fbpx
GündemManşet

CHP’li belediyelerin milyonluk ihaleleri AK Partili şirketlere gitti!

Büyükşehir Başkanı Tunç ’in geçen hafta açtığı “Peynircioğlu Deresi Ekolojik Koridoru” projesini yapan firmanın patronlarının AK Partili müteahhitler olduğu ortaya çıktı. Proje yüklenicisinin, AK Parti Konak belediye başkan adayı Melek Eroğlu’nun yeğeni Murat Batuğhan Eroğlu olduğu ve projenin yaklaşık 11 milyon TL’lik bedelle ihale edildiği öğrenildi. Önceki İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu döneminde açılan aynı bölgedeki “Halk Park” projesinin de yaklaşık 10 milyon TL bedelle yine AK Partili Murat Batuğhan Eroğlu’na ihale edildiği anlaşıldı.

a3haber.com’dan Hayrullah Yıldız’ın haberine göre, ’nin geçen hafta Mavişehir’de açtığı “Peynircioğlu Deresi Ekolojik Koridoru” projesini yapan firmanın patronları AK Partili çıktı. Peynircioğlu Deresi’ni “yaşam alanı” haline getirdiğini iddia eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, bölgenin betona gömülmesi için yaklaşık 21 milyon TL harcadı. Peynircioğlu Deresi Ekolojik Koridoru’nun açılışını bizzat Tunç Soyer ve Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay gerçekleştirirken, CHP’li başkanlar proje ile “gurur” duyduklarını aktardı.

725 TON ATIK ÇIKARILDI

Kaynağı Yamanlar Dağı yamaçlarından gelen, çevresinde su tutucu herhangi bir bendin bulunmadığı Peynircioğlu Deresi, Mavişehir’deki Selçuk Pamukkale blokları ile Karşıyaka İzmir Evleri arasındaki akarsu olmaktan çıkarıldı ve beton kanal haline getirildi. Mavişehir 1. Etap Toplu Yapı Konutları’nın Emlak Bankası tarafından 1990’lı yıllarda gölet, havuz, fıskiye ve köprülerle süslenen bu kanal, çevresindeki dairelerin satış değerlerini arttırmak amacıyla yapıldı. Uzun süre bakımsız kalan dere için 2017’de İZSU’ya yapılan başvurudan sonra temizleme çalışmaları başlatıldı. İZSU bölgede yaptığı temizlikle 725 ton çıkardı.

AZİZ KOCAOĞLU “HALK PARK”I AÇTI

Binlerce lüks konutun inşa edildiği bölgede, dere çevresindeki konutların fiyatını arttırmak için rekreasyon çalışmalarını inşaat firmaları yapmadı. Konut fiyatlarının yükselmesi için gerekli rekreasyon çalışmalarını, İzmir Büyükşehir Belediyesi üstlendi. İlk olarak,  önceki İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu derenin İZBAN ve Karşıyaka Evrensel Çocuk Müzesi’ne kadar olan bölümünü “Halk Park” olarak Haziran 2018’de hizmete açtı.

TUNÇ SOYER YARIM KALAN İŞİ TAMAMLADI: “ARKA SIRADAKİLERE” DEĞİL, AK PARTİLİ MÜTEAHHİTLERE…

Yerel seçimlerde her fırsatta “arka sıradakilere” hizmet edeceğini vurgulayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, Mavişehir için kolları sıvadı ve Kocaoğlu’nun yarım bıraktığı işi tamamladı. Geçen hafta açılışı yapılan ve basına “Peynircioğlu Deresi’ndeki Ekolojik Koridor” olarak servis edilen derenin, Karşıyaka Evrensel Çocuk Müzesi ile sahil kesimi de tamamlanmış oldu.

KOCAOĞLU’NUN “HALK PARK” PROJESİNİN BEDELİ YAKLAŞIK 10 MİLYON TL

Aziz Kocaoğlu döneminde açılan “Halk Park” yapımı için iki ihale açıldı. İlk etapta park yapımı için açılan ihaleyi, Murat Batuğhan Eroğlu & Cemer İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti. 8 milyon 274 bin TL’lik bedelle aldı. İkinci etapta “Üç Adet Yaya Köprüsü Yapılması” için açılan ihale 1 milyon 419 bin TL’lik bedelle Engin Emin’e verildi. 19 Nisan 2018’de sözleşme imzalandı. Aziz Kocaoğlu döneminde açılan Halk Park toplam  9 milyon 693 bin TL’ye mâl oldu.

TUNÇ SOYER’DEN 11 MİLYON TL’LİK İMZA

Tunç Soyer’in açılışını gerçekleştirdiği Peynircioğlu Deresi Ekolojik Koridoru’nun ihale bedeli 11 milyon 349 bin TL olarak kayıtlara geçti. 18 Ekim 2019 tarihinde Murat Batuğhan Eroğlu’na verilen projenin, 3 2020 tarihinde bitirilmesi gerekiyordu. Ancak proje aksadı ve 17 Ekim 2020’de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından açıldı.

AZİZ KOCAOĞLU VE TUNÇ SOYER AK PARTİLİ ŞİRKETLE ÇALIŞTI

Aziz Kocaoğlu’nun yarım bıraktığı işi tamamlayan Tunç Soyer, “Peynircioğlu Deresi’ndeki Ekolojik Koridor” projesi için ihaleyi, Kocaoğlu döneminde “Halk Park” projesini yüklenen firmaya verdi.

Hem Aziz Kocaoğlu hem de Tunç Soyer döneminde Mavişehir’deki ihaleleri alan firmanın, AK Parti Konak belediye başkan adayı Melek Eroğlu’nun yeğeni Murat Batuğhan Eroğlu’nun patronu olduğu MUBA İnşaat Mühendislik şirketi olduğu ortaya çıktı.

Murat Batuğhan Eroğlu’nun, sosyal medya hesaplarında AK Partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a da methiyeler dizmesi dikkatlerden kaçmadı.

CEMER FİRMASININ AK PARTİLİ YÖNETİCİLERİ

Aziz Kocaoğlu döneminde açılan Halk Park ihalesini alan Murat Batuğhan Eroğlu ve Cemer İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.’nde, kamuoyunun yakından tanıdığı AK Partili isimler yer alıyor.

Şirketin sahibi Fuat Eroğlu bir dönem Balçova Belediye Meclis üyeliği yaptıktan sonra AK Parti’ye geçti. Eşi Melek Eroğlu da AK Parti Konak belediye başkan adayı oldu ancak kazanamadı.

Fuat Eroğlu aynı zamanda Cemer Kent Ekipmanları firmasının da patronu. Eroğlu ailesi Türkiye’nin dört bir yanında birçok belediyeye çocuk parkı ekipmanları tedarik ediyor. Cemer firmasında, önceki AK Parti İzmir il başkanlarından Ömer Cihat Akay da yöneticilik yaptı.

CHP’li iki başkan Aziz Kocaoğlu ve Tunç Soyer’in Mavişehir’deki “Halk Park” ve “Peynircioğlu Deresi’ndeki Ekolojik Koridor” projeleri için AK Partili patronların firmalarıyla çalışması tepkilere neden oldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın