fbpx
ManşetPolitika

CHP’ye Nurculardan çağrı: Kemalizm’den vazgeçin!

2018’deki ve Genel Seçimlerde ve 2019’daki Yerel Seçimlerde Millet İttifakı’na destek açıklaması yapan Nurcuların gazetesi Yeni Asya, CHP’ye dikkat çeken bir çağrıda bulundu.

Yeni Asya gazetesi yazarı İbrahim Ersoylu, “Ülkemiz, Kemalizm’in kayıtlarından kurtulup birinci sınıf bir demokrasiye geçmedikçe rahat yüzü görmeyeceği, medenî, müreffeh bir seviyeye yükselmeyeceği açıktır. Bu iş için Halk Partisi’nin desteği çok önemlidir” derken, CHP’nin son dönemde “olumlu” bir yönde ilerlediğini dile getirdi.

Ersoylu, kaleme aldığı köşe yazısında; “Nitekim eski CHP antidemokratik baskıcı uygulamalardan yana olup, dine irtica, dindarlara mürteci gözü ile bakıp manevî değerlere saldırgan bir yaklaşım sergilerken, şimdiki ise–içinde marjinal kalan bir grup dışında–demokrasiyi müdafaa eden, manevî değerlerle barışık olumlu bir yaklaşım göstermektedir” diyen Ersoylu, CHP’ye Kemalizmden vazgeçme çağrısı yaptı, sözlerini şöyle sürdürdü:

Günümüzde artık CHP, demokrasi ile Kemalizm arasında bir yapmak durumundadır. İki zıt kutbu bir arada tutmak gibi, ikisini birden sahiplenmesi pek inandırıcı olmamaktadır.

Son söz: Hür, medenî ülkelerdeki sosyal demokrat partiler gibi, CHP’nin de Kemalizm’den arınarak gerçek demokrat bir anlayış ve yapıya kavuşması hem onun, hem Türkiye’nin menfaatinedir.

Zira Türkiye toplumu, yıllardır hüküm süren istibdattan ve müstebit yönetimlerden bizar olmuştur; demokrasiye, hak ve hürriyetlere hasret kalmıştır.

Ahrar/ Demokrat güçlerle işbirliği yapan, ideolojiden arınmış demokrat bir CHP, ülkemizde demokrasiye giden yolun açılmasına önemli katkı sağlayabilir” ifadelerine yer verdi.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız…

İMAMOĞLU’NU DESTEKLEMİŞLERDİ

Barış Terkoğlu, tekrar edilen İstanbul seçimleri sonrası yaptığı değerlendirmede, İmamoğlu’na tarikat ve cemaatlerden de oy kaymaları olduğunu söylemiş, şu ifadeleri kullanmıştı:

Oy kayması oldu mu oldu. En tipik kısmı Süleymancılar. Genel eğilimi merkez sağı desteklemek olan bu Cemaat son dönemde AKP ile pamuk ipliğine bağlı ilişkiler kurmuştu. 24 Haziran’da millet ittifakını desteklediklerini biliyorduk. Ama bu seçimde açıkça Ekrem İmamoğlu tarafında kaldılar. Bunun en bilinen nedeni İmamoğlu’nun da Süleymancıların içinden yetişmiş olması. Süleymancıların İmamoğlu’nu desteklediğine ilişkin birçok emare sızdı. Bunu açıkça söylemeseler de biliyoruz ki son seçimde CHP’ye oy verdiler. Bunun dışında Mustafa İslamoğlu’nu lideri kabul eden Akabe Vakfı, Nurcu Yeni Asya, Furkancılar gibi iktidar ile sorunlu olan Cemaatler çoğunlukla İmamoğlu’na oy verdiler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın