fbpx
Genel

CHP’li Erdoğdu’dan Cengiz Holding’e: Yolsuzlukların hesabını soracağız

Milletvekili Aykut Erdoğdu, Cengiz Holding’in sahibi Mehmet Cengiz’in, “İstanbul Havalimanı ihalesinde yolsuzluk yapıldı” dediği için kendisine “hakaret” davası açtığını belirterek, “Mehmet Cengiz ve diğerleri hakkımda suç duyurusunda bulunmuş ve fezleke düzenletmiş. Ama yolsuzluk yapanlarla ilgili hiçbir işlem yapılmamış. Bu yolsuzlukların hesabını bunlardan er ya da geç soracağız” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, sosyal medya hesabı üzerinden, Cengiz Holding’in sahibi Mehmet Cengiz’in suç duyurusunda bulunduğunu söyleyerek soruşturma fezlekesini paylaştı.

Erdoğdu, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“İstanbul Havalimanı ihalesinde yolsuzluk yapıldı dediğim için Mehmet Cengiz ve diğerleri hakkımda suç duyurusunda bulunmuş ve fezleke düzenletmiş… Ama yolsuzluk yapanlarla ilgili hiçbir işlem yapılmamış… Bu yolsuzlukların hesabını bunlardan er ya da geç soracağız…”

İSTANBUL HAVALİMANI İHALESİ 22,152 MİLYAR EURO TEKLİFLE ALINMIŞTI

İstanbul Havalimanı için yapılan ihaleyi 3 Mayıs 2013’te İGA yatırımcılarının oluşturduğu Cengiz, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu (OGG)  22,152 milyar euroluk bir teklif ile almıştı.

Erdoğdu, 2018’de, İstanbul Havalimanı ihalesinde yolsuzluk yapıldığını ileri sürerek, “Yapılan yolsuzluğun TL karşılığı yaklaşık 32 milyar TL olup Türkiye kamu bütçesinin yaklaşık yüzde 5’i kadardır. Bu tutar Türk Telekom özelleştirme ihalesi sonrasında bizim tespit edebildiğimiz en yüksek tutarlı yolsuzluktur” demişti. İnşaatta en büyük bedelin hafriyat ve dolgu olduğunu belirten Erdoğdu, iddianın nedeni olarak; havalimanı yerleşkesinin 90 metre yükseltilmesi için ihale yapılmasına rağmen, sonradan bunun 60 metreye düşürüldüğü ve şartnamenin yenilenmediği göstermişti.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun yaptığı açıklama akıllara Başkanı ’ın ’ne ait araziyi Cengiz İnşaat’a satmasını getirdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın