fbpx
GündemManşet

Cemil Tugay’ın Cengiz İnşaat aşkı bitmiyor… Kamunun yollarını malum araziye dahil etmiş!

Eski LBT Varlık Yönetim Şirketi Bölge Müdürü İbrahim Naki Avşar yaptığı açıklamada Karşıyaka Belediyesi’nin çok ucuz fiyata sattığı araziyi tekrar tartışmaya açtı.

Acar’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; Cengiz İnşaat’a ait 25471/1, 25470/1 ve 25495/1 numaralı parseller aralarında kamuya ait yol olduğu halde Cengiz İnşaat’ın talebi ile birleştirildiğini ve bu yollarında kapatılarak malum araziye dahil edildiğini iddia etti. Cemil Tugay tarafından Cengiz İnşaat’a bu kolaylıklar sağlanmasa ile bu alana en fazla 34.674/150 = 231 daire yapılabileceğini, sağlanan kolaylıklar nedeniyle Cengiz İnşaat’ın bu alana fazladan 81 daire daha yapma hakkı elde ettiğini belirtti.

Eski LBT Varlık Yönetim Şirketi Bölge Müdürü İbrahim Naki Avşar’ın sosyal medya hesabında paylaştığı bilgiler şu şekilde;

“HANİ KUŞLARI, PELİKANLARI, ALBATROSLARI DÜŞÜNÜYORDUNUZ? SAHTE ÇEVRECİLER BAKIN NELER YAPMIŞ”

Aralarında yol bulunan Cengiz İnşaat’a ait 25471/1, 25470/1 ve 25495/1 numaralı parseller aralarında yol olduğu halde Cengiz’in talebi ile birleştiriliyor ve aralarında bulunan yollar da kapatılıyor (yani kamuya ait yollar yok ediliyor) 25470/2 sayılı yeni bir parsel oluşturuluyor ve kapanan yollar kadar alan yani 2293 m2’lik yoldan gelen payı belediye hissesi olarak Karşıyaka Belediyesi adına ihdas ediliyor (Karşıyaka Belediyesine, birleştirilen yeni parselden % 8,5 hisse veriliyor).

Aynı zamanda bu üç parselin biri olan (25495/1 sayılı parselden) imar dışında kalan (!!!!!) 6.416 m2 bir yer daha bedelsiz olarak (muhtemelen belediyeye) terk yapılıyor ama bir koşulla, imar dışında olduğu için bedelsiz terk edilen bu 6416 m2 yerin 1.4 (emsal) ile çarpımı kadar bir alan kadar daha birleştirilen (Cengiz’e ait 25470/2 sayılı yeni parselde) ek (fazladan) inşaat daha yapmak koşulu ile. Yani, Cengiz İnşaat;

6.416 x 1.4 = 8.982 m2 ekstra inşaat hakkını bedelsiz terkten alıyor,

Ayrıca, yol olarak Karşıyaka Belediyesine aktarılan ve Karşıyaka Belediyesinin çok ucuza sattığı 2.293 m2 olan yerden de

2.293 x 1,4 = 3.210 m2’lik ek inşaat hakkı daha elde ediyor.

Birleştirilen ve Cengiz’e ait olan 25470/2 sayılı yeni parselde normalde bedelsiz terkler kabul edilmese ve parseller birleştirilmese (yani, kamuya ait yollar kapatılmasa) Cengiz sadece 34.674 m2 inşaat yapabilirdi.

Bedelsiz terk kabul edilerek ve yollar kapatılarak Cengiz İnşaat’a 12.192 m2 fazladan inşaat yapma hakkı veriliyor.

Yapılacak toplam inşaat ise 34.674 m2’den 46.866 m2’ye çıkartılıyor…

(ÇEVRECİ OLDUĞUNU SÖYLEYEN KARŞIYAKA BELEDİYESİNİ GÖRÜYOR MUSUNUZ, PELİKANLAR, ALBATROSLARIN YUVA YAPTIĞI YERE 12.192 M2 FAZLADAN İNŞAAT YAPILMASINI SAĞLIYOR!!!!!)

Karşıyaka Belediyesi tarafından Cengiz’e bu kolaylıklar sağlanmasa bu alana Cengiz en fazla 34.674/150 = 231 daire yapabilirdi. Cengiz’e sağlanan kolaylıklar nedeniyle Cengiz İnşaat bu alana fazladan 81 daire daha yapma hakkı elde ediyor.

Üç arsanın birleştirilmesinden sonra buraya, en az çıkmalar hariç 312 tane 150 m2 daire yapılması söz konusu… (Ayrıca TOKİ ne kadar ek inşaat izni verecek o bilinmiyor.)

Belediyenin baz aldığı değerleme raporuna göre bu parselin değeri 235 Milyon TL imiş!!!!!!!

312 tane (150 m2’lik) daire x 3,5 Milyon TL = 1,1 Milyar TL minimum getiri elde edilecek….

Belediyenin kapatılan yollardan aldığı arsadaki hisse payı % 8,5, bu paya düşebilecek maksimum getiri 93,5 Milyon TL, oysa bu arsadaki % 8,5’luk hisseyi belediye Cengiz İnşaata 20 Milyon TL’ye sattı!!!!!

Ayrıca, Karşıya Belediyesinin yoldan gelen arsa paylarını satmaya da yetkisi yok. (Benim kişisel düşüncem bu, mevzuat ortada…)

Hayırlı olsun…

KILÇDAROĞLU RANDEVU VERMEMİŞ, TUGAY HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATMIŞTI!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Karşıyaka Belediyesi’ne ait arsa payını çok düşük bedelle Cengiz İnşaat’a satan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay hakkında soruşturma başlatmıştı. Soruşturmayı haber alan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay ise beraberindeki CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Serdar Koç ile birlikte CHP Genel Merkezi’ne giderek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmek istedi. Tugay ve Koç’un tüm çabalarına rağmen Kılıçdaroğlu randevu vermedi. Araya CHP İzmir Milletvekilleri Murat Bakan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu gibi siyasetçilerin girmesine rağmen genel başkanla görüşmesi mümkün olmadı.

“CHP’de Cemil Tugay krizi… Kılıçdaroğlu randevu vermedi, soruşturma başlatıldı!” haberini okumak için tıklayınız…

Kılıçdaroğlu’nun Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ve danışmanı eşliğinde Karadeniz Bölgesi belediye başkanları ile yaptığı telekonferans sırasında Çorum Mecitözü Belediye Başkanı Veli Aylar ile birlikte makama giren Tugay, tüm çabalarına rağmen Kılıçdaroğlu ile görüşememişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın