıkılırken arama kurtarma çalışmaları 9 binada yoğunlaştı. Afette en çok gündeme gelen binalar arasında Rıza Bey Apartmanı, 2 bloktan oluşan Emrah Apartmanı, Yağcıoğlu Apartmanı, 3 bloklu Barış Sitesi, Doğanlar Apartmanı ve Yılmaz Erbek Apartmanı vardı. Hayatını kaybedenlerin sayısı 85’e yükselirken, yaralanan 994 kişiden 774’ü taburcu edildi. 220 kişinin ise tedavisi sürüyor.

Barış Sitesi
Bayraklı’nın Adalet mahallesindeki dört bloklu Barış Sitesi’nin B, C ve D blokları kısmen çöktü.

Depremden 14 saat sonra enkazdan 62 yaşındaki Emine Eren yaralı olarak çıkartılmıştı. Emine Eren’in eşi Ünal Eren ile 10 yaşındaki torunu Çınar’ın ise cenazelerine ulaşıldı.

Bazı bloklarında yıkım işlemine başlanan Barış Sitesi çökmeden önce böyle görünüyordu…

Doğanlar Apartmanı
Mansuroğlu mahallesinde bulunan yedi katlı Doğanlar Apartmanı’nda ise 21 daire bulunuyordu. Altında kafe olan bina yola devrilip tamamen çöktü. Apartmanda, Seher Dereli Perinçek ve dört çocuğu enkaz altında kalmış, 23 saat boyunca enkaz altında kalan anne ve üç çocuğu yedi saat süren çalışmayla kurtarılmıştı. Doğanlar Apartmanı enkazından yaklaşık 65 saat sonra 3 yaşındaki Elif Perinçek de yaralı çıkarıldı. Elif Perinçek’in 10 yaşındaki ağabeyi ise vefat etti.

Doğanlar Apartmanı’nın enkazından kurtarılan ancak annelerini kaybeden down sendromlu jimnastikçi Alper Öztürk ile kardeşi Buğra Öztürk’ün ise tedavisi sürüyor.

Doğanlar Apartmanı’nda arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Apartman yıkılmadan önce böyle görünüyordu…

Emrah Apartmanı
Mansuroğlu mahallesinde yıkılan bir başka bina da Emrah Apartmanı oldu. Çalışmalar kapsamında Emrah Apartmanı’nda 15 kişi enkazdan yaralı olarak çıkartılırken, 32 kişi öldü. Depremden kısa süre sonra ekip kurarak İzmir’e gelen Somalı madenciler, koyu Göztepe taraftarı olan 22 yaşındaki Ali Çağın Kaygusuz’un cenazesine ulaşmıştı.

Emrah Apartmanı enkazından depremden yaklaşık 58 saat sonra da 14 yaşındaki İdil Şirin yaralı çıkarıldı. Aynı yerde İdil Şirin’in kardeşi İpek Şirin’in ise cenazesine ulaşıldı. 2 bloklu Emrah Apartmanı’nın, 25 sene önce yapıldığı ve 2010’daki başka bir depremde hasar aldığı ortaya çıktı. Binanın dış cephe kaplamasındaki çatlaklar ise kapatıldı.

Arama ve kurtarma çalışmalarında sona gelinen Emrah Apartmanı yıkılmadan önce böyle görünüyordu…

Rıza Bey Apartmanı
Mansuroğlu mahallesinde bulunan 8 katlı Rıza Bey Apartmanı da depremin simgelerinden biri haline geldi. Alt katında üç işyeri bulunan binada 29 daire vardı. Apartmanın zeminindeki kolonların yer açmak için kesildiği ve sulak bostan arazisi üzerine yapıldığı ortaya çıktı.

Yerle bir olan binadan 9,5 saat sonra Buse Hasyılmaz isimli çocuk da çıkarılmıştı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir tartışma yaratan bir hamle yaparak enkaz üzerindeki görevliden telefonu alıp çocukla konuşmuştu. Hasyılmaz’ın enkaz altından, “Köpekleri salın, ben kedi sesi çıkarayım” demesi de depremin unutulmayan anlarındandı. Aynı enkazdan 16 yaşındaki İnci Okan, köpeği Fıstık ile birlikte kurtarıldı. Okan arkadaşlarına telefonla mesaj atmıştı. Enkaz altında ise halen aralarında diş hekimi Zarife Doğan, diş teknisyeni Aslı Tamer ve 16 yaşındaki ikizler Çınar ve Sayra Alpgündüz’ün de bulunduğu depremzedeleri arama çalışmaları devam ediyor. Binada 27 yaşındaki Beril Gidiş’in cansız bedenine ulaşılmıştı. Kurtarma çalışmalarının 24’üncü saatinde Gidiş’in ‘Ponpon’ isimli tavşanı canlı olarak bulunmuştu. Depremde bu binanın enkazında kalan Ares isimli köpek de 65 saat sonra kurtarıldı.

Rıza Bey Apartmanı’ndaki arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları sırasında bitişiğindeki ağır hasarlı 9 katlı binada ise yana yatma tespit edildi. Binanın 4. katından toz bulutu yükseldiği, sismik dinlemelerde de titreşimler olduğu belirlendi. Rıza Bey Apartmanı, yıkılmadan önce böyle görünüyordu…

Yağcıoğlu Apartmanı
Manavkuyu mahallesinde yıkılan binalardan biri de 7 katlı Yağcıoğlu Apartmanı oldu.

Arama çalışmaları devam ederken enkaz altında kalanların sayısı bilinmiyor. Yağcıoğlu Apartmanı depremden önce böyle görünüyordu…

Yılmaz Erbek Apartmanı
Manavkuyu mahallesinde bulunan apartmanın iki katı tamamen çöktü. Binanın tamamen yıkılmaması için vinçlerle destek verildi. Altında market ve bakkal bulunan apartmanın enkazından 4 kişi sağ olarak çıkarıldı.

Yılmaz Erbek Apartmanı enkazından, 53 yaşındaki Fadime Talu 15 saat, Gülçin Aykut Soydan 16 saat, Hülya Özmet 17 saat, Helim Sarı ise 26 saat sonra yaralı kurtarıldı. Binanın yıkılmasından 30 saat sonra arama kurtarma köpeğince bir kedi de bulundu. Yıkılan duvarları kırarak hayvana ulaşan ekipler, enkazdan çıkarıp kediyi sahibine teslim etti. Binadaki çalışmaların ardından yıkım işlemi başlatıldı. 

Yılmaz Erbek Apartmanı yıkılmadan önce böyle görünüyordu…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın