fbpx
GündemManşet

CHP’liler buna çok kızacak… Tunç Soyer’den içki yasağına destek!

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, üyesi bulunduğu İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun içki yasağı kararına imza attı.

İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun 30 Nisan 2021 tarihinde yaptığı toplantıda 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında market, bakkal, büfe gibi yerlerde alkollü içecek satışına izin verilmemesi kararı alındı.

İzmir Vali Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı , İzmir İl Müdürü Mehmet Burak Öztop, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak ve İzmir İl ve Müdürü Mustafa Özen’in ‘oy birliği ile’ aldıkları kararda, 29 Nisan-17 Mayıs tam kapanma tarihlerinde market, bakkal, büfe gibi iş yerlerinden alkollü içecek satışı yasaklandı. satış yasağına karşı çıkan CHP’nin mensubu olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yasağı desteklemesi İzmir kamuoyunda tepkilere neden oldu.

İzmir Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun 2021/28 nolu kararında şu ifadelere yer verildi;

İl Hıfzıssıhha Kurulu, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 23. maddesinde yazılı üyelerin katılımı ile İzmir Valisi Yavuz Selim KÖŞGER başkanlığında toplanmıştır. Yapılan toplantıda, 1593 sayılı Kanunu’nun 27 ve 72. maddeleri uyarınca, aşağıdaki kararlar alınmıştır.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 27.04.2021 tarihli ve 7576 sayılı genelgesi ve 21.04.2021 tarihli ve 25 No’lu İl Hıfzıssıhha Kurulu kararına göre tam kapanma döneminde tekel büfelerinin kapalı olması gerekmektedir. 

İlimiz İl Hıfzıssıhha Kurulunun 10.12.2020 tarihli ve 2020/144 No’lu kararındaki “sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde açık kalmasına izin verilen her türlü market, bakkal vb. işyerlerinde sokağa çıkma kısıtlaması süresince alkollü içecek satışı yapılmaması” maddesine istinaden 29.04.2021 – 17.05.2021 tarihleri arasında market, bakkal, büfe gibi yerlerde alkollü içecek satışına izin verilmemesine

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idarî işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adlî işlemlerin başlatılmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın