PolitikaSür Manşet

CHP’li Kılıç, Cumhurbaşkanı’nın kendi sözleriyle yüklendi

CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, “Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunduğu soru önergesi” ile ilgili yazılı açıklama yaptı

AK Parti’nin başarısız ekonomi yönetimi dolayısıyla ekonominin daraldığını, işsizliğin büyüdüğünü, küçük esnafından büyük işletme ve fabrikalara kadar iflasların yaşandığını belirten Av. Kılıç, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Alternatif Finansta Yeni Ufuklar” konferansında yaptığı konuşmadaki, “…kredi muslukları kapatılan reel sektörümüzün adeta altı boşaltıldı. Bilançolarında herhangi bir sorun olmadığı halde sırf yaşadıkları mali sıkıntı sebebiyle pek çok firma üretimden çekilme noktasında kaldı.” şeklindeki değerlendirmesiyle iflas tablosunu doğruladığını kaydetti.

Av. Sevda Erdan Kılıç, hem AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın hem de başta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak olmak üzere birçok bakanın, sürekli olarak ekonominin ne kadar iyi durumda olduğu konusunda açıklamalar yaptığını anımsattı.  

“İflasa doğru giden ekonomiyi yönetemediklerini görmeliler”

CHP’li Av. Kılıç, şunları kaydetti:

“Doğalgazdan akaryakıta, sigaradan alkollü içeceklere, gıdadan tüm ürünlere kadar her şeye zam yapıldığı, enflasyonun arttığı ve küçük-büyük birçok şirketin iflas ettiği bir dönemde, ekonomi ile ilgili olumlu tablo çizilmesini anlamak zor. Bazen, bu sözlerin söylendiği ülke Türkiye mi diye düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum doğrusu. AKP Genel Başkanının, Marmara Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Alternatif Finansta Yeni Ufuklar’ konferansında yaptığı, ‘yaşadıkları mali sıkıntı sebebiyle pek çok firma üretimden çekilme noktasında kaldı’ açıklaması bir itiraftır. Erdoğan, önceki açıklamalarında ekonominin iyi gittiğini söylerken, bu açıklamasıyla aslında iyi olmadığını kabul etmiştir.

Ekonominin tepetaklak aşağı doğru gittiğini aslında kendileri de görmektedirler ve bu yüzden, istemeden de olsa bu cümleleri kurmaktan kendilerini alıkoyamamaktadırlar. Bilinçaltları onlara bunu söyletmektedir. Aslında yapacakları şey çok basittir. İflasa doğru giden ekonomiyi yönetemediklerini görüp bu işi ehli olan siyasetçilere bırakmaları hem kendileri hem de ülke açısından daha sağlıklı olacaktır. İşinin ehli tecrübeli siyasetçiler de Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki Cumhuriyet Halk Partisi içerisinde vardır.”

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

1-AKP Genel Başkanı’nın ifade ettiği şekilde, 2018-2019 döneminde üretimden çekilen firma sayısı kaçtır? Bu firmaların aktif büyüklüğü ne kadardır?

2-Söz konusu firmaların kapanması nedeniyle kaç kişi işsiz kalmıştır?

3-Recep Tayyip Erdoğan’ın belirttiği gibi, bu firmaların üretimden çekilmesinin ülke ekonomisine zararı ne kadar olmuştur?

4-Hükümet bu zararı telafi etmek için ne gibi tedbirler almıştır?

5-Bir taraftan AKP Genel Başkanı Erdoğan, diğer taraftan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, neredeyse her gün ekonominin ne kadar iyi durumda olduğunu söylerken; Erdoğan’ın son olarak sarfettiği, “…pek çok firma üretimden çekilme noktasında kaldı…” cümlesini nasıl değerlendirmek gerekiyor? 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın