fbpx
ManşetPolitika

CHP’li Barış Yarkadaş: Parti ilkelerinden uzaklaştı, son 18 ayda İzmir’de 25 bin üye istifa etti!

CHP’de patlak veren ‘Atatürk’ tartışmasının ardından bir TV programında gündemi değerlendiren CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş, partinin ilkelerinden uzaklaştığını belirterek son 18 ayda binlerce üyenin istifa ettiğini söyledi. Yarkadaş, “Son 18 ayda İstanbul’da 41 bin 157 üye istifa etti. Sadece birkaç ilde 70 bine yakın üye kaybettik. Yönetimin oturup neden bu insanlara partiden istifa ediyor diye düşünmesi lazım” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski Milletvekili Barış Yarkadaş, Halk TV’de katıldığı bir programda partisinin ilkelerinden uzaklaştığı için son 18 ayda binlerce üyenin istifa ettiğini söyledi.

“PARTİ İLKELERİNDEN UZAKLAŞTI”

Geçtiğimiz günlerde CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Atatürk demek istemediğini Mustafa Kemal demeyi tercih ettiğini söyleyince CHP’de tartışmalar başlamıştı. Partinin ilkelerinden uzaklaştığını düşünen çok sayıda vatandaş tepki göstermişti. Birçok vatandaş, Kaftancıoğlu’nun sözleri üzerine sosyal medyada büyük harflerle Atatürk yazmaya başlamıştı.

“12.5 MİLYON İNSAN ATATÜRKÜN HATIRINA OY VERİYOR”

Eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Canan Kaftancıoğlu’nun katıldığı bir konferansta ısrarla, ‘Gazi Mustafa Kemal’ demesi ve Atatürk demeyi reddetmesi ile ilgili canlı yayında açıklamalarda bulundu. Yarkadaş, ‘CHP’yi iktidar yapamayan bu başarısız… Başarısız diyeyim geçeyim, kadrolara rağmen 12.5 milyon insan Atatürk’ün hatırına bu partiye oy vermektedir. Hiç kimsenin Atatürk’ü tartışmaya hakkı yoktur, haddi de yoktur.’ ifadelerini kullandı.

DENİZ YÜCEL’DEN JET YANIT: YEREL SEÇİMLERİN ARDINDAN PARTİYE İLGİ ARTTI

Barış Yarkadaş’ın çarpıcı iddialarının ardından açıklama yapan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir’de son 18 ayda 25 bin kişinin istifa ettiğini ileri sürdü. CHP İl Başkanı Yücel 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerin ardından partiye ilginin de üye sayısının da arttığının altını çizerken istifa sayısının son 21 yılı kapsayan bir veri olduğunu söyledi.

Yücel’in açıklamasının tam metni şöyle;

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen ve çeşitli basın kuruluşlarında da yer verilen “İzmir’de 18 ay içinde 25 bin 17 kişinin Cumhuriyet Halk Partisi Üyeliğinden istifa ettiği” haberleri üzerine kamuoyunu doğru bilgilendirmek için bir açıklama yapmamız zaruri hale gelmiştir.

18 Ay içinde CHP İzmir örgütünden 25 bin 17 kişinin istifa ettiği iddiası kesinlikle doğru değildir. Gerçek olması mümkün olmayan bu durumun, yanlış bilgilendirme veya yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını düşünüyoruz. 

Zaten her yıl artan üye sayımıza ve partimizin 31 Mart seçimleri sonrasında daha çok vatandaşımızın desteğini alarak daha da hızlandırdığı iktidar yürüyüşüne bakıldığında, bu iddia hayatın olağan akışına ters düşmektedir.  

Öyle ki, 18 aylık süre zarfında (2019 Ocak-2020 Haziran) CHP İzmir İl Örgütüne, toplamda 18 bin 146 İzmirli vatandaşımızın yeni üye olarak kaydı yapılmıştır.  Yani her geçen gün artan üye sayımız aslında partimize olan ilgi ile doğru orantıdadır.   

Kaldı ki, CHP Genel Merkezimiz ve İzmir İl Başkanlığımız üye kayıt, istifa ve disiplin işlemleri sonrası partiden uzaklaştırılan kişiler konusunda oldukça güvenilir bir bilişim ve arşivleme alt yapısına sahiptir. Üstelik bu bilgiler siyasi partiler yasası gereği Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da kayıt altına alınmaktadır  

Kamuoyu gündemine gelen “ CHP İzmir il örgütünden, 18 ayda 25 bin 17 kişinin istifa ettiği” iddiasının gerçeği şudur;

Cumhuriyet Halk Partisi üye yapısının sağlıklı bir yapıya kavuşması ve üye kütüğünün güncellenmesi çalışmasını 1999 yılında yapmıştır. Bu tarihten itibaren üye kütükleri yeniden oluşturulmuş ve güncellenmiştir. 

1999 yılından günümüze kadar, yani 21 yıllık süre içinde il örgütlerinden istifa edenlerin sayısı yıl yıl ayrı tutulduğu gibi, 21 yıl içinde istifa edenlerin tamamını gösteren toplam sayıda, parti kayıtlarımızda ayrıca gösterilmektedir. 

Bu duyurumuzun ekinde paylaştığımız resmi kayıt bilgilerimize bakıldığında da anlaşılacaktır ki, bahse konu istifalar 18 aylık bir dönemin değil, 21 yıllık bir dönemin toplam istifa sayılarıdır. 

Yanlış anlaşılmadan kaynaklandığına düşündüğümüz bu durumun aydınlanması için yaptığımız açıklamamızı, şeffaflık ve doğru bilgilendirme sorumluğumuz gereği,

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

CHP İL BAŞKANI DENİZ YÜCEL 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın