fbpx
ManşetPolitika

CHP’den Halil Arda’ya ültimatom: Örgütten seçildiğini unutma!

CHP İl Başkanı Yücel’in, Gaziemir Belediyesi’nin uzun süredir gerçekleşmeyen grup toplantıları için hamle yaptığı öğrenildi. Gaziemir’e giden ve grubu toplayan Yücel’in Belediye Başkanı Arda ile karşı karşıya geldiği belirtildi. Öte yandan Arda’ya muhalif 11 üyesinin toplantıda “Yanlışlarının karşısındayız” mesajı verdiği öğrenildi.

Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Deniz Yücel, Gaziemir’e giderek belediye yönetiminin meclis üyelerinin bir kısmı ve ilçe örgütüyle ters düşme durumuna müdahale etti. Ekim ayı meclis oturumu öncesinde gerçekleşen grup toplantısına katılan İl Başkanı Yücel’in Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ile karşı karşıya geldiği öğrenildi. İlçe Başkanı Kasım Özkan’ın da buluşmada küçük çaplı bir açıklama yaptığı ve Belediye Başkanı Arda’nın tutumundan şikayetçi olduğu belirtildi.

Uzun süredir belediye meclis oturumları öncesinde grup toplantılarının yapılmadığı ilçede 2 aydır il başkan yardımcılarının katılımıyla buluşmaların gerçekleştiği ifade edildi. Belediye meclis üyelerinden 11 tanesinin Başkan Arda’ya muhalif tutum takındığı belirtilirken İl Başkanı Yücel’in de ilçede uzlaşıyı sağlamak için harekete geçtiği aktarıldı.

Geçmiş süreçte il binasına Gaziemir Belediyesi meclis üyeleri çağrılmıştı. Fakat belediye-örgüt arasındaki soruna kalıcı bir çözüm bulunamamıştı.

TOPLANTIDA NELER KONUŞULDU?

Belediye Başkanı Arda’nın grup toplantısına katılan Başkan Yücel’i karşılamadığı ve sonradan da uğurlamadığı belirtildi.

Toplantıda Gaziemir Belediye Başkanı Arda’nın, “Buradaki meclis üyelerini il binasına çağıramazsınız. Gerekirse beni çağıracaksınız” dediği aktarıldı. Başkan Yücel’in de, “Ben il başkanıyım, istediğimizi çağırırız. Seni de çağırırız, kimi istiyorsak da görüşünü almak için onu çağırırız. Sen bu kafayla gittiğin sürece yeni sayfa açma adına hiçbir şey yapamazsın. Bu tarzda yönetemezsin” şeklinde çıkıştığı ifade edildi.

Belediye Başkanı Arda’nın grup toplantısını belediyede yapmak için ısrarcı olduğu belirtildi. Bu nedenden dolayı grup toplantılarının yapılamadığı örgütte rahatsızlık yaratırken Başkan Yücel’in uyumsuzluğu gidermek için harekete geçtiği öğrenildi. Yücel, “Bundan sonra grup toplantıları yapılacak. Bütün herkes gruba katılacak. İster ilçede ister belediyede, nerede olursa olsun grup toplantıları yapılacak. Grup kararlarına uyulacak. Eski konuları açmayın. Yeni bir sayfa açın” dediği belirtildi.

SAYACAĞIM 30 MADDE VAR AMA 3 TANESİNİ SÖYLEYEYİM!

İlçe Başkanı Kasım Özkan’ın da, “Benim sayacağım 30 madde vardı ama artık eskileri açmak istemiyorum. Gerginlik oluşmasını istemiyorum. Sadece 3 madde söyleyeceğim. Belediyeye kadar basın açıklaması yapmaya geldim. Yukarı bile çıkmadı. Yaşıma hürmeten bari çıksaydı. Ne diyeyim! Bu hikayenin böyle olmaması lazım” açıklamasına imza attığı aktarıldı.

ÖRGÜTTEN SEÇİLDİĞİNİ UNUTMA!

Belediye Başkanı Arda’nın konuşmalar sonrasında adım atmadığı ve gerilimi yükselttiği iddia edildi. Yücel’in bu kez, “Örgütten seçildiğini unutma. CHP tarafından seçildin. Sen bunu unutmuş bir şekilde davranıyorsun” ifadelerini kullandığı belirtildi.  Yücel’in 5-6 defa ısrarlı bir şekilde Arda’ya, “Yanlış gidiyorsun. Bu kafayla olmaz” dediği aktarıldı.

BAŞKANIN EŞİ HAKKINDA PAYLAŞIM YAPMAYIN

Yücel’in toplantıda meclis üyelerine “Belediye başkanımızın eşi Deniz Hanım hakkında sosyal medyada ve basında açıklama yapmayın” mesajı verdiği de öğrenildi. Yücel’in grup toplantılarının sürekli yapılması ve meclis üyeleri ile belediye başkanı arasında bilgi alışverişinin olması adına Whatsspp grubu kurulması talimatı verdiği de öğrenildi.

11 MUHALİF MECLİS ÜYESİNDEN MESAJ

Öte yandan Arda’ya muhalif 11 meclis üyesinin buluşmada “Yanlışlarının karşısındayız” mesajı verdiği öğrenildi. 

Meclis üyelerinden Başkan Arda’ya serzenişler olduğu öğrenildi. İlçede yeni süreçte grup toplantılarının yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu.  

GÖREVDEN ALINAN MUTLU: TÖRENLERE KATILDIĞIMIZ İÇİN…

Başkan Arda’nın meclis üyelerini 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 9 Eylül İzmir’in Kurtuluş Günü için Gaziemir İlçe Örgütü’yle birlikte çelenk koymaya göndermediği iddia edilmişti. Sonrasında bu durum aksine hareket eden Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Mutlu’nun görevden alınması gündeme gelmişti. Mutlu’nun örgütle birlikte çelenk koymaya katıldığı için görevinden alındığı öne sürülmüştü.

Meclis üyeleri toplantıda bu konuyu hatırlatarak Arda’yı hedef aldığı ve Mutlu’nun görevden alınmasının gündeme geldiği aktarıldı. Arda’nın, “Performansı düşük diye görevden aldım. Ben açılış yaparken sen yanımda yoktun” açıklaması yaptığı belirtildi. Mutlu’nun da “Hayır, sen bizi 30 Ağustos ve 9 Eylül’de çelenk koyma törenlerine katıldığımız için görevden aldın. Bunları konuşamıyorsun” ifadelerini kullandığı aktarıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın