fbpx
ÇevreManşet

Çeşme’nin göğsüne saplanan hançer: RES

Çok uzun süredir vahşi kapitalizm ve ağzı sulanan rant fırsatçıları bu güzel ülkenin dağına, taşına, ormanına, toprağına, suyuna vs. durmadan saldırıyor.

Yarımada ve Çeşme de bu saldırılardan çok büyük yaralar alıyor. 13 Ağustos 2020 Perşembe gece saatlerinde başlayan ve ertesi gün kontrol altına alınabilen Balıklıova ve Ildır Mahallesi’ndeki sitelere kadar yayılan yangında yapılan ilk belirlemelere göre 150/200 hektarlık alan zarar gördü. (Yangından zarar gören bu alan bir de ne hikmetse deniz manzaralı.)

Bu ülkede ortalama zeka sahibi herkes bilir ki, bir yerde yangın varsa arkasından orda talan vardır, imar vardır, yapı vardır. Hep birlikte izleyip göreceğiz.

Daha önceki senelerde de Çeşme İlçesi Mamurbaba Mahallesi’nde makilik alanda yangın çıkmış ve yaklaşık 1 hektarlık alan yangından zarar görmüştür. Burası daha sonra RES Projeleri için tahsis edildi.
Çeşme Halkının karşı çıkmasına rağmen 2013 yılından bu yana Alman/Nordex/ABK/ Vega Enerji RES Şirketi, Temiz Enerji Üretiyoruz maskesi altında ve Acele Kamulaştırma yoluyla insanların Anayasal Hakları olan Özel Mülkiyetlerine tecavüz edip ve tapularını ellerinden yangından mal kaçırır gibi almış, Mahkemeler tarafından defalarca verilen Mahkeme Kararlarına rağmen İdare ve RES Sahipleri yasaya aykırı olarak bu Kararları uygulamamıştır. Böylece RES’ler Çeşme’nin Göğsüne bir hançer gibi saplanmıştır.

Çeşme’nin Karadağ, Ovacık, Germiyan ve daha pek çok arazisine Mahkeme Kararları ve Çeşme Halkının Anayasal Haklarını yok sayarak RES projelerini uygulama yolunda her türlü haksızlığa ve hukuksuzluğa girişen Alman/Nordex/ABK/ Vega Enerji’nin talan uygulamalarını asla kabul etmiyor ve Tüm Çeşme Halkı olarak Anayasal Haklarımızı kullanarak ADALET ARAMAYA DEVAM EDİYORUZ ve DEVAM EDECEĞİZ.

Bu bağlamda 16 Ağustos 2020 Pazar Günü Germiyan’da hakkında Mahkeme kararı olmasına rağmen karara uymayan bir diğer şirket Güral Porselen, arkeolojik alan ve orman bölgesini RES faaliyetleri için talan etmiştir. Bölgenin sakinlerinden Sosyolog Engin Önen, Dr. Ahmet Güler, Av. Şehrazat Mercan, Germiyan Muhtarı Işık Kaya, CHP Milletvekili Kani Beko, Çevreciler ve Çeşme Belediyesi Zabıta Ekipleri derhal müdahalede bulunmuş ve olay yerinde tutanak tutturularak faaliyetler geçici olarak durdurulmuştur.

Alman/Nordex/ABK RES/ Vega Enerji Şirketine karşı kuşkusuz en büyük mücadeleyi Çeşme’de Esen Fatma Karadayı Whiting ve Madeleine Staaf Kura vermiştir. 6 senedir devam eden hukuk mücadelesini kazanmışlar, ancak Alman/Nordex/ABK/ Vega Enerji Şirketi Mahkeme Kararlarını Uygulamamış, yeniden İmar Planı Çıkartma yoluna gitmişlerdir. Çeşme Halkının itirazına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bu yeni İmar Planına olur vermiştir. Çeşme Halkı ve Çevreciler olarak bu Yeni İmar Planlarına karşıda tekrar dava açarak ADALET ARAYIŞLARINA devam etmekteyiz. Devam eden bu davanın Keşif İnceleme’si 25 Eylül 2020 Cuma Günü sabah saat 09.30 da yapılacak olup KEŞİF GÜNÜ TÜM HALKIMIZI ve her seferinde kendisinin Çeşme’nin Şehir-i Emini olduğunu söyleyen, Manşet Türkiye Gazetesi’ne verdiği röportajında RES’lerle mücadele ettiğini söyleyen ŞEHR-İ EMİNİMİZ! SAYIN ÇEŞME BELEDİYE BAŞKANI M . EKREM ORAN’ı da ADALET ARAYIŞIMIZA DAVET EDİYORUZ.

Ayrıca davamıza Müdahil olup yanımızda yer alan TMMOB’na teşekkürü bir borç biliyoruz.

Çeşme Halkının tek isteği ve beklentisi, neredeyse balkonlarının içine hatta çatısına dikilmeye çalışılan HAKSIZ, HUKUKSUZ BU RES Projesini YAŞAM ALANLARIMIZDAN UZAK TUTMAKTIR.

ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR…

Selma Artar

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın