fbpx
GündemManşet
Trend

Cumhurbaşkanı Erdoğan beklenen müjdeyi açıkladı: 320 milyar metreküp doğalgaz bulduk!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vaat ettiği müjdeyi “Fatih sondaj gemimiz 20 Temmuz 2020’de başladığı Tuna -1 kuyusundaki sondajında 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda” diyerek açıkladı. Erdoğan gazı 2023’te kullanıma sunmayı hedeflediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki gün önce dile getirdiği ‘müjde’yi Dolmabahçe’den ‘Millete Sesleniş’ konuşmasıyla açıkladı. Karadeniz’de doğalgaz bulunduğu iddialarını doğrulayan Erdoğna, Fatih gemisinin 320 milyar metreküp rezerv tespit ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunlar söyledi:

“Bugün ülkemiz bakımından tarihi öneme sahip bir müjdeyi paylaşmak üzere bir aradayız. Bilindiği gibi enerji, kalkınmanın temel unsuru, milli bağımsızlığın gerçek anlamda tesisinde de çok büyük öneme sahiptir. Ülkelerin vizyonlarının hayata geçebilmesi enerjsi sektöründeki istikrarla doğru orantılıdır. Dünyada yaşanan hiçbir kaos çatışma, savaş yoktur ki gerisinde enerji hesabı yatmasın. Petrol ve doğalgaz sahalarının güvenliği için yeri geldiğinde milyonlarca insanın canının hiçe sayıldığı vahşi bir sistem kurulmuştu. Bu gayri insani küresel düzen hala hükümranlığını sürdürmektedir. Suriye’de son yıllarda yananları düşünün.

“TESPİT KUYULARI AÇMAYA BAŞLAYACAĞIZ”

Doğu Akdeniz’de oynanan onca oyunun gerisinde de enerji kaynaklarının paylaşımı vardır. Biz hep önce insan dedik, önce dostluk kardeşlik dedik. Hep önce mazlumlar ve mağdurlar dedik. Hak hukuk adalet dedik. İnsanlık bizde petrol onlarda kalmış olabilir. İşte rabbim bize bambaşka bir yerde, görülmedik zenginlikte bir başka kapı açtı. Bu alanda en üst lige çıkmış bir Türkiye var. Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz 20 Temmuz 2020’de başladığı Tuna -1 kuyusundaki sondajında 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda.

“AKDENİZ’DEKİ ÇALIŞMALARA HIZ VERECEĞİZ”

Rabbimize bize bugünleri gösterdiği için hamd ediyoruz. Geleceğimize daha güvenle bakacağız. Tespit kuyuları açmaya başlayacağız, inşaat ve yapım işlemlerine geçeceğiz. Bu kaynaktan fiilen yararlanacağız. Hedefimiz 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır. Benzer bir müjdeli haberi Akdeniz’den de bekliyoruz. Şu anda bakımda olan Kanuni’n de yıl sonunda devreye girmesiyle Akdeniz’deki çalışmalara hız vereceğiz.

Her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır. Biz de arayacağız ve bulacağız. Sakarya Gaz Sahası ile bismillah dedik, inşallah devamı da gelecek. Burada da neticeye ulaşacağız. Kendi topraklarımızdaki aramaları da daha sıkı yapıyoruz. ülkemizin enerji meselesini kökten çözmekte kararlıyız. Cari açığımızın en büyük sebebi hep enerji olmuştur. Bu konuda nisbi bir denge sağlasak da ciddi bir ithalatçı durumundayız. Daha çok arama yapıp ihracatçı durumuna gelene kadar bize durmak yok. Kimseye hakkımızı yedirmeden hedeflerimize yürümeye devam edeceğiz. Karşımızı dikilenlerin hepsi haklı olduğumuzu biliyor.

Fatih gemisinden canlı bağlantıyla konuşan Hazin ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise “Ne Doğu ne Batı, yeni bir eksen başlatmış bulunuyoruz” ifadesini kullandı. Albayrak şöyle konuştu:

ALBAYRAK: TÜRKİYE ARTIK YENİ BİR DÖNEME GİRİYOR

Türkiye olarak çok önemli bir sürece şahitlik ediyoruz. Milletimizin tarihinde ağustos ayı zaferler ayı. Bugün yine bir ağustos ayında ülkemizin makus talihini tarihe gömdüğümüz sürece şahitlik ediyoruz. Bizim için övünç kaynağı. Tam bağımsızlık yolunda çok büyük bir adım atıldı. Yarınlara çok daha umutlu taşıyacak bizleri. Keşif ülkemizin dört bir yanındaki vatandaşımızın gururla sevinç yaşayacağı bir adım atılıyor. Cari açık konusunu ülkemizin gündeminden çıkaracağız.Yeni bir sürece girdiğimizi görmüş oldum. Türkiye artık yeni bir döneme giriyor. Ne Doğu ne Batı yeni eksen Türkiye söylemiyle yeni bir sürece gidiyoruz. Muazzam çileli bir yolcukla bu neticeyi ortaya koydukları için şükranlarımı sunuyorum. Bir kez daha şuna inanç ve imanla şahitlik ettim ki Allah hiçbir emeği zayi etmiyor. Bugün yeni bir çağın açıldığına inanıyorum.

BAKAN DÖNMEZ: EN KISA SÜREDE YENİ TESPİT KUYULARI AÇACAĞIZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de Fatih gemisinden yapılan bağlantıda şunlar söyledi: Bugün bizler için çok önemli bir gün. Türkiyemiz, milletimiz için tarihi dönüm noktalarından olabilecek bir gün yaşanıyor. Potansiyeli yüksek lokasyonlara yoğunlaştık. Burası 9. derin deniz sondajımız. Rabbime hamd ediyorum. Karadeniz’de Trabzon’da montaj işlemi yapıldı. 20 Temmuz’da matkap indi. Bugün ülkemiz için tarihi bir dönüm noktasındayız, yeni dönemde odaklanacağımız esas konu petrol ve doğal gaz olacak. Bu bölgede en kısa sürede yeni tespit kuyularımızı açacağız. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında vatandaşlarımızla kendi gazımızı buluşturacağız. Gazın kalitesi önemli, son derece kaliteli gösteriyor. Bu bölgede 6 bin kilometrelik sismik çalışma yapacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah Cuma günü tüm milletimize bir müjdeyi vermekle karşı karşıya olacağımızı tahmin ediyor ve buna inanıyorum. Şu anda bu müjdenin hayalleri rüyası içindeyiz. Türkiye’de yeni bir dönemin açılacağına şimdiden inanıyorum” demişti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da “Türkiye’de bir eksen değişikliği olacak” diye konuşmuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın