fbpx
ÇevreManşet
Trend

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Menderes’te kurulacak Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi’ni onayladı

İzmir Büyükşehir Belediyesince yapılması planlanan Menderes Entegre Atık Bertaraf ve Elektrik Üretim Tesisi’ne 28 Mayıs’ta Çevre Bakanlığınca onaylandı. Çevre İl Müdürlüğü de 3 Haziran’da ÇED sürecini başlattı

Egeligazete.com’un haberine göre İzmir Çevre İl Müdürlüğü, Menderes Entegre Atık Bertaraf ve Elektrik Üretim Tesisi için ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) sürecinin 3 Haziran’da başladığını ilan etti. Söz konusu tesisin fizibilite raporunun da Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 28 Mayıs’ta uygun bulunarak onaylandığı belirtildi.

2070 YILINA KADAR HİZMET VERECEK

ÇED raporuna göre; Entegre Katı Atık Tesisleri Menderes’in Çakaltepe Mahallesi ve Gölova Mahallesi’nde yer alan 312 hektarlık alanda yapılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesince hayata geçirilecek proje ile Menderes, Gaziemir, Karabağlar, Buca, Balçova, ve Narlıdere ilçelerinin evsel ve nitelikli atıklarının bertarafının yanında ekonomiye de kazandırılması planlanıyor. Tesisin 2070 yılına kadar hizmet vermesi öngörülüyor.

YILBATU ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş YAPACAK

Tesisin yapımı için İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Star Elektrik Üretim A.Ş. arasında 06.03.2020 tarihinde sözleşme imzalandı. Daha sonra Doğu Star Elektrik Üretim A.Ş.’ nin isteği ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin onayı ile sözleşmeye göre tesisin yapım işlerinin Yılbatu Elektrik Üretim A.Ş. tarafından gerçekleştirilmesi uygun bulundu. Tesisten, 24,667 MWm / 24,038 MWe / 33,745 MWt elektrik üretileceği açıklandı.

Bu kapsamda, 2070 yılı atık projeksiyonu dikkate alınarak Yılbatu Elektrik Üretim A.Ş. tarafından; 3.499 ton/gün kapasiteli Mekanik Ayırma Tesisi, 2.257 ton/gün kapasiteli Biyometanizasyon Tesisi, 1.234 ton/gün kapasiteli Atıktan Türetilmiş Yakıt Hazırlama Tesisi, 616 ton/gün kapasiteli Kompost Tesisi, 897 ton/gün depolama kapasitesine sahip, 8 adet lottan oluşan II. Sınıf Düzenli Depolama Tesisi ve elde edilen gazlardan enerji elde edilmesi amacıyla 24,038 MWe kapasiteli Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi’ nin kurulması planlanıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın