fbpx
GenelPolitika

CHP’den İŞKUR çıkışı: İş bulma oranı yarı yarıya azaldı

Genel Başkan Yardımcısı , Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) istihdam verilerinin, Türkiye’de gerçek beka sorununun ‘’ olduğunu açığa çıkardığını söyledi.

Ağbaba, yazılı açıklamasında, İŞKUR’un verilerini değerlendirdi.

İşsizlerin iş bulma umudunun kalmadığını ifade eden Ağbaba, “İŞKUR’a göre, işsizlik ödeneği almak için ilk sekiz ayda başvuran işsiz sayısı 1 milyon 138 bin 725 kişiye ulaştı. İş başvurusunda yüz yüze görüşmeye çağrılmada dahi bir yılda yaşanan azalma yüzde 77 oranında” ifadelerini kullandı.

İş başvurusu yapıp ve buna bağlı olarak iş bulanların sayısının da yine yüzde 50 oranında azaldığına dikkati çeken Ağbaba, son bir yılda en az 922 bin işsizin İŞKUR’un kendisine iş bulamayacağına ikna olup iş aramaktan vazgeçtiğini, bu rakamların sürekli isim değiştirilerek açıklanan istihdam paketlerinin başarısızlık tablosu olduğunu belirtti.

“İŞVERENLER ARTIK İŞÇİ ARAMIYOR”

Eylül 2019’da işverenlerin 188 bin açık iş başvurusunda bulunduğunu, bu eylülde rakamın 120 bin 281’e gerilediğini aktaran Ağbaba, “Bu verilere göre ekonomik dar boğazda olan işverenlerin artık işçi aramadığı sonucu açığa çıkmaktadır. Sonuç olarak, işverenlerin işçi aramaması ilerleyen süreçlerde istihdamın daha da azalacağına işaret etmektedir” dedi.

İŞKUR’un işsizlere iş bulma oranının da yarı yarıya azaldığını ifade eden Ağbaba, şunları kaydetti:

“İŞKUR kendisine kayıtlı işsizleri hiçbir bir işe yerleştiremiyor. Kayıtlı her 10 işsizden beşi yine eylül ayında işsiz kalmaya devam etti. Bunun nedenini sadece salgınına bağlamak doğru değil; işsizlik sorunu, salgından çok daha önce ekonomideki yapısal sorunlar ve her geçen gün derinleşen ekonomik krizin etkisinin bir sonucudur.”

Ülke genelinde işsizliğin devasa boyutlara ulaştığını ve her ay iş arayanların sayısının gerilediğini ifade eden Ağbaba, şu değerlendirmede bulundu “TÜİK verilerinde ümitsiz işsizlerin sayısındaki artışı, İŞKUR verilerinde de görüyoruz. İŞKUR’un eylül ayı verilerine göre kayıtlı işsiz sayısı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 22 oranında azalarak, 4 milyon 53 binden 3 milyon 131 bin kişiye geriledi.”

“İŞ GÖRÜŞMELERİ AZALDI”

İŞKUR’un eylülde iş ve meslek danışmanlığı hizmetleri kapsamında iş arayanlarla 193 bin 48 bireysel görüşme yapıldığı ve bu rakama bakıldığında bir yılda görüşmeye çağrılan işsiz sayısında 711 bin 597 azalma olduğuna dikkati çeken Ağbaba, şunları kaydetti:

“Bir önceki yılın aynı ayına göre iş görüşmelerine çağrılma sayısında gerileme tam yüzde 78.7 oldu. Sadece kadınların iş görüşmelerine çağrılma oranı yüzde 82.8 oranında azalıyor. 2019 yılındaki ekonomik krizin vahameti göz önüne alındığında bu yılki verilerin ne derece kötü olduğu daha iyi anlaşılacaktır.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın