fbpx
GündemManşet

CHP, Bakan Koca’ya sordu: Aslı Özkısırlar neden öldü?

’de akciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi görmek için 25 gün boyunca hastanelerde yatak bulamadığını söyleyen ve yaşamını yitiren Aslı Özkısırlar tüm Türkiye’yi yasa boğdu. ’li , Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 

İzmir’de takı yapıp satarak geçimini sağlamaya çalışan ve romatizmal bir hastalığı olan Aslı Özkısırlar, İzmir’de iddiaya göre hastanelerde yatak bulamadığı için yaşamını yitirdi.

Özkısırlar’ın ölümünü İzmir Avukat Sevda Erdan Kılıç ’e taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın yanıtlamasıyla istemiyle konuyla ilgili soru önergesi veren CHP’li vekil, olayla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Covid-19 salgınındaki yükselişin ardından İzmir de birçok il gibi turuncu kategoriden kırmızı kategoriye geçmiştir. hasta sayısının artmasıyla hastanelerdeki yoğunluk artmış ve hastalara yer bulunamamıştır.

İzmir’de, Alsancak Sevgi Yolu’nda takı satarak geçimini sağlamaya çalışan ve hastalığından dolayı bir aya yakın bir süredir hastanelerde boş yatak arayan Aslı Özkısırlar, hastanelerde yatak bulunamadığı ve tedavisi geciktiği için vefat etmiştir. Bu süreçte kalbi iki kez duran ve kronik romatizmal rahatsızlığı bulunan Özkısırlar, yaşadığı süreç boyunca sosyal medya hesabından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya çağrılarda bulunarak; ‘Nerdeyse 10 günden fazladır hastaneye yatış için bekliyorum. Yatak yok. Ama siz yapın kongrenizi. Benim çektiğim ağrının eziyetin ne önemi var sonuçta’, ‘20 gündür hastanede boş yatak bekliyorum ben… Yeter düşün bu milletin yakasından yeter’ tweetleri atmıştır.”

Sevda Erdan Kılıç, önergesinde Sağlık Bakanı Koca’ya şu soruları yöneltti:

1- Aslı Özkısırlar’ın hastanelerde yatak bulunamadığı için vefat ettiği haberi doğru mudur?

2- İzmir’de devlet ve özel hastanelerindeki normal servis yatak kapasitesi kaçtır?

3- Bu hastanelerdeki yoğun bakım kapasite oranı nedir?

4- Normal servis ile yoğun bakım doluluk oranı kaçtır?

5- İzmir’de pandemiden dolayı bugüne kadar kaç kişi hayatını kaybetmiştir?

6- İzmir’deki devlet ve özel hastanelerde iyileşen Korona virüs hasta sayısı kaçtır?

7- Aslı Özkısırlar’ın hayatını kaybetmesinde sorumlu olduğu düşünülen kişiler soruşturma açılmış mıdır?

8- Pandemi dönemi boyunca istifa ettiniz mi ya da istifa etmeyi düşündünüz mü?

CHP’Lİ TUNCAY ÖZKAN: ASLI NEDEN ÖLDÜ?

CHP İletişimden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, bugün sosyal medyadan mesaj yayımlayarak Koca’ya gösterdi. Özkan, “Aslı neden yatak bulunamadığı için öldü @drfahrettinkoca ? Böyle yazdığı için mi? Neden? Siz doktorsunuz. Nasıl olur da buna göz yumanlardan hesap sormazsınız? Susarsanız suça ortak olursunuz! Sorumluluğunuz yakanızda asılı bir vicdansızlık yaftasına dönüşür. Aslı neden öldü?” ifadelerine yer verdi. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın