fbpx
GündemManşet

Deprem paralarına el konulabilir mi? Tunç Soyer be defa temkinli davrandı?

İçişleri Bakanlığı, ve İstanbul büyükşehir belediyelerinin virüsü salgını nedeniyle zor durumdaki vatandaşlara yardım için başlattığı kampanyada toplanan paralara el koymuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi depremzedeler için başlattığı kampanyada bu ihtimali düşünerek temkinli davrandı. Başkan , “Biz gücü olanla, ihtiyacı olanı buluşturuyoruz. Elimize değmiyor. Dolayısıyla ortada el konulacak bir para da yok” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, depremde evsiz kalan yaklaşık 4 bin aileye yardım için “Bir kira, bir yuva” kampanyası başlattı. Kampanyaya 24 saatte beklenenin çok üzerinde katılım oldu.

Ancak özellikle sosyal medyada İçişleri Bakanlığı’nın tıpkı corona virüs salgını nedeniyle zor duruma düşen vatandaşlara katkı için İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerinin başlattığı kampanyada olduğu gibi paralara el konulacağı endişesi yayıldı.

“ELİMİZE PARA DEĞMİYOR”

İzmir Büyükşehir Başkanı Tunç Soyer, bu konuda aldıkları tedbiri şöyle açıkladı:

*Biz bu kampanyada parayı Büyükşehir belediyesi olarak almıyoruz. Bizim elimize para değmiyor. Biz gücü olanla, ihtiyacı olanı buluşturuyoruz sadece. Dolayısıyla ortada para yok. Dolayısıyla da ortada el konulacak bir para yok veya engellenecek bir durum yok.

*Biz sadece gücü olan vatandaşlarımızın yüreklerine vicdanlarına seslendik. Onlar da böyle bir âli cenablık, yüce gönüllülük gösterdiler. Şimdi biz bunları depremzedelere aktarıyoruz. Dolayısıyla hayırsever vatandaşlarımız kaygıyı tamamen akıllarından çıkarabilir.”

24 SAATTE 1100 AİLENİN 5 AYLIK KİRASI TOPLANDI

Başkan Soyer kampanyalarda gelinen düzeyi şöyle anlattı:

“Bizim “Halkın Bakkalı” projemiz üzerinden yardım severler tarafından satın alınan yardımları 13 milyona yaklaştı. İnanın sadece 81 ilden değil, dünyada tespitini yapabildiğimiz 340 noktadan çeşitli kıtalardan destekler alıyoruz.

Bu arada dün açıkladığımız “Bir kira, bir yuva” kampanyamıza, 24 saat dolmadan şu anda 10 milyon 180 bin lira ulaşmış vaziyette. Bu ne demek… 1100 ailenin 5 aylık kirasını ödeyebilecek hale gelmiş durumdayız. Burada muazzam bir katılım var. Doğrusu 24 saat dolmadan bu kadar büyük bir rakamın taahhüt edileceğini düşünmemiştik. Burada yaratılan olağanüstü dayanışma duygusu için herkese çok teşekkür ediyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın